Målselv: folketall og statistikk
Målselv har 6 819 innbyggere (2026) på 3 203,0 km², det vil si 2,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 148 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +1,2 % mellom 2016 og 2026.
- 6 819 innbyggere
- 3 203,0 km²
- 2 innb./km²
- 500 m
Det viktigste
Blant de 21 kommunene i Troms - Romsa - Tromssa er Målselv nr. 4 etter folketall.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 664 per 1 000 innb. i Målselv, mot 530 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 75,7 % i Målselv, mot 75,9 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 67,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 16,2 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 43° helning produserer omtrent 753 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 90 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 448 599 fotballbaner.
- 8,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Bardu, 31,3 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Tromsø (79 943 innbyggere), 75 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 012 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Målselv i tall
Alle indikatorer for Målselv
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 5,4 per 1 000 innb. | 3,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 146 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 21,5 % | 20,5 % | 23,7 % | nr. 250 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,0 % | 18,0 % | 18,7 % | nr. 221 av 351 |
Bolig
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 4 591 | 94 660 | 2 760 619 | nr. 123 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 7,0 % | 8,3 % | 16,4 % | nr. 308 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 27,9 % | 24,6 % | 21,8 % | nr. 93 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 75,7 % | 75,9 % | 89,9 % | nr. 314 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 6,8 % | 17,2 % | 4,4 % | nr. 125 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 147,8 per 1 000 innb. | 78,1 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 183 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 738 | 18 618 | 656 492 | nr. 175 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 108,2 per 1 000 innb. | 108,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 263 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 536 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 52 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,8 % | 70,1 % | 67,5 % | nr. 64 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 0,6 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 664 per 1 000 innb. | 530 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 33 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 12,7 % | 20,7 % | 19,7 % | nr. 291 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 12,1 % | 16,1 % | 15,2 % | nr. 283 av 351 |
Helse
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,8 år | 82,8 år | 82,8 år | nr. 151 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Målselv | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 28,6 % | 37,2 % | 27,5 % | nr. 144 av 351 |
Befolkningsutvikling i Målselv
Målselv hadde 6 741 innbyggere i 2016 og 6 819 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 6 609 |
| 2022 | 6 599 |
| 2023 | 6 782 |
| 2024 | 6 714 |
| 2025 | 6 794 |
| 2026 | 6 819 |
Plassering av Målselv
Næringer: Målselv
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske16,2 % ×1,6
- Bygge- og anleggsvirksomhet10,8 % ×1,0
- Helse- og sosialtjenester10,7 % ×1,1
- Varehandel og bilverksteder8,5 % ×0,8
- Eiendomsdrift8,5 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting7,7 % ×0,7
- Undervisning5,9 % ×1,7
- Kultur, underholdning og fritid4,9 % ×0,9
Sol og temperaturer: Målselv
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Målselv?
Målselv har 6 819 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 148 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Målselv?
Målselv dekker 3 203,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Målselv?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Målselv fra 6 741 til 6 819 innbyggere, altså +1,2 %.
Hvor ligger Målselv?
Målselv ligger i Troms - Romsa - Tromssa fylke. Breddegrad 68,975, lengdegrad 19,064.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Målselv?
For Målselv er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 664 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 33 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Målselv?
For Målselv er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 75,7 % (2026), som gir plass nr. 314 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Målselv?
I Målselv produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 43° helning omtrent 753 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Målselv?
De nærmeste kommunene til Målselv er Bardu (31 km), Sørreisa (37 km), Balsfjord (37 km), Salangen (48 km), Dyrøy (54 km).