Hamar: folketall og statistikk
Hamar har 33 817 innbyggere (2026) på 338,0 km², det vil si 100 innbyggere per km². Kommunen er nr. 31 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +12,3 % mellom 2016 og 2026.
- 33 817 innbyggere
- 338,0 km²
- 100 innb./km²
- 123 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Hamar nr. 2 etter folketall.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 62,5 % i Hamar, mot 82,9 % i gjennomsnitt for Innlandet og 67,9 % for hele landet.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: 43,1 % i Hamar, mot 30,3 % i gjennomsnitt for Innlandet og 38,3 % for hele landet.
Største næring: Varehandel og bilverksteder, som står for 13,2 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 911 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Befolkningstetthet».
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Andel boliger i boligblokker».
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»: høyere enn i 97 % av kommunene.
- «Bedrifter (virksomheter)»: høyere enn i 92 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 47 339 fotballbaner.
- 5,4 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Hamar i tall
Alle indikatorer for Hamar
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 12,4 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 47 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 23,2 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 194 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,3 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 200 av 351 |
Bolig
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 17 106 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 32 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 16,7 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 170 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 23,0 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 155 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 62,5 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 342 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 29,1 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 13 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 26,3 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 311 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 3 832 | 48 243 | 656 492 | nr. 30 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 113,3 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 236 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 518 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 108 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 5 039 | 62 253 | 915 761 | nr. 31 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 149,0 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 230 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,9 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 169 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 66,1 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 225 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,1 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 97 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 565 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 237 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 27,7 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 81 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 18,7 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 86 av 351 |
Helse
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Hamar | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 43,1 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 13 av 351 |
Befolkningsutvikling i Hamar
Hamar hadde 30 120 innbyggere i 2016 og 33 817 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 31 509 |
| 2022 | 31 999 |
| 2023 | 32 382 |
| 2024 | 32 879 |
| 2025 | 33 441 |
| 2026 | 33 817 |
Plassering av Hamar
Næringer: Hamar
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Varehandel og bilverksteder13,2 % ×1,2
- Eiendomsdrift12,5 % ×1,1
- Helse- og sosialtjenester12,2 % ×1,3
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting11,9 % ×1,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet9,4 % ×0,9
- Kultur, underholdning og fritid6,1 % ×1,1
- Informasjon og kommunikasjon5,4 % ×1,1
- Jordbruk, skogbruk og fiske5,2 % ×0,5
Sol og temperaturer: Hamar
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Hamar?
Hamar har 33 817 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 31 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Hamar?
Hamar dekker 338,0 km², med en befolkningstetthet på 100 innbyggere per km².
Øker folketallet i Hamar?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Hamar fra 30 120 til 33 817 innbyggere, altså +12,3 %.
Hvor ligger Hamar?
Hamar ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,795, lengdegrad 11,078.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Hamar?
For Hamar er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 62,5 % (2026), som gir plass nr. 342 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: hva er verdien for Hamar?
For Hamar er indikatoren «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning» 43,1 % (2025), som gir plass nr. 13 av 351 kommuner; medianen for landet er 27,5 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Hamar?
I Hamar produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 911 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Hamar?
De nærmeste kommunene til Hamar er Løten (17 km), Gjøvik (21 km), Østre Toten (22 km), Stange (22 km), Vestre Toten (28 km).