Gausdal: folketall og statistikk
Gausdal har 6 147 innbyggere (2026) på 1 146,0 km², det vil si 5,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 158 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −1,3 % mellom 2016 og 2026.
- 6 147 innbyggere
- 1 146,0 km²
- 5 innb./km²
- 820 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Gausdal nr. 17 etter folketall.
Andel med innvandrerbakgrunn: 9,3 % i Gausdal, mot 15,1 % i gjennomsnitt for Innlandet og 21,8 % for hele landet.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 685 per 1 000 innb. i Gausdal, mot 633 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 37,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 46° helning produserer omtrent 896 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 96 % av kommunene.
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 96 % av kommunene.
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 92 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 160 504 fotballbaner.
- 3,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Øyer, 26,3 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Lillehammer (29 669 innbyggere), 34 km unna.
Gausdal i tall
Alle indikatorer for Gausdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 1,0 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 237 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,1 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 125 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,0 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 266 av 351 |
Bolig
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 358 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 157 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 19,2 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 131 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 20,1 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 193 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,6 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 104 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 2,6 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 230 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 530,2 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 48 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 877 | 48 243 | 656 492 | nr. 148 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 142,7 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 143 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 503 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 163 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 072 | 62 253 | 915 761 | nr. 153 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 174,4 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 155 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 8,5 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 314 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,7 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 67 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,5 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 306 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 685 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 14 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 12,9 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 288 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 9,3 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 336 av 351 |
Helse
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Gausdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,3 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 248 av 351 |
Befolkningsutvikling i Gausdal
Gausdal hadde 6 227 innbyggere i 2016 og 6 147 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 6 023 |
| 2022 | 6 079 |
| 2023 | 6 129 |
| 2024 | 6 177 |
| 2025 | 6 174 |
| 2026 | 6 147 |
Plassering av Gausdal
Næringer: Gausdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske37,9 % ×3,7
- Bygge- og anleggsvirksomhet13,8 % ×1,3
- Eiendomsdrift8,5 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester7,3 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,4 % ×0,5
- Varehandel og bilverksteder5,1 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting4,3 % ×0,9
- Industri3,2 % ×0,9
Sol og temperaturer: Gausdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Gausdal?
Gausdal har 6 147 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 158 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Gausdal?
Gausdal dekker 1 146,0 km², med en befolkningstetthet på 5 innbyggere per km².
Øker folketallet i Gausdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Gausdal fra 6 227 til 6 147 innbyggere, altså −1,3 %.
Hvor ligger Gausdal?
Gausdal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,277, lengdegrad 9,922.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Gausdal?
For Gausdal er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 9,3 % (2025), som gir plass nr. 336 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Gausdal?
For Gausdal er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 685 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 14 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Gausdal?
I Gausdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 46° helning omtrent 896 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Gausdal?
De nærmeste kommunene til Gausdal er Øyer (26 km), Sør-Fron (32 km), Lillehammer (34 km), Ringebu (35 km), Nord-Fron (37 km).