Ullensaker: folketall og statistikk
Ullensaker har 45 982 innbyggere (2026) på 250,0 km², det vil si 184 innbyggere per km². Kommunen er nr. 25 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +34,5 % mellom 2016 og 2026.
- 45 982 innbyggere
- 250,0 km²
- 184 innb./km²
- 212 m
Det viktigste
Blant de 21 kommunene i Akershus er Ullensaker nr. 6 etter folketall.
Andel innbyggere 65 år og eldre: 13,6 % i Ullensaker, mot 17,5 % i gjennomsnitt for Akershus og 19,2 % for hele landet.
Andel med innvandrerbakgrunn: 38,5 % i Ullensaker, mot 27,9 % i gjennomsnitt for Akershus og 21,8 % for hele landet.
Største næring: Varehandel og bilverksteder, som står for 15,5 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 939 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Akershus for indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000».
- Nr. 1 i Akershus for indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år».
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd etter 2000»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 35 014 fotballbaner.
- 9,9 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Ullensaker i tall
Alle indikatorer for Ullensaker
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 16,8 per 1 000 innb. | 8,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 29 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 13,6 % | 17,5 % | 23,7 % | nr. 350 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 21,9 % | 21,4 % | 18,7 % | nr. 36 av 351 |
Bolig
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 19 203 | 318 905 | 2 760 619 | nr. 27 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 4,6 % | 8,1 % | 16,4 % | nr. 329 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 56,8 % | 35,8 % | 21,8 % | nr. 1 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 59,6 % | 68,0 % | 89,9 % | nr. 345 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 37,9 % | 28,0 % | 4,4 % | nr. 6 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 2,2 per 1 000 innb. | 26,0 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 350 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 4 671 | 79 177 | 656 492 | nr. 24 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 101,6 per 1 000 innb. | 105,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 291 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 534 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 56 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 6 427 | 117 276 | 915 761 | nr. 23 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 139,8 per 1 000 innb. | 156,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 267 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 14,2 per 1 000 innb. | 13,8 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 67 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 68,3 % | 69,4 % | 67,5 % | nr. 147 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 2,0 % | 1,4 % | 0,9 % | nr. 5 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 1 317 131 | – | 112 411 | nr. 4 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 503 per 1 000 innb. | 500 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 320 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 34,1 % | 38,2 % | 19,7 % | nr. 37 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 38,5 % | 27,9 % | 15,2 % | nr. 2 av 351 |
Helse
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,8 år | 83,8 år | 82,8 år | nr. 1 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Ullensaker | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 30,8 % | 41,8 % | 27,5 % | nr. 96 av 351 |
Befolkningsutvikling i Ullensaker
Ullensaker hadde 34 189 innbyggere i 2016 og 45 982 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 40 459 |
| 2022 | 41 565 |
| 2023 | 42 866 |
| 2024 | 43 814 |
| 2025 | 45 066 |
| 2026 | 45 982 |
Plassering av Ullensaker
Næringer: Ullensaker
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Varehandel og bilverksteder15,5 % ×1,4
- Transport og lagring12,5 % ×2,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,6 % ×1,1
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting9,9 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester8,7 % ×0,9
- Eiendomsdrift8,4 % ×0,8
- Forretningsmessig tjenesteyting5,9 % ×1,3
- Jordbruk, skogbruk og fiske5,6 % ×0,5
Sol og temperaturer: Ullensaker
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Ullensaker?
Ullensaker har 45 982 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 25 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Ullensaker?
Ullensaker dekker 250,0 km², med en befolkningstetthet på 184 innbyggere per km².
Øker folketallet i Ullensaker?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Ullensaker fra 34 189 til 45 982 innbyggere, altså +34,5 %.
Hvor ligger Ullensaker?
Ullensaker ligger i Akershus fylke. Breddegrad 60,144, lengdegrad 11,175.
Andel innbyggere 65 år og eldre: hva er verdien for Ullensaker?
For Ullensaker er indikatoren «Andel innbyggere 65 år og eldre» 13,6 % (2026), som gir plass nr. 350 av 351 kommuner; medianen for landet er 23,7 %.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Ullensaker?
For Ullensaker er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 38,5 % (2025), som gir plass nr. 2 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Ullensaker?
I Ullensaker produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 939 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Ullensaker?
De nærmeste kommunene til Ullensaker er Gjerdrum (11 km), Nannestad (17 km), Nes (17 km), Nittedal (19 km), Lillestrøm (22 km).