Kommune · Innlandet

Lom: folketall og statistikk

Lom har 2 239 innbyggere (2026) på 1 887,0 km², det vil si 1,2 innbyggere per km². Kommunen er nr. 269 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,6 % mellom 2016 og 2026.

  • 2 239 innbyggere
  • 1 887,0 km²
  • 1 innb./km²
  • 440 m
Kart over beliggenhet: Lom

Det viktigste

Blant de 46 kommunene i Innlandet er Lom nr. 36 etter folketall.

Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Lom, mot 11,0 % i gjennomsnitt for Innlandet og 26,7 % for hele landet.

Andel med innvandrerbakgrunn: 7,5 % i Lom, mot 15,1 % i gjennomsnitt for Innlandet og 21,8 % for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 33,9 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 39° helning produserer omtrent 782 kWh i året her.

Visste du at …?

Lom i tall

Folketall
2 239
nr. 269 av 357 −4,6 %
Befolkningstetthet
1innb./km²
nr. 319 av 351
Areal
1 887km²
nr. 35 av 357
Høyde over havet
440m
nr. 90 av 357
Andel boliger i boligblokker
0,0%
nr. 324 av 351
Andel med innvandrerbakgrunn
7,5%
nr. 349 av 351
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere
719per 1 000 innb.
nr. 6 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år
0,4%
nr. 323 av 351

Alle indikatorer for Lom

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)13,8 per 1 000 innb.7,3 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 38 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)28,0 %24,3 %23,7 %nr. 53 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)17,3 %17,8 %18,7 %nr. 253 av 351

Bolig

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)1 336205 9742 760 619nr. 264 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)17,2 %18,2 %16,4 %nr. 157 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)23,1 %20,8 %21,8 %nr. 152 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)96,5 %82,9 %89,9 %nr. 15 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)0,0 %11,0 %4,4 %nr. 324 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)120,6 per 1 000 innb.235,3 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 209 av 351

Økonomi

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)47648 243656 492nr. 224 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)212,6 per 1 000 innb.127,1 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 27 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)496 600 kr–500 900 krnr. 195 av 351

Sysselsetting

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)70,8 %65,7 %67,5 %nr. 64 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)0,4 %0,9 %0,9 %nr. 323 av 351

Reiseliv

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025)192 949–112 411nr. 34 av 103

Mobilitet

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)719 per 1 000 innb.633 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 6 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)9,1 %18,8 %19,7 %nr. 331 av 351

Samfunn

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)7,5 %15,1 %15,2 %nr. 349 av 351

Helse

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)82,2 år82,2 år82,8 årnr. 259 av 351

Utdanning

IndikatorLomInnlandetLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)26,8 %30,3 %27,5 %nr. 196 av 351

Befolkningsutvikling i Lom

2 1812 2482 3162 3832016: 2 3472017: 2 3602018: 2 3312019: 2 2932020: 2 2282021: 2 2042022: 2 2112023: 2 2122024: 2 2122025: 2 2152026: 2 239201620182020202220242026

Lom hadde 2 347 innbyggere i 2016 og 2 239 i 2026.

ÅrFolketall
20212 204
20222 211
20232 212
20242 212
20252 215
20262 239

Plassering av Lom

Næringer: Lom

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Lom

Solenergiproduksjon per år
782kWh
for 1 kWp med 39° helning
Varmeste måned
9,9°C
juli
Kaldeste måned
−11,3°C
januar
Mest produktive måned
135kWh
mai

jan.: 1 kWhjan.feb.: 10 kWhfeb.mars: 76 kWhmarsapr.: 124 kWhapr.mai: 135 kWhmaijuni: 124 kWhjunijuli: 114 kWhjuliaug.: 94 kWhaug.sep.: 70 kWhsep.okt.: 33 kWhokt.nov.: 2 kWhnov.des.: 0 kWhdes.0 °Cjan.: −11,3 °Cfeb.: −10,5 °Cmars: −8,0 °Capr.: −3,3 °Cmai: 1,5 °Cjuni: 7,1 °Cjuli: 9,9 °Caug.: 8,1 °Csep.: 4,2 °Cokt.: −1,6 °Cnov.: −7,0 °Cdes.: −10,5 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Lom?

Lom har 2 239 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 269 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Lom?

Lom dekker 1 887,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².

Øker folketallet i Lom?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Lom fra 2 347 til 2 239 innbyggere, altså −4,6 %.

Hvor ligger Lom?

Lom ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 61,839, lengdegrad 8,567.

Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Lom?

For Lom er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.

Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Lom?

For Lom er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 7,5 % (2025), som gir plass nr. 349 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Lom?

I Lom produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 39° helning omtrent 782 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Lom?

De nærmeste kommunene til Lom er Vågå (28 km), Skjåk (34 km), Lesja (42 km), Dovre (52 km), Sel (53 km).