Skaun: folketall og statistikk
Skaun har 8 574 innbyggere (2026) på 213,0 km², det vil si 40,3 innbyggere per km². Kommunen er nr. 128 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +10,6 % mellom 2016 og 2026.
- 8 574 innbyggere
- 213,0 km²
- 40 innb./km²
- 168 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Skaun nr. 13 etter folketall.
Andel innbyggere under 18 år: 23,9 % i Skaun, mot 19,3 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 19,6 % for hele landet.
Andel med innvandrerbakgrunn: 8,9 % i Skaun, mot 15,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 21,8 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 25,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 775 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Andel innbyggere under 18 år».
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000».
- «Andel innbyggere under 18 år»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd etter 2000»: høyere enn i 96 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 29 832 fotballbaner.
- 2,2 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Skaun i tall
Alle indikatorer for Skaun
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 3,7 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 184 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 16,6 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 330 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 23,9 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 6 av 351 |
Bolig
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 654 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 148 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 11,6 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 257 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 40,4 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 16 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 88,9 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 191 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 6,7 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 131 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 67,4 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 267 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 792 | 55 147 | 656 492 | nr. 163 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 92,4 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 322 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 555 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 24 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 170 | 74 237 | 915 761 | nr. 146 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 136,5 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 284 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,2 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 205 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,6 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 43 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 585 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 187 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 35,4 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 33 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 8,9 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 343 av 351 |
Helse
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 31,1 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 89 av 351 |
Befolkningsutvikling i Skaun
Skaun hadde 7 755 innbyggere i 2016 og 8 574 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 8 367 |
| 2022 | 8 360 |
| 2023 | 8 441 |
| 2024 | 8 484 |
| 2025 | 8 521 |
| 2026 | 8 574 |
Plassering av Skaun
Næringer: Skaun
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske25,1 % ×2,4
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,6 % ×1,5
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting8,6 % ×0,7
- Varehandel og bilverksteder8,2 % ×0,7
- Helse- og sosialtjenester7,8 % ×0,8
- Eiendomsdrift6,5 % ×0,6
- Transport og lagring4,4 % ×1,0
- Undervisning3,8 % ×1,1
Sol og temperaturer: Skaun
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Skaun?
Skaun har 8 574 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 128 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Skaun?
Skaun dekker 213,0 km², med en befolkningstetthet på 40 innbyggere per km².
Øker folketallet i Skaun?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Skaun fra 7 755 til 8 574 innbyggere, altså +10,6 %.
Hvor ligger Skaun?
Skaun ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 63,281, lengdegrad 10,055.
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Skaun?
For Skaun er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 23,9 % (2026), som gir plass nr. 6 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Skaun?
For Skaun er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 8,9 % (2025), som gir plass nr. 343 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Skaun?
I Skaun produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 775 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Skaun?
De nærmeste kommunene til Skaun er Orkland (11 km), Melhus (18 km), Trondheim - Tråante (24 km), Malvik (36 km), Midtre Gauldal (46 km).