Kvænangen: folketall og statistikk
Kvænangen har 1 125 innbyggere (2026) på 2 008,0 km², det vil si 0,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 325 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −8,6 % mellom 2016 og 2026.
- 1 125 innbyggere
- 2 008,0 km²
- 1 innb./km²
- 260 m
Det viktigste
Blant de 21 kommunene i Troms - Romsa - Tromssa er Kvænangen nr. 18 etter folketall.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 98,6 % i Kvænangen, mot 75,9 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 67,9 % for hele landet.
Andel innbyggere under 18 år: 13,8 % i Kvænangen, mot 18,0 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 19,6 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 17,5 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 50° helning produserer omtrent 792 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Troms - Romsa - Tromssa for indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus».
- Nr. 1 i Troms - Romsa - Tromssa for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel innbyggere under 18 år»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 97 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 281 232 fotballbaner.
- 30,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
Kvænangen i tall
Alle indikatorer for Kvænangen
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 5,3 per 1 000 innb. | 3,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 147 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 30,2 % | 20,5 % | 23,7 % | nr. 23 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 13,8 % | 18,0 % | 18,7 % | nr. 342 av 351 |
Bolig
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 869 | 94 660 | 2 760 619 | nr. 311 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 0,7 % | 8,3 % | 16,4 % | nr. 343 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 12,7 % | 24,6 % | 21,8 % | nr. 303 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 98,6 % | 75,9 % | 89,9 % | nr. 2 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,0 % | 17,2 % | 4,4 % | nr. 324 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 362,7 per 1 000 innb. | 78,1 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 80 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 186 | 18 618 | 656 492 | nr. 333 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 165,3 per 1 000 innb. | 108,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 100 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 460 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 314 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 228 | 23 737 | 915 761 | nr. 331 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 202,7 per 1 000 innb. | 138,6 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 97 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 21,3 per 1 000 innb. | 12,0 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 10 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 60,9 % | 70,1 % | 67,5 % | nr. 334 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,7 % | 0,6 % | 0,9 % | nr. 14 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 657 per 1 000 innb. | 530 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 42 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 10,1 % | 20,7 % | 19,7 % | nr. 321 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 10,1 % | 16,1 % | 15,2 % | nr. 325 av 351 |
Helse
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,8 år | 82,8 år | 82,8 år | nr. 151 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,0 % | 37,2 % | 27,5 % | nr. 309 av 351 |
Befolkningsutvikling i Kvænangen
Kvænangen hadde 1 231 innbyggere i 2016 og 1 125 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 166 |
| 2022 | 1 159 |
| 2023 | 1 118 |
| 2024 | 1 157 |
| 2025 | 1 131 |
| 2026 | 1 125 |
Plassering av Kvænangen
Næringer: Kvænangen
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske17,5 % ×1,7
- Helse- og sosialtjenester12,6 % ×1,3
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,5 % ×1,1
- Overnatting og servering8,7 % ×2,8
- Eiendomsdrift8,2 % ×0,7
- Forretningsmessig tjenesteyting7,7 % ×1,7
- Varehandel og bilverksteder6,0 % ×0,5
- Transport og lagring4,4 % ×1,0
Sol og temperaturer: Kvænangen
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Kvænangen?
Kvænangen har 1 125 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 325 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Kvænangen?
Kvænangen dekker 2 008,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Kvænangen?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Kvænangen fra 1 231 til 1 125 innbyggere, altså −8,6 %.
Hvor ligger Kvænangen?
Kvænangen ligger i Troms - Romsa - Tromssa fylke. Breddegrad 69,894, lengdegrad 21,980.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Kvænangen?
For Kvænangen er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 98,6 % (2026), som gir plass nr. 2 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Kvænangen?
For Kvænangen er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 13,8 % (2026), som gir plass nr. 342 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Kvænangen?
I Kvænangen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 50° helning omtrent 792 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Kvænangen?
De nærmeste kommunene til Kvænangen er Nordreisa - Ráisa - Raisi (39 km), Loppa (41 km), Alta (50 km), Skjervøy (55 km), Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono (64 km).