Vang: folketall og statistikk
Vang har 1 666 innbyggere (2026) på 1 309,0 km², det vil si 1,3 innbyggere per km². Kommunen er nr. 299 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +4,8 % mellom 2016 og 2026.
- 1 666 innbyggere
- 1 309,0 km²
- 1 innb./km²
- 1 320 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Vang nr. 42 etter folketall.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 243,1 per 1 000 innb. i Vang, mot 127,1 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,4 % i Vang, mot 0,9 % i gjennomsnitt for Innlandet og 1,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 31,2 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 40° helning produserer omtrent 820 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere».
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere».
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 95 % av kommunene.
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 183 333 fotballbaner.
- 14,2 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
Vang i tall
Alle indikatorer for Vang
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 9,0 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 80 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 24,7 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 138 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,5 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 187 av 351 |
Bolig
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 948 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 301 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 22,6 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 71 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 20,2 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 191 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 93,8 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 77 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,5 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 310 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 111 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 23 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 405 | 48 243 | 656 492 | nr. 252 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 243,1 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 9 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 468 500 kr | – | 500 900 kr | nr. 297 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 499 | 62 253 | 915 761 | nr. 254 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 299,5 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 9 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 13,2 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 103 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,5 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 103 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,4 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 323 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 52 233 | – | 112 411 | nr. 73 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 649 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 52 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 12,1 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 300 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 21,6 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 52 av 351 |
Helse
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Vang | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 30,7 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 97 av 351 |
Befolkningsutvikling i Vang
Vang hadde 1 590 innbyggere i 2016 og 1 666 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 573 |
| 2022 | 1 587 |
| 2023 | 1 636 |
| 2024 | 1 645 |
| 2025 | 1 648 |
| 2026 | 1 666 |
Plassering av Vang
Næringer: Vang
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske31,2 % ×3,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,2 % ×1,4
- Eiendomsdrift9,8 % ×0,9
- Overnatting og servering7,0 % ×2,3
- Helse- og sosialtjenester6,2 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting6,0 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting4,0 % ×0,9
- Industri3,5 % ×1,0
Sol og temperaturer: Vang
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Vang?
Vang har 1 666 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 299 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Vang?
Vang dekker 1 309,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Vang?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Vang fra 1 590 til 1 666 innbyggere, altså +4,8 %.
Hvor ligger Vang?
Vang ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,214, lengdegrad 8,504.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Vang?
For Vang er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 243,1 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 9 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Vang?
For Vang er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,4 % (2025), som gir plass nr. 323 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Vang?
I Vang produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 40° helning omtrent 820 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Vang?
De nærmeste kommunene til Vang er Vestre Slidre (28 km), Øystre Slidre (34 km), Hemsedal (34 km), Årdal (39 km), Nord-Aurdal (50 km).