

Innlandet: kommunene i tall
Innlandet fylke har 46 kommuner og 379 488 innbyggere på 49 384 km², det vil si 8 innbyggere per km². Folketall: +2,9 % mellom 2016 og 2026.
- 379 488 innbyggere
- 46 kommuner
- 49 384 km²
- 8 innb./km²
Kart og rekorder: Innlandet
Befolkningsutvikling siste 10 år
Alle kommunene i Innlandet
Klikk på en kolonneoverskrift for å sortere tabellen.
| Kommune | Folketall | Befolkningsutvikling siste 10 år | Befolkningstetthet | Areal | Nettoflytting per 1 000 innbyggere | Andel innbyggere 65 år og eldre |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ringsaker | 36 199 | +7,7 % | 32,2 innb./km² | 1 123 km² | 7,8 per 1 000 innb. | 21,6 % |
| Hamar | 33 817 | +12,3 % | 100,1 innb./km² | 338,0 km² | 12,4 per 1 000 innb. | 23,2 % |
| Gjøvik | 31 350 | +4,0 % | 49,8 innb./km² | 629,0 km² | 7,0 per 1 000 innb. | 21,7 % |
| Lillehammer | 29 669 | +8,0 % | 65,8 innb./km² | 451,0 km² | 21,3 per 1 000 innb. | 22,1 % |
| Elverum | 21 937 | +4,3 % | 18,1 innb./km² | 1 209 km² | 1,1 per 1 000 innb. | 22,3 % |
| Stange | 21 839 | +8,5 % | 34,1 innb./km² | 641,0 km² | 7,3 per 1 000 innb. | 22,3 % |
| Kongsvinger | 18 191 | +2,0 % | 19,1 innb./km² | 953,0 km² | 8,4 per 1 000 innb. | 25,6 % |
| Østre Toten | 14 925 | +0,1 % | 30,8 innb./km² | 485,0 km² | 8,5 per 1 000 innb. | 24,3 % |
| Gran | 13 689 | 0,0 % | 20,8 innb./km² | 657,0 km² | 5,7 per 1 000 innb. | 24,5 % |
| Vestre Toten | 13 612 | +3,3 % | 58,4 innb./km² | 233,0 km² | −1,5 per 1 000 innb. | 22,8 % |
| Sør-Odal | 8 165 | +3,3 % | 17,0 innb./km² | 479,0 km² | 5,0 per 1 000 innb. | 24,2 % |
| Løten | 7 951 | +4,8 % | 22,0 innb./km² | 362,0 km² | 6,2 per 1 000 innb. | 23,0 % |
| Åsnes | 7 216 | −3,2 % | 7,2 innb./km² | 1 004 km² | 2,5 per 1 000 innb. | 29,6 % |
| Nordre Land | 6 510 | −3,6 % | 7,1 innb./km² | 920,0 km² | −2,3 per 1 000 innb. | 26,0 % |
| Trysil | 6 474 | −0,8 % | 2,2 innb./km² | 2 941 km² | −2,3 per 1 000 innb. | 26,9 % |
| Nord-Aurdal | 6 424 | −0,5 % | 7,6 innb./km² | 849,0 km² | −5,3 per 1 000 innb. | 26,7 % |
| Gausdal | 6 147 | −1,3 % | 5,4 innb./km² | 1 146 km² | 1,0 per 1 000 innb. | 25,1 % |
| Eidskog | 6 103 | −0,6 % | 10,1 innb./km² | 603,0 km² | 14,1 per 1 000 innb. | 29,1 % |
| Tynset | 5 762 | +3,3 % | 3,2 innb./km² | 1 822 km² | 6,1 per 1 000 innb. | 24,0 % |
| Søndre Land | 5 603 | −2,7 % | 8,5 innb./km² | 659,0 km² | 7,0 per 1 000 innb. | 26,2 % |
| Nord-Fron | 5 493 | −4,3 % | 5,0 innb./km² | 1 092 km² | −6,0 per 1 000 innb. | 27,6 % |
| Sel | 5 469 | −7,9 % | 6,2 innb./km² | 888,0 km² | −22,9 per 1 000 innb. | 28,3 % |
| Øyer | 5 130 | +1,1 % | 8,3 innb./km² | 616,0 km² | 0,4 per 1 000 innb. | 23,3 % |
| Nord-Odal | 4 978 | −3,0 % | 10,5 innb./km² | 475,0 km² | 4,2 per 1 000 innb. | 27,9 % |
| Ringebu | 4 497 | +0,8 % | 3,7 innb./km² | 1 221 km² | 14,9 per 1 000 innb. | 25,8 % |
| Grue | 4 463 | −6,3 % | 5,7 innb./km² | 777,0 km² | −1,6 per 1 000 innb. | 31,6 % |
| Åmot | 4 191 | −5,4 % | 3,2 innb./km² | 1 293 km² | 2,6 per 1 000 innb. | 24,3 % |
| Våler (Innlandet) | 3 614 | −3,9 % | 5,3 innb./km² | 678,0 km² | 23,5 per 1 000 innb. | 29,0 % |
| Vågå | 3 553 | −3,0 % | 2,8 innb./km² | 1 252 km² | 8,4 per 1 000 innb. | 26,6 % |
| Øystre Slidre | 3 347 | +3,9 % | 3,8 innb./km² | 886,0 km² | 7,8 per 1 000 innb. | 25,2 % |
| Sør-Fron | 3 108 | −1,5 % | 4,4 innb./km² | 712,0 km² | −2,9 per 1 000 innb. | 24,9 % |
