Etnedal: folketall og statistikk
Etnedal har 1 593 innbyggere (2026) på 443,0 km², det vil si 3,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 302 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +20,6 % mellom 2016 og 2026.
- 1 593 innbyggere
- 443,0 km²
- 4 innb./km²
- 840 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Etnedal nr. 44 etter folketall.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: 216,6 per 1 000 innb. i Etnedal, mot 7,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 4,0 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Etnedal, mot 11,0 % i gjennomsnitt for Innlandet og 26,7 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 36,6 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 46° helning produserer omtrent 905 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Befolkningsutvikling siste 10 år».
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere».
- «Nettoflytting per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel boliger i boligblokker»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 62 045 fotballbaner.
- 5,1 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
Etnedal i tall
Alle indikatorer for Etnedal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 216,6 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 1 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 23,9 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 166 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,2 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 258 av 351 |
Bolig
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 935 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 303 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 21,0 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 99 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 16,2 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 246 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 95,8 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 25 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,0 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 324 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 604 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 9 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 270 | 48 243 | 656 492 | nr. 299 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 169,5 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 94 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 424 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 350 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 327 | 62 253 | 915 761 | nr. 298 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 205,3 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 92 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 7,5 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 335 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 51,4 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 351 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,4 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 323 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 548 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 271 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 11,7 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 306 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 28,9 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 13 av 351 |
Helse
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Etnedal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 26,3 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 211 av 351 |
Befolkningsutvikling i Etnedal
Etnedal hadde 1 321 innbyggere i 2016 og 1 593 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 257 |
| 2022 | 1 256 |
| 2023 | 1 239 |
| 2024 | 1 366 |
| 2025 | 1 254 |
| 2026 | 1 593 |
Plassering av Etnedal
Næringer: Etnedal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske36,6 % ×3,6
- Bygge- og anleggsvirksomhet18,7 % ×1,7
- Eiendomsdrift7,5 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,6 % ×0,5
- Helse- og sosialtjenester5,2 % ×0,5
- Varehandel og bilverksteder4,5 % ×0,4
- Transport og lagring3,7 % ×0,8
- Forretningsmessig tjenesteyting3,4 % ×0,7
Sol og temperaturer: Etnedal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Etnedal?
Etnedal har 1 593 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 302 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Etnedal?
Etnedal dekker 443,0 km², med en befolkningstetthet på 4 innbyggere per km².
Øker folketallet i Etnedal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Etnedal fra 1 321 til 1 593 innbyggere, altså +20,6 %.
Hvor ligger Etnedal?
Etnedal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,967, lengdegrad 9,654.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Etnedal?
For Etnedal er indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere» 216,6 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 1 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,1 per 1 000 innb..
Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Etnedal?
For Etnedal er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Etnedal?
I Etnedal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 46° helning omtrent 905 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Etnedal?
De nærmeste kommunene til Etnedal er Nord-Aurdal (21 km), Nordre Land (27 km), Sør-Aurdal (30 km), Gausdal (37 km), Øystre Slidre (41 km).