Utdanning · 2025
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: rangering av kommunene
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: Oslo - Oslove ligger på topp med 56,4 %, og Værøy er sist med 16,7 %. Medianen for de 351 kommunene er 27,5 %. Rangeringen omfatter kommuner med minst 500 innbyggere.
Pallen og topp 100
| # | Kommune | Fylke | Andel med universitets- eller høgskoleutdanning |
|---|---|---|---|
| 1 | Oslo - Oslove | Oslo - Oslove | 56,4 % |
| 1 | Bærum | Akershus | 56,4 % |
| 3 | Nesodden | Akershus | 51,0 % |
| 4 | Asker | Akershus | 48,7 % |
| 5 | Ås | Akershus | 48,4 % |
| 6 | Trondheim - Tråante | Trøndelag - Trööndelage | 48,0 % |
| 7 | Stavanger | Rogaland | 46,9 % |
| 7 | Tromsø | Troms - Romsa - Tromssa | 46,9 % |
| 9 | Bergen | Vestland | 46,8 % |
| 10 | Nordre Follo | Akershus | 44,9 % |
| 11 | Lillehammer | Innlandet | 44,3 % |
| 12 | Sogndal | Vestland | 43,5 % |
| 13 | Hamar | Innlandet | 43,1 % |
| 14 | Hole | Buskerud | 42,4 % |
| 15 | Volda | Møre og Romsdal | 41,9 % |
| 16 | Frogn | Akershus | 41,3 % |
| 17 | Bodø | Nordland - Nordlánnda | 41,1 % |
| 18 | Kongsberg | Buskerud | 41,0 % |
| 19 | Sola | Rogaland | 40,9 % |
| 20 | Færder | Vestfold | 40,8 % |
| 21 | Nittedal | Akershus | 39,8 % |
| 21 | Kristiansand | Agder | 39,8 % |
| 21 | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | 39,8 % |
| 24 | Lier | Buskerud | 39,6 % |
| 25 | Lørenskog | Akershus | 39,5 % |
| 26 | Molde | Møre og Romsdal | 39,2 % |
| 27 | Tønsberg | Vestfold | 39,1 % |
| 28 | Ålesund | Møre og Romsdal | 38,6 % |
| 29 | Sandnes | Rogaland | 38,1 % |
| 30 | Grimstad | Agder | 38,0 % |
| 31 | Levanger - Levangke | Trøndelag - Trööndelage | 37,8 % |
| 32 | Vestby | Akershus | 37,7 % |
| 33 | Kárásjohka - Karasjok | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 37,1 % |
| 34 | Hemsedal | Buskerud | 37,0 % |
| 35 | Haugesund | Rogaland | 36,6 % |
| 35 | Ulstein | Møre og Romsdal | 36,6 % |
| 37 | Lillestrøm | Akershus | 36,5 % |
| 37 | Rælingen | Akershus | 36,5 % |
| 39 | Lillesand | Agder | 36,4 % |
| 40 | Randaberg | Rogaland | 36,1 % |
| 41 | Sunnfjord | Vestland | 36,0 % |
| 42 | Horten | Vestfold | 35,8 % |
| 42 | Vadsø | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 35,8 % |
| 44 | Gloppen | Vestland | 35,6 % |
| 44 | Harstad - Hárstták | Troms - Romsa - Tromssa | 35,6 % |
| 46 | Midt-Telemark | Telemark | 35,5 % |
| 47 | Tolga | Innlandet | 35,3 % |
| 48 | Bykle | Agder | 35,0 % |
| 49 | Moss | Østfold | 34,8 % |
| 49 | Drammen | Buskerud | 34,8 % |
| 49 | Alta | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 34,8 % |
| 52 | Tynset | Innlandet | 34,2 % |
| 52 | Arendal | Agder | 34,2 % |
| 54 | Stord | Vestland | 34,0 % |
| 55 | Nesna | Nordland - Nordlánnda | 33,8 % |
| 55 | Gjøvik | Innlandet | 33,8 % |
| 55 | Inderøy | Trøndelag - Trööndelage | 33,8 % |
| 58 | Fredrikstad | Østfold | 33,5 % |
| 58 | Stange | Innlandet | 33,5 % |
| 58 | Voss | Vestland | 33,5 % |
| 58 | Sør-Varanger | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 33,5 % |
| 62 | Bjørnafjorden | Vestland | 33,4 % |
| 63 | Time | Rogaland | 33,3 % |
| 63 | Porsgrunn | Telemark | 33,3 % |
| 63 | Ulvik | Vestland | 33,3 % |
| 63 | Guovdageaidnu - Kautokeino | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 33,3 % |
