Kommune · Troms - Romsa - Tromssa

Salangen: folketall og statistikk

Salangen har 2 132 innbyggere (2026) på 438,0 km², det vil si 4,9 innbyggere per km². Kommunen er nr. 277 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,4 % mellom 2016 og 2026.

  • 2 132 innbyggere
  • 438,0 km²
  • 5 innb./km²
  • 251 m
Kart over beliggenhet: Salangen

Det viktigste

Blant de 21 kommunene i Troms - Romsa - Tromssa er Salangen nr. 14 etter folketall.

Andel boliger bygd etter 2000: 11,5 % i Salangen, mot 24,6 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 27,0 % for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 18,8 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 50° helning produserer omtrent 811 kWh i året her.

Visste du at …?

Salangen i tall

Folketall
2 132
nr. 277 av 357 −4,4 %
Befolkningstetthet
5innb./km²
nr. 230 av 351
Areal
438km²
nr. 215 av 357
Høyde over havet
251m
nr. 141 av 357
Andel boliger bygd etter 2000
11,5%
nr. 317 av 351
Bedrifter (virksomheter)
235
nr. 318 av 357
Nettoflytting per 1 000 innbyggere
13,1per 1 000 innb.
nr. 41 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år
0,6%
nr. 268 av 351

Alle indikatorer for Salangen

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)13,1 per 1 000 innb.3,6 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 41 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)26,3 %20,5 %23,7 %nr. 92 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)17,9 %18,0 %18,7 %nr. 227 av 351

Bolig

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)1 30194 6602 760 619nr. 271 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)16,0 %8,3 %16,4 %nr. 186 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)11,5 %24,6 %21,8 %nr. 317 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)88,3 %75,9 %89,9 %nr. 202 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)1,8 %17,2 %4,4 %nr. 255 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)226,5 per 1 000 innb.78,1 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 123 av 351

Økonomi

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)23518 618656 492nr. 318 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)110,2 per 1 000 innb.108,7 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 256 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)482 400 kr–500 900 krnr. 263 av 351

Sysselsetting

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)64,7 %70,1 %67,5 %nr. 263 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)0,6 %0,6 %0,9 %nr. 268 av 351

Mobilitet

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)607 per 1 000 innb.530 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 127 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)16,3 %20,7 %19,7 %nr. 233 av 351

Samfunn

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)16,3 %16,1 %15,2 %nr. 149 av 351

Helse

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)82,8 år82,8 år82,8 årnr. 151 av 351

Utdanning

IndikatorSalangenTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)28,6 %37,2 %27,5 %nr. 144 av 351

Befolkningsutvikling i Salangen

2 0212 1002 1782 2572016: 2 2302017: 2 2202018: 2 2262019: 2 1832020: 2 1462021: 2 0892022: 2 0872023: 2 0482024: 2 0692025: 2 1162026: 2 132201620182020202220242026

Salangen hadde 2 230 innbyggere i 2016 og 2 132 i 2026.

ÅrFolketall
20212 089
20222 087
20232 048
20242 069
20252 116
20262 132

Plassering av Salangen

Næringer: Salangen

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Salangen

Solenergiproduksjon per år
811kWh
for 1 kWp med 50° helning
Varmeste måned
12,3°C
juli
Kaldeste måned
−8,6°C
januar
Mest produktive måned
144kWh
mai

jan.: 1 kWhjan.feb.: 30 kWhfeb.mars: 90 kWhmarsapr.: 129 kWhapr.mai: 144 kWhmaijuni: 112 kWhjunijuli: 105 kWhjuliaug.: 94 kWhaug.sep.: 65 kWhsep.okt.: 36 kWhokt.nov.: 4 kWhnov.des.: 0 kWhdes.0 °Cjan.: −8,6 °Cfeb.: −8,1 °Cmars: −6,1 °Capr.: −1,5 °Cmai: 3,0 °Cjuni: 8,1 °Cjuli: 12,3 °Caug.: 10,9 °Csep.: 6,6 °Cokt.: 0,5 °Cnov.: −4,1 °Cdes.: −7,1 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Salangen?

Salangen har 2 132 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 277 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Salangen?

Salangen dekker 438,0 km², med en befolkningstetthet på 5 innbyggere per km².

Øker folketallet i Salangen?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Salangen fra 2 230 til 2 132 innbyggere, altså −4,4 %.

Hvor ligger Salangen?

Salangen ligger i Troms - Romsa - Tromssa fylke. Breddegrad 68,901, lengdegrad 17,893.

Andel boliger bygd etter 2000: hva er verdien for Salangen?

For Salangen er indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000» 11,5 % (2026), som gir plass nr. 317 av 351 kommuner; medianen for landet er 21,8 %.

Bedrifter (virksomheter): hva er verdien for Salangen?

For Salangen er indikatoren «Bedrifter (virksomheter)» 235 (2026), som gir plass nr. 318 av 357 kommuner; medianen for landet er 709.

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Salangen?

I Salangen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 50° helning omtrent 811 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Salangen?

De nærmeste kommunene til Salangen er Bardu (19 km), Dyrøy (19 km), Sørreisa (24 km), Ibestad (27 km), Gratangen - Rivtták (27 km).