Midtre Gauldal: folketall og statistikk
Midtre Gauldal har 6 088 innbyggere (2026) på 1 803,0 km², det vil si 3,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 160 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −3,3 % mellom 2016 og 2026.
- 6 088 innbyggere
- 1 803,0 km²
- 3 innb./km²
- 680 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Midtre Gauldal nr. 16 etter folketall.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: 21,5 % i Midtre Gauldal, mot 37,5 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 38,3 % for hele landet.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: −6,7 per 1 000 innb. i Midtre Gauldal, mot 3,2 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 4,0 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 32,5 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 768 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»: lavere enn i 94 % av kommunene.
- «Nettoflytting per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 93 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 252 521 fotballbaner.
- 5,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Melhus (17 828 innbyggere), 29 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 072 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Midtre Gauldal i tall
Alle indikatorer for Midtre Gauldal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −6,7 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 326 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 22,4 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 220 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 20,6 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 81 av 351 |
Bolig
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 283 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 159 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 20,8 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 104 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 22,4 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 161 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 90,6 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 156 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 4,0 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 184 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 348,1 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 83 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 049 | 55 147 | 656 492 | nr. 128 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 172,3 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 89 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 504 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 156 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,4 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 83 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 11 925 | – | 112 411 | nr. 91 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 595 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 162 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 20,1 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 167 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 12,9 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 258 av 351 |
Helse
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Midtre Gauldal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 21,5 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 329 av 351 |
Befolkningsutvikling i Midtre Gauldal
Midtre Gauldal hadde 6 298 innbyggere i 2016 og 6 088 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 6 243 |
| 2022 | 6 120 |
| 2023 | 6 133 |
| 2024 | 6 140 |
| 2025 | 6 141 |
| 2026 | 6 088 |
Plassering av Midtre Gauldal
Næringer: Midtre Gauldal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske32,5 % ×3,2
- Bygge- og anleggsvirksomhet16,3 % ×1,5
- Eiendomsdrift9,1 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,8 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester6,1 % ×0,6
- Industri4,8 % ×1,4
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting4,7 % ×0,4
- Transport og lagring4,1 % ×0,9
Sol og temperaturer: Midtre Gauldal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Midtre Gauldal?
Midtre Gauldal har 6 088 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 160 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Midtre Gauldal?
Midtre Gauldal dekker 1 803,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².
Øker folketallet i Midtre Gauldal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Midtre Gauldal fra 6 298 til 6 088 innbyggere, altså −3,3 %.
Hvor ligger Midtre Gauldal?
Midtre Gauldal ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 62,921, lengdegrad 10,501.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: hva er verdien for Midtre Gauldal?
For Midtre Gauldal er indikatoren «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning» 21,5 % (2025), som gir plass nr. 329 av 351 kommuner; medianen for landet er 27,5 %.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Midtre Gauldal?
For Midtre Gauldal er indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere» −6,7 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 326 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,1 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Midtre Gauldal?
I Midtre Gauldal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 768 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Midtre Gauldal?
De nærmeste kommunene til Midtre Gauldal er Melhus (29 km), Rennebu (33 km), Holtålen (40 km), Selbu (45 km), Skaun (46 km).