Nord-Odal: folketall og statistikk
Nord-Odal har 4 978 innbyggere (2026) på 475,0 km², det vil si 10,5 innbyggere per km². Kommunen er nr. 184 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −3,0 % mellom 2016 og 2026.
- 4 978 innbyggere
- 475,0 km²
- 10 innb./km²
- 210 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Nord-Odal nr. 24 etter folketall.
Andel med innvandrerbakgrunn: 7,1 % i Nord-Odal, mot 15,1 % i gjennomsnitt for Innlandet og 21,8 % for hele landet.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: 20,9 % i Nord-Odal, mot 30,3 % i gjennomsnitt for Innlandet og 38,3 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 28,3 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 892 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 97 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 66 527 fotballbaner.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Eidsvoll (28 739 innbyggere), 20 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 568 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Nord-Odal i tall
Alle indikatorer for Nord-Odal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 4,2 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 170 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,9 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 55 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 15,0 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 325 av 351 |
Bolig
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 758 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 183 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 25,8 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 38 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 13,9 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 282 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 91,6 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 129 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 3,6 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 194 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 182,4 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 155 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 560 | 48 243 | 656 492 | nr. 209 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 112,5 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 244 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 466 500 kr | – | 500 900 kr | nr. 302 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 779 | 62 253 | 915 761 | nr. 198 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 156,5 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 207 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 12,9 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 121 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 60,1 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 339 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,0 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 129 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 697 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 10 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 13,3 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 280 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 7,1 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 350 av 351 |
Helse
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Nord-Odal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 20,9 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 341 av 351 |
Befolkningsutvikling i Nord-Odal
Nord-Odal hadde 5 131 innbyggere i 2016 og 4 978 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 5 038 |
| 2022 | 5 016 |
| 2023 | 5 010 |
| 2024 | 4 992 |
| 2025 | 5 006 |
| 2026 | 4 978 |
Plassering av Nord-Odal
Næringer: Nord-Odal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske28,3 % ×2,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet17,7 % ×1,6
- Eiendomsdrift8,1 % ×0,7
- Helse- og sosialtjenester8,1 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,5 % ×0,6
- Transport og lagring4,9 % ×1,1
- Industri4,1 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting4,1 % ×0,4
Sol og temperaturer: Nord-Odal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Nord-Odal?
Nord-Odal har 4 978 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 184 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Nord-Odal?
Nord-Odal dekker 475,0 km², med en befolkningstetthet på 10 innbyggere per km².
Øker folketallet i Nord-Odal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Nord-Odal fra 5 131 til 4 978 innbyggere, altså −3,0 %.
Hvor ligger Nord-Odal?
Nord-Odal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,442, lengdegrad 11,568.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Nord-Odal?
For Nord-Odal er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 7,1 % (2025), som gir plass nr. 350 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: hva er verdien for Nord-Odal?
For Nord-Odal er indikatoren «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning» 20,9 % (2025), som gir plass nr. 341 av 351 kommuner; medianen for landet er 27,5 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Nord-Odal?
I Nord-Odal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 892 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Nord-Odal?
De nærmeste kommunene til Nord-Odal er Eidsvoll (20 km), Sør-Odal (25 km), Stange (26 km), Grue (27 km), Våler (Innlandet) (30 km).