Befolkning · 2026
Andel innbyggere under 18 år: rangering av kommunene
Andel innbyggere under 18 år: Gjesdal ligger på topp med 25,7 %, og Moskenes er sist med 10,8 %. Medianen for de 351 kommunene er 18,7 %. Rangeringen omfatter kommuner med minst 500 innbyggere.
Pallen og topp 100
| # | Kommune | Fylke | Andel innbyggere under 18 år |
|---|---|---|---|
| 1 | Gjesdal | Rogaland | 25,7 % |
| 2 | Hå | Rogaland | 24,5 % |
| 3 | Tysvær | Rogaland | 24,3 % |
| 3 | Iveland | Agder | 24,3 % |
| 5 | Austevoll | Vestland | 24,1 % |
| 6 | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | 23,9 % |
| 7 | Våler (Østfold) | Østfold | 23,8 % |
| 8 | Strand | Rogaland | 23,7 % |
| 9 | Sula | Møre og Romsdal | 23,5 % |
| 9 | Giske | Møre og Romsdal | 23,5 % |
| 9 | Fjaler | Vestland | 23,5 % |
| 12 | Birkenes | Agder | 23,4 % |
| 13 | Klepp | Rogaland | 23,3 % |
| 13 | Time | Rogaland | 23,3 % |
| 13 | Askøy | Vestland | 23,3 % |
| 13 | Overhalla | Trøndelag - Trööndelage | 23,3 % |
| 17 | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | 23,2 % |
| 18 | Sandnes | Rogaland | 23,1 % |
| 18 | Sola | Rogaland | 23,1 % |
| 20 | Nittedal | Akershus | 23,0 % |
| 20 | Lyngdal | Agder | 23,0 % |
| 22 | Randaberg | Rogaland | 22,9 % |
| 23 | Leirfjord | Nordland - Nordlánnda | 22,8 % |
| 24 | Bjerkreim | Rogaland | 22,7 % |
| 25 | Rælingen | Akershus | 22,6 % |
| 26 | Nesodden | Akershus | 22,5 % |
| 27 | Bjørnafjorden | Vestland | 22,4 % |
| 28 | Lund | Rogaland | 22,2 % |
| 28 | Hægebostad | Agder | 22,2 % |
| 28 | Alta | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 22,2 % |
| 31 | Nordre Follo | Akershus | 22,1 % |
| 31 | Froland | Agder | 22,1 % |
| 31 | Øygarden | Vestland | 22,1 % |
| 34 | Karmøy | Rogaland | 22,0 % |
| 34 | Nannestad | Akershus | 22,0 % |
| 36 | Bærum | Akershus | 21,9 % |
| 36 | Ullensaker | Akershus | 21,9 % |
| 36 | Vestby | Akershus | 21,9 % |
| 36 | Bømlo | Vestland | 21,9 % |
| 36 | Stord | Vestland | 21,9 % |
| 41 | Hareid | Møre og Romsdal | 21,8 % |
| 41 | Tolga | Innlandet | 21,8 % |
| 41 | Vennesla | Agder | 21,8 % |
| 41 | Sunnfjord | Vestland | 21,8 % |
| 45 | Sokndal | Rogaland | 21,7 % |
| 45 | Suldal | Rogaland | 21,7 % |
| 45 | Sveio | Vestland | 21,7 % |
| 45 | Nærøysund | Trøndelag - Trööndelage | 21,7 % |
| 49 | Vindafjord | Rogaland | 21,6 % |
| 49 | Asker | Akershus | 21,6 % |
| 49 | Melhus | Trøndelag - Trööndelage | 21,6 % |
| 52 | Hjelmeland | Rogaland | 21,5 % |
| 52 | Lier | Buskerud | 21,5 % |
| 54 | Eidsvoll | Akershus | 21,4 % |
| 54 | Evje og Hornnes | Agder | 21,4 % |
| 56 | Ulstein | Møre og Romsdal | 21,3 % |
| 56 | Aukra | Møre og Romsdal | 21,3 % |
| 56 | Hole | Buskerud | 21,3 % |
| 56 | Alver | Vestland | 21,3 % |
| 60 | Eigersund | Rogaland | 21,2 % |
| 60 | Sirdal | Agder | 21,2 % |
| 62 | Ørsta | Møre og Romsdal | 21,1 % |
| 62 | Grimstad | Agder | 21,1 % |
| 62 | Sogndal | Vestland | 21,1 % |
| 62 | Luster | Vestland | 21,1 % |
| 66 | Gloppen | Vestland | 21,0 % |
| 67 | Enebakk | Akershus | 20,9 % |
| 67 | Alvdal | Innlandet | 20,9 % |
| 67 | Flekkefjord | Agder | 20,9 % |
| 67 | Vegårshei | Agder | 20,9 % |
