Rendalen: folketall og statistikk
Rendalen har 1 836 innbyggere (2026) på 3 061,0 km², det vil si 0,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 293 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −2,4 % mellom 2016 og 2026.
- 1 836 innbyggere
- 3 061,0 km²
- 1 innb./km²
- 700 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Rendalen nr. 41 etter folketall.
Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Rendalen, mot 11,0 % i gjennomsnitt for Innlandet og 26,7 % for hele landet.
Andel innbyggere 65 år og eldre: 33,0 % i Rendalen, mot 24,3 % i gjennomsnitt for Innlandet og 19,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 39,4 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 882 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Andel innbyggere 65 år og eldre».
- «Andel boliger i boligblokker»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 428 711 fotballbaner.
- 30,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Stor-Elvdal, 29,6 km unna.
Rendalen i tall
Alle indikatorer for Rendalen
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 1,6 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 224 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 33,0 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 6 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 14,9 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 327 av 351 |
Bolig
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 222 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 281 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 26,6 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 32 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 8,6 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 335 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 95,7 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 27 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,0 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 324 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 252 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 20 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 330 | 48 243 | 656 492 | nr. 279 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 179,7 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 76 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 435 700 kr | – | 500 900 kr | nr. 347 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 408 | 62 253 | 915 761 | nr. 274 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 222,2 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 68 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 13,1 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 110 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 61,0 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 333 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 685 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 14 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 6,8 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 348 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 15,6 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 164 av 351 |
Helse
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Rendalen | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,7 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 231 av 351 |
Befolkningsutvikling i Rendalen
Rendalen hadde 1 881 innbyggere i 2016 og 1 836 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 741 |
| 2022 | 1 722 |
| 2023 | 1 769 |
| 2024 | 1 837 |
| 2025 | 1 846 |
| 2026 | 1 836 |
Plassering av Rendalen
Næringer: Rendalen
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske39,4 % ×3,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet8,9 % ×0,8
- Eiendomsdrift8,3 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,1 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting5,5 % ×1,2
- Industri4,6 % ×1,3
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting4,3 % ×0,4
- Helse- og sosialtjenester4,3 % ×0,4
Sol og temperaturer: Rendalen
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Rendalen?
Rendalen har 1 836 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 293 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Rendalen?
Rendalen dekker 3 061,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Rendalen?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Rendalen fra 1 881 til 1 836 innbyggere, altså −2,4 %.
Hvor ligger Rendalen?
Rendalen ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,859, lengdegrad 11,176.
Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Rendalen?
For Rendalen er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.
Andel innbyggere 65 år og eldre: hva er verdien for Rendalen?
For Rendalen er indikatoren «Andel innbyggere 65 år og eldre» 33,0 % (2026), som gir plass nr. 6 av 351 kommuner; medianen for landet er 23,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Rendalen?
I Rendalen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 882 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Rendalen?
De nærmeste kommunene til Rendalen er Stor-Elvdal (30 km), Alvdal (40 km), Engerdal (45 km), Tynset (50 km), Ringebu (58 km).