Kongsvinger: folketall og statistikk
Kongsvinger har 18 191 innbyggere (2026) på 953,0 km², det vil si 19,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 73 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +2,0 % mellom 2016 og 2026.
- 18 191 innbyggere
- 953,0 km²
- 19 innb./km²
- 151 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Kongsvinger nr. 7 etter folketall.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: 60,2 % i Kongsvinger, mot 65,7 % i gjennomsnitt for Innlandet og 68,2 % for hele landet.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 75,2 % i Kongsvinger, mot 82,9 % i gjennomsnitt for Innlandet og 67,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 13,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 888 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)».
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 96 % av kommunene.
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 133 473 fotballbaner.
- Nærmeste kommune er Sør-Odal, 14,9 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Eidsvoll (28 739 innbyggere), 45 km unna.
Kongsvinger i tall
Alle indikatorer for Kongsvinger
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 8,4 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 87 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,6 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 109 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,1 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 261 av 351 |
Bolig
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 9 827 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 63 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 15,0 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 200 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 16,1 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 247 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 75,2 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 318 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 18,9 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 39 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 53,1 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 284 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 2 029 | 48 243 | 656 492 | nr. 72 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 111,5 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 249 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 473 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 288 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 2 596 | 62 253 | 915 761 | nr. 73 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 142,7 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 259 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 8,9 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 299 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 60,2 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 338 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,9 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 164 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 595 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 162 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 18,9 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 192 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 18,1 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 101 av 351 |
Helse
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Kongsvinger | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,5 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 175 av 351 |
Befolkningsutvikling i Kongsvinger
Kongsvinger hadde 17 835 innbyggere i 2016 og 18 191 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 17 851 |
| 2022 | 17 949 |
| 2023 | 17 966 |
| 2024 | 18 058 |
| 2025 | 18 109 |
| 2026 | 18 191 |
Plassering av Kongsvinger
Næringer: Kongsvinger
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske13,9 % ×1,4
- Varehandel og bilverksteder13,9 % ×1,2
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,6 % ×1,1
- Eiendomsdrift10,5 % ×1,0
- Helse- og sosialtjenester9,8 % ×1,0
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting8,2 % ×0,7
- Forretningsmessig tjenesteyting4,2 % ×0,9
- Kultur, underholdning og fritid4,2 % ×0,8
Sol og temperaturer: Kongsvinger
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Kongsvinger?
Kongsvinger har 18 191 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 73 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Kongsvinger?
Kongsvinger dekker 953,0 km², med en befolkningstetthet på 19 innbyggere per km².
Øker folketallet i Kongsvinger?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Kongsvinger fra 17 835 til 18 191 innbyggere, altså +2,0 %.
Hvor ligger Kongsvinger?
Kongsvinger ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,191, lengdegrad 11,999.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Kongsvinger?
For Kongsvinger er indikatoren «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år» 60,2 % (2025), som gir plass nr. 338 av 351 kommuner; medianen for landet er 67,5 %.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Kongsvinger?
For Kongsvinger er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 75,2 % (2026), som gir plass nr. 318 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Kongsvinger?
I Kongsvinger produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 888 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Kongsvinger?
De nærmeste kommunene til Kongsvinger er Sør-Odal (15 km), Eidskog (22 km), Nes (29 km), Grue (30 km), Nord-Odal (37 km).