Kommune · Innlandet

Engerdal: folketall og statistikk

Engerdal har 1 287 innbyggere (2026) på 1 916,0 km², det vil si 0,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 313 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −1,4 % mellom 2016 og 2026.

  • 1 287 innbyggere
  • 1 916,0 km²
  • 1 innb./km²
  • 663 m
Kart over beliggenhet: Engerdal

Det viktigste

Blant de 46 kommunene i Innlandet er Engerdal nr. 46 etter folketall.

Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Engerdal, mot 11,0 % i gjennomsnitt for Innlandet og 26,7 % for hele landet.

Nettoflytting per 1 000 innbyggere: −23,3 per 1 000 innb. i Engerdal, mot 7,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 4,0 per 1 000 innb. for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 25,6 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 855 kWh i året her.

Visste du at …?

Engerdal i tall

Folketall
1 287
nr. 313 av 357 −1,4 %
Befolkningstetthet
1innb./km²
nr. 339 av 351
Areal
1 916km²
nr. 34 av 357
Høyde over havet
663m
nr. 47 av 357
Andel boliger i boligblokker
0,0%
nr. 324 av 351
Nettoflytting per 1 000 innbyggere
−23,3per 1 000 innb.
nr. 348 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)
430 500kr
nr. 349 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport
9,1%
nr. 331 av 351

Alle indikatorer for Engerdal

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)−23,3 per 1 000 innb.7,3 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 348 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)32,0 %24,3 %23,7 %nr. 11 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)14,1 %17,8 %18,7 %nr. 337 av 351

Bolig

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)895205 9742 760 619nr. 307 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)22,5 %18,2 %16,4 %nr. 74 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)14,4 %20,8 %21,8 %nr. 277 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)93,1 %82,9 %89,9 %nr. 92 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)0,0 %11,0 %4,4 %nr. 324 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)1 332 per 1 000 innb.235,3 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 16 av 351

Økonomi

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)26448 243656 492nr. 304 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)205,1 per 1 000 innb.127,1 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 39 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)430 500 kr–500 900 krnr. 349 av 351

Sysselsetting

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)63,6 %65,7 %67,5 %nr. 293 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)1,3 %0,9 %0,9 %nr. 43 av 351

Mobilitet

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)658 per 1 000 innb.633 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 41 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)9,1 %18,8 %19,7 %nr. 331 av 351

Samfunn

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)15,6 %15,1 %15,2 %nr. 164 av 351

Helse

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)82,2 år82,2 år82,8 årnr. 259 av 351

Utdanning

IndikatorEngerdalInnlandetLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)25,1 %30,3 %27,5 %nr. 255 av 351

Befolkningsutvikling i Engerdal

1 2331 2811 3301 3782016: 1 3052017: 1 2742018: 1 2942019: 1 2862020: 1 2682021: 1 2502022: 1 2532023: 1 3282024: 1 3612025: 1 3262026: 1 287201620182020202220242026

Engerdal hadde 1 305 innbyggere i 2016 og 1 287 i 2026.

ÅrFolketall
20211 250
20221 253
20231 328
20241 361
20251 326
20261 287

Plassering av Engerdal

Næringer: Engerdal

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Engerdal

Solenergiproduksjon per år
855kWh
for 1 kWp med 45° helning
Varmeste måned
12,7°C
juli
Kaldeste måned
−9,3°C
januar
Mest produktive måned
122kWh
juni

jan.: 10 kWhjan.feb.: 39 kWhfeb.mars: 99 kWhmarsapr.: 121 kWhapr.mai: 116 kWhmaijuni: 122 kWhjunijuli: 112 kWhjuliaug.: 98 kWhaug.sep.: 73 kWhsep.okt.: 45 kWhokt.nov.: 16 kWhnov.des.: 5 kWhdes.0 °Cjan.: −9,3 °Cfeb.: −8,1 °Cmars: −4,8 °Capr.: 0,0 °Cmai: 5,4 °Cjuni: 10,7 °Cjuli: 12,7 °Caug.: 11,0 °Csep.: 7,1 °Cokt.: 1,5 °Cnov.: −3,8 °Cdes.: −8,1 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Engerdal?

Engerdal har 1 287 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 313 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Engerdal?

Engerdal dekker 1 916,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².

Øker folketallet i Engerdal?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Engerdal fra 1 305 til 1 287 innbyggere, altså −1,4 %.

Hvor ligger Engerdal?

Engerdal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,883, lengdegrad 12,033.

Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Engerdal?

For Engerdal er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.

Nettoflytting per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Engerdal?

For Engerdal er indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere» −23,3 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 348 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,1 per 1 000 innb..

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Engerdal?

I Engerdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 855 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Engerdal?

De nærmeste kommunene til Engerdal er Rendalen (45 km), Trysil (65 km), Stor-Elvdal (67 km), Tynset (76 km), Alvdal (77 km).