Våler (Innlandet): folketall og statistikk
Våler (Innlandet) har 3 614 innbyggere (2026) på 678,0 km², det vil si 5,3 innbyggere per km². Kommunen er nr. 214 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −3,9 % mellom 2016 og 2026.
- 3 614 innbyggere
- 678,0 km²
- 5 innb./km²
- 180 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Våler (Innlandet) nr. 28 etter folketall.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 723 per 1 000 innb. i Våler (Innlandet), mot 633 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: 23,5 per 1 000 innb. i Våler (Innlandet), mot 7,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 4,0 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 38,8 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 898 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Nettoflytting per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd etter 2000»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 94 958 fotballbaner.
- 3,5 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Åsnes (7 216 innbyggere), 18 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 592 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Våler (Innlandet) i tall
Alle indikatorer for Våler (Innlandet)
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 23,5 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 8 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 29,0 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 37 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 15,2 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 320 av 351 |
Bolig
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 160 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 208 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 24,9 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 44 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 5,4 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 344 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 95,0 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 43 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,7 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 258 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 196,7 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 143 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 472 | 48 243 | 656 492 | nr. 227 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 130,6 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 174 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 452 700 kr | – | 500 900 kr | nr. 329 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 60,6 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 337 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,9 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 164 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 723 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 5 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 10,9 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 311 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,9 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 190 av 351 |
Helse
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Våler (Innlandet) | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 21,4 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 332 av 351 |
Befolkningsutvikling i Våler (Innlandet)
Våler (Innlandet) hadde 3 760 innbyggere i 2016 og 3 614 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 3 587 |
| 2022 | 3 597 |
| 2023 | 3 625 |
| 2024 | 3 615 |
| 2025 | 3 559 |
| 2026 | 3 614 |
Plassering av Våler (Innlandet)
Næringer: Våler (Innlandet)
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske38,8 % ×3,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet9,2 % ×0,9
- Eiendomsdrift7,5 % ×0,7
- Varehandel og bilverksteder7,3 % ×0,7
- Transport og lagring6,6 % ×1,5
- Helse- og sosialtjenester6,0 % ×0,6
- Annen tjenesteyting3,9 % ×1,0
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting3,6 % ×0,3
Sol og temperaturer: Våler (Innlandet)
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Våler (Innlandet)?
Våler (Innlandet) har 3 614 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 214 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Våler (Innlandet)?
Våler (Innlandet) dekker 678,0 km², med en befolkningstetthet på 5 innbyggere per km².
Øker folketallet i Våler (Innlandet)?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Våler (Innlandet) fra 3 760 til 3 614 innbyggere, altså −3,9 %.
Hvor ligger Våler (Innlandet)?
Våler (Innlandet) ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,678, lengdegrad 11,833.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Våler (Innlandet)?
For Våler (Innlandet) er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 723 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 5 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Våler (Innlandet)?
For Våler (Innlandet) er indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere» 23,5 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 8 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,1 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Våler (Innlandet)?
I Våler (Innlandet) produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 898 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Våler (Innlandet)?
De nærmeste kommunene til Våler (Innlandet) er Åsnes (18 km), Stange (26 km), Elverum (27 km), Grue (28 km), Løten (29 km).