Sysselsetting · 2025
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: rangering av kommunene
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: Sirdal ligger på topp med 75,4 %, og Etnedal er sist med 51,4 %. Medianen for de 351 kommunene er 67,5 %. Rangeringen omfatter kommuner med minst 500 innbyggere.
Pallen og topp 100
| # | Kommune | Fylke | Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år |
|---|---|---|---|
| 1 | Sirdal | Agder | 75,4 % |
| 2 | Bjerkreim | Rogaland | 75,3 % |
| 3 | Hægebostad | Agder | 75,1 % |
| 4 | Åseral | Agder | 75,0 % |
| 5 | Alvdal | Innlandet | 74,4 % |
| 6 | Sunnfjord | Vestland | 74,1 % |
| 7 | Bardu | Troms - Romsa - Tromssa | 74,0 % |
| 8 | Time | Rogaland | 73,9 % |
| 8 | Hemsedal | Buskerud | 73,9 % |
| 8 | Lierne | Trøndelag - Trööndelage | 73,9 % |
| 11 | Vindafjord | Rogaland | 73,5 % |
| 11 | Tolga | Innlandet | 73,5 % |
| 11 | Lesja | Innlandet | 73,5 % |
| 11 | Valle | Agder | 73,5 % |
| 11 | Sogndal | Vestland | 73,5 % |
| 11 | Tromsø | Troms - Romsa - Tromssa | 73,5 % |
| 17 | Klepp | Rogaland | 73,4 % |
| 18 | Stryn | Vestland | 73,3 % |
| 19 | Os | Innlandet | 73,2 % |
| 19 | Austevoll | Vestland | 73,2 % |
| 21 | Hjelmeland | Rogaland | 73,0 % |
| 21 | Eidfjord | Vestland | 73,0 % |
| 23 | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | 72,9 % |
| 24 | Gol | Buskerud | 72,8 % |
| 25 | Vik | Vestland | 72,7 % |
| 26 | Vestre Slidre | Innlandet | 72,5 % |
| 26 | Øystre Slidre | Innlandet | 72,5 % |
| 26 | Etne | Vestland | 72,5 % |
| 26 | Solund | Vestland | 72,5 % |
| 30 | Gjesdal | Rogaland | 72,4 % |
| 30 | Gulen | Vestland | 72,4 % |
| 32 | Tynset | Innlandet | 72,3 % |
| 32 | Rindal | Trøndelag - Trööndelage | 72,3 % |
| 34 | Sola | Rogaland | 72,2 % |
| 35 | Hå | Rogaland | 71,9 % |
| 35 | Masfjorden | Vestland | 71,9 % |
| 37 | Tysvær | Rogaland | 71,8 % |
| 37 | Giske | Møre og Romsdal | 71,8 % |
| 37 | Ullensvang | Vestland | 71,8 % |
| 40 | Bokn | Rogaland | 71,7 % |
| 40 | Vinje | Telemark | 71,7 % |
| 40 | Guovdageaidnu - Kautokeino | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 71,7 % |
| 43 | Kvitsøy | Rogaland | 71,6 % |
| 43 | Sula | Møre og Romsdal | 71,6 % |
| 43 | Fjord | Møre og Romsdal | 71,6 % |
| 43 | Hustadvika | Møre og Romsdal | 71,6 % |
| 43 | Nore og Uvdal | Buskerud | 71,6 % |
| 43 | Aurland | Vestland | 71,6 % |
| 43 | Skaun | Trøndelag - Trööndelage | 71,6 % |
| 50 | Voss | Vestland | 71,4 % |
| 51 | Bodø | Nordland - Nordlánnda | 71,3 % |
| 51 | Bykle | Agder | 71,3 % |
| 51 | Stord | Vestland | 71,3 % |
| 51 | Selbu | Trøndelag - Trööndelage | 71,3 % |
| 55 | Ålesund | Møre og Romsdal | 71,2 % |
| 55 | Nittedal | Akershus | 71,2 % |
| 55 | Hammerfest - Hámmerfeasta | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 71,2 % |
| 58 | Randaberg | Rogaland | 71,0 % |
| 58 | Hol | Buskerud | 71,0 % |
| 58 | Luster | Vestland | 71,0 % |
| 61 | Sigdal | Buskerud | 70,9 % |
| 61 | Lærdal | Vestland | 70,9 % |
| 61 | Stad | Vestland | 70,9 % |
| 64 | Lom | Innlandet | 70,8 % |
| 64 | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | 70,8 % |