| Sør-Aurdal | 2 841 | −7,1 % | 2,7 innb./km² | 1 068 km² | 12,3 per 1 000 innb. | 27,5 % |
| Dovre | 2 523 | −6,6 % | 1,9 innb./km² | 1 349 km² | 4,0 per 1 000 innb. | 30,4 % |
| Alvdal | 2 492 | +2,7 % | 2,7 innb./km² | 919,0 km² | −5,2 per 1 000 innb. | 23,8 % |
| Stor-Elvdal | 2 239 | −13,9 % | 1,1 innb./km² | 2 127 km² | 9,8 per 1 000 innb. | 31,7 % |
| Lom | 2 239 | −4,6 % | 1,2 innb./km² | 1 887 km² | 13,8 per 1 000 innb. | 28,0 % |
| Vestre Slidre | 2 190 | +1,0 % | 5,3 innb./km² | 415,0 km² | 20,1 per 1 000 innb. | 24,1 % |
| Skjåk | 2 185 | −0,9 % | 1,1 innb./km² | 1 965 km² | 3,7 per 1 000 innb. | 29,7 % |
| Lesja | 1 966 | −4,3 % | 0,9 innb./km² | 2 167 km² | −17,3 per 1 000 innb. | 28,4 % |
| Os | 1 871 | −4,3 % | 1,9 innb./km² | 1 007 km² | −3,2 per 1 000 innb. | 27,3 % |
| Rendalen | 1 836 | −2,4 % | 0,6 innb./km² | 3 061 km² | 1,6 per 1 000 innb. | 33,0 % |
| Vang | 1 666 | +4,8 % | 1,3 innb./km² | 1 309 km² | 9,0 per 1 000 innb. | 24,7 % |
| Tolga | 1 609 | −0,7 % | 1,5 innb./km² | 1 097 km² | 4,4 per 1 000 innb. | 23,7 % |
| Etnedal | 1 593 | +20,6 % | 3,6 innb./km² | 443,0 km² | 216,6 per 1 000 innb. | 23,9 % |
| Folldal | 1 525 | −4,2 % | 1,2 innb./km² | 1 260 km² | −7,9 per 1 000 innb. | 31,5 % |
| Engerdal | 1 287 | −1,4 % | 0,7 innb./km² | 1 916 km² | −23,3 per 1 000 innb. | 32,0 % |
Innlandet sammenlignet med hele landet
Gjennomsnitt vektet etter folketall for andeler og rater, totaler for absolutte tall.
| Indikator | Innlandet | Norge |
|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere | 7,3 per 1 000 innb. | 4,0 per 1 000 innb. |
| Andel innbyggere 65 år og eldre | 24,3 % | 19,2 % |
| Andel innbyggere under 18 år | 17,8 % | 19,6 % |
| Andel med innvandrerbakgrunn | 15,1 % | 21,8 % |
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) | 205 974 | 2 760 619 |
| Andel boliger bygd før 1946 | 18,2 % | 15,9 % |
| Andel boliger bygd etter 2000 | 20,8 % | 27,0 % |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus | 82,9 % | 67,9 % |
| Andel boliger i boligblokker | 11,0 % | 26,7 % |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere | 235,3 per 1 000 innb. | 80,4 per 1 000 innb. |
| Bedrifter (virksomheter) | 48 243 | 656 492 |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere | 127,1 per 1 000 innb. | 116,7 per 1 000 innb. |
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år | 65,7 % | 68,2 % |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år | 0,9 % | 1,2 % |
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere | 633 per 1 000 innb. | 505 per 1 000 innb. |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport | 18,8 % | 32,8 % |
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning | 30,3 % | 38,3 % |
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) | 82,2 år | 83,1 år |
Vanlige spørsmål
Hvor mange kommuner har Innlandet?
Innlandet har 46 kommuner. Den mest folkerike er Ringsaker, med 36 199 innbyggere.
Hva er folketallet i Innlandet?
Innlandet har 379 488 innbyggere i 2026, det vil si 8 innbyggere per km².
Hvilken kommune i Innlandet får flest nye innbyggere?
Etnedal har den sterkeste befolkningsveksten i Innlandet de siste 10 årene: +20,6 %.
De andre fylkene
Våpenskjold: Unknown authorUnknown author, Public domain, Wikimedia Commons · Flagg: Unknown authorUnknown author, CC0, Wikimedia Commons. Våpen og flagg vises bare for identifikasjon; nettstedet er ikke tilknyttet noen offentlig myndighet.