| 67 | Elverum | Innlandet | 33,1 % |
| 68 | Gjerdrum | Akershus | 32,9 % |
| 68 | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | 32,9 % |
| 70 | Aurland | Vestland | 32,7 % |
| 71 | Hvaler | Østfold | 32,5 % |
| 71 | Skien | Telemark | 32,5 % |
| 71 | Snåase - Snåsa | Trøndelag - Trööndelage | 32,5 % |
| 74 | Narvik | Nordland - Nordlánnda | 32,4 % |
| 75 | Sandefjord | Vestfold | 32,3 % |
| 75 | Askøy | Vestland | 32,3 % |
| 75 | Røros - Rosse | Trøndelag - Trööndelage | 32,3 % |
| 78 | Luster | Vestland | 32,1 % |
| 79 | Hammerfest - Hámmerfeasta | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 31,9 % |
| 80 | Giske | Møre og Romsdal | 31,8 % |
| 81 | Fjaler | Vestland | 31,7 % |
| 82 | Bygland | Agder | 31,5 % |
| 82 | Namsos - Nåavmesjenjaelmie | Trøndelag - Trööndelage | 31,5 % |
| 84 | Alstahaug | Nordland - Nordlánnda | 31,4 % |
| 84 | Holmestrand | Vestfold | 31,4 % |
| 84 | Lærdal | Vestland | 31,4 % |
| 87 | Vågan | Nordland - Nordlánnda | 31,3 % |
| 87 | Stjørdal | Trøndelag - Trööndelage | 31,3 % |
| 89 | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | 31,1 % |
| 90 | Sula | Møre og Romsdal | 31,0 % |
| 90 | Halden | Østfold | 31,0 % |
| 90 | Ål | Buskerud | 31,0 % |
| 90 | Kviteseid | Telemark | 31,0 % |
| 90 | Bardu | Troms - Romsa - Tromssa | 31,0 % |
| 95 | Larvik | Vestfold | 30,9 % |
| 96 | Ullensaker | Akershus | 30,8 % |
| 97 | Vang | Innlandet | 30,7 % |
| 98 | Vinje | Telemark | 30,6 % |
| 98 | Stad | Vestland | 30,6 % |
| 100 | Kristiansund | Møre og Romsdal | 30,4 % |
Nederst på listen
| # | Kommune | Fylke | Andel med universitets- eller høgskoleutdanning |
|---|---|---|---|
| 337 | Båtsfjord | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 21,2 % |
| 338 | Nordre Land | Innlandet | 21,1 % |
| 338 | Osen | Trøndelag - Trööndelage | 21,1 % |
| 340 | Sokndal | Rogaland | 21,0 % |
| 341 | Grane | Nordland - Nordlánnda | 20,9 % |
| 341 | Nord-Odal | Innlandet | 20,9 % |
| 341 | Gamvik | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 20,9 % |
| 344 | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | 20,7 % |
| 344 | Måsøy | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 20,7 % |
| 346 | Gjerstad | Agder | 20,3 % |
| 347 | Namsskogan | Trøndelag - Trööndelage | 19,7 % |
| 348 | Eidskog | Innlandet | 19,6 % |
| 349 | Iveland | Agder | 19,3 % |
| 350 | Berlevåg | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 18,3 % |
| 351 | Værøy | Nordland - Nordlánnda | 16,7 % |
Sammenligning av fylkene
Gjennomsnitt vektet etter folketall for andeler og rater, totaler for absolutte tall.
- Oslo - Oslove56,4 %
- Akershus41,8 %
- Vestland37,7 %
- Trøndelag - Trööndelage37,5 %
- Troms - Romsa - Tromssa37,2 %
- Rogaland36,8 %
- Vestfold34,8 %
- Agder33,9 %
- Buskerud33,7 %
- Møre og Romsdal32,4 %
- Finnmark - Finnmárku - Finmarkku31,6 %
- Telemark31,0 %
- Nordland - Nordlánnda30,9 %
- Østfold30,4 %
- Innlandet30,3 %
Vanlige spørsmål
Hvilken kommune ligger på topp for «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»?
Oslo - Oslove ligger på topp for «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning», med 56,4 %.
Hva er medianverdien for «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»?
Medianen for de 351 rangerte kommunene er 27,5 %.