Stor-Elvdal: folketall og statistikk
Stor-Elvdal har 2 239 innbyggere (2026) på 2 127,0 km², det vil si 1,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 269 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −13,9 % mellom 2016 og 2026.
- 2 239 innbyggere
- 2 127,0 km²
- 1 innb./km²
- 313 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Stor-Elvdal nr. 35 etter folketall.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: 57,5 % i Stor-Elvdal, mot 65,7 % i gjennomsnitt for Innlandet og 68,2 % for hele landet.
Andel innbyggere under 18 år: 13,0 % i Stor-Elvdal, mot 17,8 % i gjennomsnitt for Innlandet og 19,6 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 29,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 832 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Innlandet for indikatoren «Andel boliger bygd før 1946».
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel innbyggere under 18 år»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel elbiler av personbilene i egentransport»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 297 899 fotballbaner.
- 16,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Rendalen, 29,6 km unna.
Stor-Elvdal i tall
Alle indikatorer for Stor-Elvdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 9,8 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 74 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 31,7 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 12 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 13,0 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 348 av 351 |
Bolig
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 924 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 221 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 31,2 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 8 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 12,9 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 300 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 86,9 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 228 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,2 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 317 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 944,6 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 28 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 347 | 48 243 | 656 492 | nr. 270 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 155,0 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 113 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 440 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 345 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 401 | 62 253 | 915 761 | nr. 278 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 179,1 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 143 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 7,6 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 332 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 57,5 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 350 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,5 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 306 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 632 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 73 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 6,2 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 349 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 16,5 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 142 av 351 |
Helse
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Stor-Elvdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,0 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 191 av 351 |
Befolkningsutvikling i Stor-Elvdal
Stor-Elvdal hadde 2 600 innbyggere i 2016 og 2 239 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 2 378 |
| 2022 | 2 318 |
| 2023 | 2 281 |
| 2024 | 2 276 |
| 2025 | 2 250 |
| 2026 | 2 239 |
Plassering av Stor-Elvdal
Næringer: Stor-Elvdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske29,9 % ×2,9
- Helse- og sosialtjenester8,7 % ×0,9
- Bygge- og anleggsvirksomhet8,4 % ×0,8
- Industri6,4 % ×1,9
- Varehandel og bilverksteder6,1 % ×0,5
- Eiendomsdrift5,8 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting5,8 % ×1,3
- Overnatting og servering4,9 % ×1,6
Sol og temperaturer: Stor-Elvdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Stor-Elvdal?
Stor-Elvdal har 2 239 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 269 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Stor-Elvdal?
Stor-Elvdal dekker 2 127,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Stor-Elvdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Stor-Elvdal fra 2 600 til 2 239 innbyggere, altså −13,9 %.
Hvor ligger Stor-Elvdal?
Stor-Elvdal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,635, lengdegrad 10,874.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Stor-Elvdal?
For Stor-Elvdal er indikatoren «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år» 57,5 % (2025), som gir plass nr. 350 av 351 kommuner; medianen for landet er 67,5 %.
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Stor-Elvdal?
For Stor-Elvdal er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 13,0 % (2026), som gir plass nr. 348 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Stor-Elvdal?
I Stor-Elvdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 832 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Stor-Elvdal?
De nærmeste kommunene til Stor-Elvdal er Rendalen (30 km), Ringebu (32 km), Øyer (48 km), Sør-Fron (51 km), Alvdal (54 km).