| 71 | Nes | Akershus | 20,8 % |
| 71 | Lillesand | Agder | 20,8 % |
| 71 | Kvinesdal | Agder | 20,8 % |
| 71 | Etne | Vestland | 20,8 % |
| 71 | Osterøy | Vestland | 20,8 % |
| 71 | Inderøy | Trøndelag - Trööndelage | 20,8 % |
| 77 | Lørenskog | Akershus | 20,7 % |
| 77 | Siljan | Telemark | 20,7 % |
| 77 | Kristiansand | Agder | 20,7 % |
| 77 | Stad | Vestland | 20,7 % |
| 81 | Stavanger | Rogaland | 20,6 % |
| 81 | Lillestrøm | Akershus | 20,6 % |
| 81 | Ås | Akershus | 20,6 % |
| 81 | Fitjar | Vestland | 20,6 % |
| 81 | Voss | Vestland | 20,6 % |
| 81 | Kvam | Vestland | 20,6 % |
| 81 | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | 20,6 % |
| 81 | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | 20,6 % |
| 89 | Levanger - Levangke | Trøndelag - Trööndelage | 20,5 % |
| 89 | Guovdageaidnu - Kautokeino | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 20,5 % |
| 91 | Kinn | Vestland | 20,4 % |
| 91 | Ulvik | Vestland | 20,4 % |
| 91 | Stjørdal | Trøndelag - Trööndelage | 20,4 % |
| 94 | Sauda | Rogaland | 20,3 % |
| 94 | Herøy (Møre og Romsdal) | Møre og Romsdal | 20,3 % |
| 94 | Nissedal | Telemark | 20,3 % |
| 94 | Lindesnes | Agder | 20,3 % |
| 98 | Volda | Møre og Romsdal | 20,2 % |
| 98 | Hustadvika | Møre og Romsdal | 20,2 % |
| 98 | Vestvågøy | Nordland - Nordlánnda | 20,2 % |
Nederst på listen
| # | Kommune | Fylke | Andel innbyggere under 18 år |
|---|---|---|---|
| 337 | Lødingen | Nordland - Nordlánnda | 14,1 % |
| 337 | Engerdal | Innlandet | 14,1 % |
| 337 | Karlsøy | Troms - Romsa - Tromssa | 14,1 % |
| 337 | Nordkapp | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 14,1 % |
| 341 | Vardø | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 13,9 % |
| 342 | Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono | Troms - Romsa - Tromssa | 13,8 % |
| 342 | Kvænangen | Troms - Romsa - Tromssa | 13,8 % |
| 344 | Grue | Innlandet | 13,7 % |
| 345 | Evenes - Evenássi | Nordland - Nordlánnda | 13,5 % |
| 346 | Måsøy | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 13,2 % |
| 347 | Berlevåg | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 13,1 % |
| 348 | Stor-Elvdal | Innlandet | 13,0 % |
| 348 | Ibestad | Troms - Romsa - Tromssa | 13,0 % |
| 350 | Loppa | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 11,8 % |
| 351 | Moskenes | Nordland - Nordlánnda | 10,8 % |
Sammenligning av fylkene
Gjennomsnitt vektet etter folketall for andeler og rater, totaler for absolutte tall.
- Rogaland22,0 %
- Akershus21,4 %
- Agder20,5 %
- Vestland20,0 %
- Møre og Romsdal19,7 %
- Trøndelag - Trööndelage19,3 %
- Buskerud19,1 %
- Østfold19,1 %
- Vestfold19,0 %
- Telemark18,5 %
- Nordland - Nordlánnda18,4 %
- Finnmark - Finnmárku - Finmarkku18,4 %
- Oslo - Oslove18,1 %
- Troms - Romsa - Tromssa18,0 %
- Innlandet17,8 %
Andre rangeringer i samme tema
Vanlige spørsmål
Hvilken kommune ligger på topp for «Andel innbyggere under 18 år»?
Gjesdal ligger på topp for «Andel innbyggere under 18 år», med 25,7 %.
Hva er medianverdien for «Andel innbyggere under 18 år»?
Medianen for de 351 rangerte kommunene er 18,7 %.