Årdal: folketall og statistikk
Årdal har 5 178 innbyggere (2026) på 930,0 km², det vil si 5,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 181 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −3,4 % mellom 2016 og 2026.
- 5 178 innbyggere
- 930,0 km²
- 6 innb./km²
- 1 260 m
Det viktigste
Blant de 43 kommunene i Vestland er Årdal nr. 22 etter folketall.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 73,2 per 1 000 innb. i Årdal, mot 111,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Vestland og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel boliger bygd etter 2000: 8,9 % i Årdal, mot 26,5 % i gjennomsnitt for Vestland og 27,0 % for hele landet.
Største næring: Helse- og sosialtjenester, som står for 13,7 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 42° helning produserer omtrent 802 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Vestland for indikatoren «Høyde over havet».
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd etter 2000»: lavere enn i 95 % av kommunene.
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: høyere enn i 90 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 130 252 fotballbaner.
- 3,3 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Lærdal, 28,8 km unna.
Årdal i tall
Alle indikatorer for Årdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −2,7 per 1 000 innb. | 2,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 290 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,4 % | 19,3 % | 23,7 % | nr. 115 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,5 % | 20,0 % | 18,7 % | nr. 245 av 351 |
Bolig
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 922 | 330 715 | 2 760 619 | nr. 181 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 5,6 % | 16,7 % | 16,4 % | nr. 318 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 8,9 % | 26,5 % | 21,8 % | nr. 333 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 74,9 % | 70,1 % | 89,9 % | nr. 320 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 19,0 % | 25,5 % | 4,4 % | nr. 38 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 104,1 per 1 000 innb. | 65,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 224 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 379 | 73 282 | 656 492 | nr. 262 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 73,2 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 351 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 554 300 kr | – | 500 900 kr | nr. 29 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 408 | 101 284 | 915 761 | nr. 274 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 78,8 per 1 000 innb. | 153,8 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 351 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 7,7 per 1 000 innb. | 13,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 331 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 65,9 % | 70,3 % | 67,5 % | nr. 232 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,5 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 25 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 591 per 1 000 innb. | 487 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 174 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 24,2 % | 39,6 % | 19,7 % | nr. 115 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 13,8 % | 17,3 % | 15,2 % | nr. 229 av 351 |
Helse
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,7 år | 83,7 år | 82,8 år | nr. 22 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Årdal | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 26,1 % | 37,7 % | 27,5 % | nr. 217 av 351 |
Befolkningsutvikling i Årdal
Årdal hadde 5 359 innbyggere i 2016 og 5 178 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 5 170 |
| 2022 | 5 204 |
| 2023 | 5 172 |
| 2024 | 5 239 |
| 2025 | 5 213 |
| 2026 | 5 178 |
Plassering av Årdal
Næringer: Årdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Helse- og sosialtjenester13,7 % ×1,4
- Eiendomsdrift12,9 % ×1,2
- Varehandel og bilverksteder9,7 % ×0,9
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting9,7 % ×0,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet8,3 % ×0,8
- Industri6,5 % ×1,9
- Undervisning6,2 % ×1,8
- Kultur, underholdning og fritid5,4 % ×1,0
Sol og temperaturer: Årdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Årdal?
Årdal har 5 178 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 181 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Årdal?
Årdal dekker 930,0 km², med en befolkningstetthet på 6 innbyggere per km².
Øker folketallet i Årdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Årdal fra 5 359 til 5 178 innbyggere, altså −3,4 %.
Hvor ligger Årdal?
Årdal ligger i Vestland fylke. Breddegrad 61,291, lengdegrad 7,798.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Årdal?
For Årdal er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 73,2 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 351 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Andel boliger bygd etter 2000: hva er verdien for Årdal?
For Årdal er indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000» 8,9 % (2026), som gir plass nr. 333 av 351 kommuner; medianen for landet er 21,8 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Årdal?
I Årdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 42° helning omtrent 802 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Årdal?
De nærmeste kommunene til Årdal er Lærdal (29 km), Luster (34 km), Sogndal (38 km), Vang (39 km), Aurland (55 km).