| 64 | Alta | Finnmark - Finnmárku - Finmarkku | 70,8 % |
| 67 | Bærum | Akershus | 70,7 % |
| 67 | Rælingen | Akershus | 70,7 % |
| 67 | Gausdal | Innlandet | 70,7 % |
| 67 | Nord-Aurdal | Innlandet | 70,7 % |
| 67 | Kvam | Vestland | 70,7 % |
| 67 | Gloppen | Vestland | 70,7 % |
| 73 | Oslo - Oslove | Oslo - Oslove | 70,6 % |
| 73 | Nannestad | Akershus | 70,6 % |
| 73 | Bergen | Vestland | 70,6 % |
| 73 | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | 70,6 % |
| 73 | Melhus | Trøndelag - Trööndelage | 70,6 % |
| 78 | Stranda | Møre og Romsdal | 70,5 % |
| 78 | Bjørnafjorden | Vestland | 70,5 % |
| 78 | Osterøy | Vestland | 70,5 % |
| 78 | Askvoll | Vestland | 70,5 % |
| 78 | Flatanger | Trøndelag - Trööndelage | 70,5 % |
| 83 | Suldal | Rogaland | 70,4 % |
| 83 | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | 70,4 % |
| 85 | Skjåk | Innlandet | 70,3 % |
| 86 | Sandnes | Rogaland | 70,2 % |
| 86 | Gjerdrum | Akershus | 70,2 % |
| 86 | Rollag | Buskerud | 70,2 % |
| 89 | Asker | Akershus | 70,1 % |
| 89 | Folldal | Innlandet | 70,1 % |
| 89 | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | 70,1 % |
| 92 | Strand | Rogaland | 70,0 % |
| 92 | Rauma | Møre og Romsdal | 70,0 % |
| 94 | Steigen | Nordland - Nordlánnda | 69,9 % |
| 95 | Lillestrøm | Akershus | 69,8 % |
| 95 | Flesberg | Buskerud | 69,8 % |
| 95 | Siljan | Telemark | 69,8 % |
| 95 | Bremanger | Vestland | 69,8 % |
| 95 | Røros - Rosse | Trøndelag - Trööndelage | 69,8 % |
| 95 | Åfjord | Trøndelag - Trööndelage | 69,8 % |
Nederst på listen
| # | Kommune | Fylke | Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år |
|---|---|---|---|
| 337 | Våler (Innlandet) | Innlandet | 60,6 % |
| 338 | Kongsvinger | Innlandet | 60,2 % |
| 339 | Nesna | Nordland - Nordlánnda | 60,1 % |
| 339 | Nord-Odal | Innlandet | 60,1 % |
| 341 | Åsnes | Innlandet | 59,9 % |
| 342 | Halden | Østfold | 59,7 % |
| 343 | Risør | Agder | 59,5 % |
| 343 | Meråker | Trøndelag - Trööndelage | 59,5 % |
| 345 | Hvaler | Østfold | 58,6 % |
| 346 | Søndre Land | Innlandet | 58,4 % |
| 347 | Dyrøy | Troms - Romsa - Tromssa | 58,2 % |
| 348 | Grue | Innlandet | 58,1 % |
| 349 | Eidskog | Innlandet | 57,6 % |
| 350 | Stor-Elvdal | Innlandet | 57,5 % |
| 351 | Etnedal | Innlandet | 51,4 % |
Sammenligning av fylkene
Gjennomsnitt vektet etter folketall for andeler og rater, totaler for absolutte tall.
- Oslo - Oslove70,6 %
- Vestland70,3 %
- Troms - Romsa - Tromssa70,1 %
- Rogaland70,0 %
- Akershus69,4 %
- Finnmark - Finnmárku - Finmarkku68,9 %
- Møre og Romsdal68,8 %
- Trøndelag - Trööndelage68,5 %
- Nordland - Nordlánnda67,7 %
- Buskerud66,8 %
- Innlandet65,7 %
- Agder65,2 %
- Vestfold65,0 %
- Telemark64,3 %
- Østfold62,6 %
Andre rangeringer i samme tema
Vanlige spørsmål
Hvilken kommune ligger på topp for «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»?
Sirdal ligger på topp for «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år», med 75,4 %.
Hva er medianverdien for «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»?
Medianen for de 351 rangerte kommunene er 67,5 %.