Luster: folketall og statistikk
Luster har 5 478 innbyggere (2026) på 2 597,0 km², det vil si 2,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 177 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +7,6 % mellom 2016 og 2026.
- 5 478 innbyggere
- 2 597,0 km²
- 2 innb./km²
- 1 116 m
Det viktigste
Blant de 43 kommunene i Vestland er Luster nr. 21 etter folketall.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: 71,0 % i Luster, mot 70,3 % i gjennomsnitt for Vestland og 68,2 % for hele landet.
Andel innbyggere under 18 år: 21,1 % i Luster, mot 20,0 % i gjennomsnitt for Vestland og 19,6 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 29,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 853 kWh i året her.
Visste du at …?
- Arealet tilsvarer omtrent 363 725 fotballbaner.
- 8,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Sogndal (12 552 innbyggere), 32 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 412 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Luster i tall
Alle indikatorer for Luster
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 7,3 per 1 000 innb. | 2,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 99 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 23,3 % | 19,3 % | 23,7 % | nr. 190 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 21,1 % | 20,0 % | 18,7 % | nr. 62 av 351 |
Bolig
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 970 | 330 715 | 2 760 619 | nr. 177 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 22,2 % | 16,7 % | 16,4 % | nr. 78 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 27,9 % | 26,5 % | 21,8 % | nr. 93 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 91,4 % | 70,1 % | 89,9 % | nr. 138 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 4,6 % | 25,5 % | 4,4 % | nr. 165 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 121,6 per 1 000 innb. | 65,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 207 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 831 | 73 282 | 656 492 | nr. 156 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 151,7 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 123 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 515 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 121 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 033 | 101 284 | 915 761 | nr. 160 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 188,6 per 1 000 innb. | 153,8 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 120 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,9 per 1 000 innb. | 13,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 169 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,0 % | 70,3 % | 67,5 % | nr. 58 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,1 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 97 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 149 799 | – | 112 411 | nr. 41 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 603 per 1 000 innb. | 487 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 138 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 19,8 % | 39,6 % | 19,7 % | nr. 175 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 12,8 % | 17,3 % | 15,2 % | nr. 261 av 351 |
Helse
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,7 år | 83,7 år | 82,8 år | nr. 22 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Luster | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 32,1 % | 37,7 % | 27,5 % | nr. 78 av 351 |
Befolkningsutvikling i Luster
Luster hadde 5 093 innbyggere i 2016 og 5 478 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 5 189 |
| 2022 | 5 246 |
| 2023 | 5 302 |
| 2024 | 5 371 |
| 2025 | 5 432 |
| 2026 | 5 478 |
Plassering av Luster
Næringer: Luster
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske29,1 % ×2,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,3 % ×1,4
- Helse- og sosialtjenester7,5 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,8 % ×0,6
- Eiendomsdrift6,6 % ×0,6
- Overnatting og servering5,9 % ×1,9
- Forretningsmessig tjenesteyting5,6 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting4,6 % ×0,4
Sol og temperaturer: Luster
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Luster?
Luster har 5 478 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 177 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Luster?
Luster dekker 2 597,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Luster?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Luster fra 5 093 til 5 478 innbyggere, altså +7,6 %.
Hvor ligger Luster?
Luster ligger i Vestland fylke. Breddegrad 61,494, lengdegrad 7,329.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Luster?
For Luster er indikatoren «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år» 71,0 % (2025), som gir plass nr. 58 av 351 kommuner; medianen for landet er 67,5 %.
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Luster?
For Luster er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 21,1 % (2026), som gir plass nr. 62 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Luster?
I Luster produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 853 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Luster?
De nærmeste kommunene til Luster er Sogndal (32 km), Årdal (34 km), Stryn (46 km), Lærdal (51 km), Skjåk (59 km).