Loabák - Lavangen: folketall og statistikk
Loabák - Lavangen har 1 002 innbyggere (2026) på 296,0 km², det vil si 3,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 335 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,7 % mellom 2016 og 2026.
- 1 002 innbyggere
- 296,0 km²
- 3 innb./km²
- 630 m
Det viktigste
Blant de 21 kommunene i Troms - Romsa - Tromssa er Loabák - Lavangen nr. 21 etter folketall.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 97,3 % i Loabák - Lavangen, mot 75,9 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 67,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 22,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 49° helning produserer omtrent 803 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Bedrifter (virksomheter)»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Nettoflytting per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 41 457 fotballbaner.
- 5,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Gratangen - Rivtták, 4,0 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Narvik (21 647 innbyggere), 26 km unna.
Loabák - Lavangen i tall
Alle indikatorer for Loabák - Lavangen
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 20,0 per 1 000 innb. | 3,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 20 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,3 % | 20,5 % | 23,7 % | nr. 65 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 19,4 % | 18,0 % | 18,7 % | nr. 127 av 351 |
Bolig
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 548 | 94 660 | 2 760 619 | nr. 342 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 13,7 % | 8,3 % | 16,4 % | nr. 231 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 13,0 % | 24,6 % | 21,8 % | nr. 295 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 97,3 % | 75,9 % | 89,9 % | nr. 5 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,1 % | 17,2 % | 4,4 % | nr. 287 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 190,6 per 1 000 innb. | 78,1 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 152 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 118 | 18 618 | 656 492 | nr. 349 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 117,8 per 1 000 innb. | 108,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 217 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 456 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 323 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 138 | 23 737 | 915 761 | nr. 348 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 137,7 per 1 000 innb. | 138,6 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 277 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 15,0 per 1 000 innb. | 12,0 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 50 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 61,8 % | 70,1 % | 67,5 % | nr. 325 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,9 % | 0,6 % | 0,9 % | nr. 164 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 607 per 1 000 innb. | 530 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 127 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 15,5 % | 20,7 % | 19,7 % | nr. 244 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 12,3 % | 16,1 % | 15,2 % | nr. 278 av 351 |
Helse
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,8 år | 82,8 år | 82,8 år | nr. 151 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Loabák - Lavangen | Troms - Romsa - Tromssa | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,6 % | 37,2 % | 27,5 % | nr. 233 av 351 |
Befolkningsutvikling i Loabák - Lavangen
Loabák - Lavangen hadde 1 051 innbyggere i 2016 og 1 002 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 020 |
| 2022 | 970 |
| 2023 | 983 |
| 2024 | 986 |
| 2025 | 985 |
| 2026 | 1 002 |
Plassering av Loabák - Lavangen
Næringer: Loabák - Lavangen
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske22,9 % ×2,2
- Bygge- og anleggsvirksomhet16,1 % ×1,5
- Helse- og sosialtjenester11,0 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting9,3 % ×0,8
- Eiendomsdrift6,8 % ×0,6
- Varehandel og bilverksteder5,9 % ×0,5
- Overnatting og servering4,2 % ×1,4
- Offentlig administrasjon4,2 % ×5,7
Sol og temperaturer: Loabák - Lavangen
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Loabák - Lavangen?
Loabák - Lavangen har 1 002 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 335 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Loabák - Lavangen?
Loabák - Lavangen dekker 296,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².
Øker folketallet i Loabák - Lavangen?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Loabák - Lavangen fra 1 051 til 1 002 innbyggere, altså −4,7 %.
Hvor ligger Loabák - Lavangen?
Loabák - Lavangen ligger i Troms - Romsa - Tromssa fylke. Breddegrad 68,658, lengdegrad 17,584.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Loabák - Lavangen?
For Loabák - Lavangen er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 97,3 % (2026), som gir plass nr. 5 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Bedrifter (virksomheter): hva er verdien for Loabák - Lavangen?
For Loabák - Lavangen er indikatoren «Bedrifter (virksomheter)» 118 (2026), som gir plass nr. 349 av 357 kommuner; medianen for landet er 709.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Loabák - Lavangen?
I Loabák - Lavangen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 49° helning omtrent 803 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Loabák - Lavangen?
De nærmeste kommunene til Loabák - Lavangen er Gratangen - Rivtták (4,0 km), Ibestad (23 km), Narvik (26 km), Salangen (30 km), Evenes - Evenássi (30 km).