Hjartdal: folketall og statistikk
Hjartdal har 1 638 innbyggere (2026) på 737,0 km², det vil si 2,2 innbyggere per km². Kommunen er nr. 300 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +1,5 % mellom 2016 og 2026.
- 1 638 innbyggere
- 737,0 km²
- 2 innb./km²
- 755 m
Det viktigste
Blant de 17 kommunene i Telemark er Hjartdal nr. 15 etter folketall.
Andel boliger bygd før 1946: 32,6 % i Hjartdal, mot 21,2 % i gjennomsnitt for Telemark og 15,9 % for hele landet.
Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere: 282,1 per 1 000 innb. i Hjartdal, mot 159,0 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Telemark og 162,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 37,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 939 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Telemark for indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus».
- «Andel boliger bygd før 1946»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 96 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 103 221 fotballbaner.
- 8,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Seljord (2 959 innbyggere), 17 km unna.
Hjartdal i tall
Alle indikatorer for Hjartdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −0,6 per 1 000 innb. | 2,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 266 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 26,5 % | 23,0 % | 23,7 % | nr. 89 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 19,3 % | 18,5 % | 18,7 % | nr. 135 av 351 |
Bolig
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 957 | 92 912 | 2 760 619 | nr. 300 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 32,6 % | 21,2 % | 16,4 % | nr. 3 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 14,8 % | 19,0 % | 21,8 % | nr. 267 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 96,7 % | 80,1 % | 89,9 % | nr. 11 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,8 % | 13,5 % | 4,4 % | nr. 255 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 537 per 1 000 innb. | 185,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 11 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 347 | 20 968 | 656 492 | nr. 270 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 211,8 per 1 000 innb. | 117,8 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 29 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 488 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 233 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 462 | 28 285 | 915 761 | nr. 262 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 282,1 per 1 000 innb. | 159,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 14 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 15,3 per 1 000 innb. | 11,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 46 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 68,1 % | 64,3 % | 67,5 % | nr. 155 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 1,2 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 609 per 1 000 innb. | 567 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 124 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 11,4 % | 27,0 % | 19,7 % | nr. 308 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,5 % | 17,7 % | 15,2 % | nr. 204 av 351 |
Helse
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Hjartdal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,2 % | 31,0 % | 27,5 % | nr. 251 av 351 |
Befolkningsutvikling i Hjartdal
Hjartdal hadde 1 613 innbyggere i 2016 og 1 638 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 561 |
| 2022 | 1 562 |
| 2023 | 1 588 |
| 2024 | 1 630 |
| 2025 | 1 646 |
| 2026 | 1 638 |
Plassering av Hjartdal
Næringer: Hjartdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske37,1 % ×3,6
- Bygge- og anleggsvirksomhet21,1 % ×2,0
- Eiendomsdrift6,1 % ×0,6
- Varehandel og bilverksteder5,8 % ×0,5
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,0 % ×0,4
- Transport og lagring4,1 % ×0,9
- Forretningsmessig tjenesteyting3,8 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester3,8 % ×0,4
Sol og temperaturer: Hjartdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Hjartdal?
Hjartdal har 1 638 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 300 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Hjartdal?
Hjartdal dekker 737,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Hjartdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Hjartdal fra 1 613 til 1 638 innbyggere, altså +1,5 %.
Hvor ligger Hjartdal?
Hjartdal ligger i Telemark fylke. Breddegrad 59,665, lengdegrad 8,726.
Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Hjartdal?
For Hjartdal er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 32,6 % (2026), som gir plass nr. 3 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.
Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Hjartdal?
For Hjartdal er indikatoren «Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere» 282,1 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 14 av 351 kommuner; medianen for landet er 167,1 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Hjartdal?
I Hjartdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 939 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Hjartdal?
De nærmeste kommunene til Hjartdal er Seljord (17 km), Midt-Telemark (32 km), Notodden (32 km), Kviteseid (38 km), Tinn (39 km).