Holtålen: folketall og statistikk
Holtålen har 2 037 innbyggere (2026) på 1 171,0 km², det vil si 1,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 279 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet er stabilt: +0,3 % mellom 2016 og 2026.
- 2 037 innbyggere
- 1 171,0 km²
- 2 innb./km²
- 730 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Holtålen nr. 29 etter folketall.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,3 % i Holtålen, mot 1,0 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 1,2 % for hele landet.
Andel med innvandrerbakgrunn: 9,0 % i Holtålen, mot 15,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 21,8 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 33,3 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 821 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 97 % av kommunene.
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: høyere enn i 90 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 164 006 fotballbaner.
- 10,9 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Tydal, 31,9 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Røros - Rosse (5 638 innbyggere), 33 km unna.
Holtålen i tall
Alle indikatorer for Holtålen
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −3,9 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 304 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 29,2 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 34 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,4 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 250 av 351 |
Bolig
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 307 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 270 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 26,0 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 36 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 13,9 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 282 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 95,3 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 38 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 3,1 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 209 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 560,6 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 43 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 296 | 55 147 | 656 492 | nr. 290 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 145,3 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 135 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 488 900 kr | – | 500 900 kr | nr. 228 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 369 | 74 237 | 915 761 | nr. 287 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 181,1 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 135 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 8,8 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 303 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 68,3 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 147 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,3 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 334 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 622 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 91 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 12,1 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 300 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 9,0 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 340 av 351 |
Helse
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Holtålen | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,9 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 284 av 351 |
Befolkningsutvikling i Holtålen
Holtålen hadde 2 031 innbyggere i 2016 og 2 037 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 968 |
| 2022 | 1 953 |
| 2023 | 1 997 |
| 2024 | 2 035 |
| 2025 | 2 048 |
| 2026 | 2 037 |
Plassering av Holtålen
Næringer: Holtålen
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske33,3 % ×3,2
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,2 % ×1,1
- Varehandel og bilverksteder8,2 % ×0,7
- Eiendomsdrift6,8 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,4 % ×0,5
- Industri5,1 % ×1,5
- Helse- og sosialtjenester5,1 % ×0,5
- Kultur, underholdning og fritid3,7 % ×0,7
Sol og temperaturer: Holtålen
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Holtålen?
Holtålen har 2 037 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 279 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Holtålen?
Holtålen dekker 1 171,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Holtålen?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Holtålen fra 2 031 til 2 037 innbyggere, altså +0,3 %.
Hvor ligger Holtålen?
Holtålen ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 62,869, lengdegrad 11,277.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Holtålen?
For Holtålen er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,3 % (2025), som gir plass nr. 334 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Holtålen?
For Holtålen er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 9,0 % (2025), som gir plass nr. 340 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Holtålen?
I Holtålen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 821 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Holtålen?
De nærmeste kommunene til Holtålen er Tydal (32 km), Røros - Rosse (33 km), Selbu (37 km), Midtre Gauldal (40 km), Os (44 km).