Nord-Aurdal: folketall og statistikk
Nord-Aurdal har 6 424 innbyggere (2026) på 849,0 km², det vil si 7,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 154 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −0,5 % mellom 2016 og 2026.
- 6 424 innbyggere
- 849,0 km²
- 8 innb./km²
- 520 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Nord-Aurdal nr. 16 etter folketall.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 675 per 1 000 innb. i Nord-Aurdal, mot 633 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 757,3 per 1 000 innb. i Nord-Aurdal, mot 235,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 20,8 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 46° helning produserer omtrent 917 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 91 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 118 908 fotballbaner.
- 2,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Etnedal, 21,0 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Lillehammer (29 669 innbyggere), 67 km unna.
Nord-Aurdal i tall
Alle indikatorer for Nord-Aurdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −5,3 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 314 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 26,7 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 83 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,5 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 245 av 351 |
Bolig
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 707 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 144 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 16,3 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 178 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 16,9 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 238 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 88,1 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 203 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 6,4 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 137 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 757,3 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 34 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 201 | 48 243 | 656 492 | nr. 118 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 187,0 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 67 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 482 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 264 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,7 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 67 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,7 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 238 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 279 727 | – | 112 411 | nr. 18 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 675 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 23 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 15,7 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 241 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,3 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 212 av 351 |
Helse
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Nord-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 26,9 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 192 av 351 |
Befolkningsutvikling i Nord-Aurdal
Nord-Aurdal hadde 6 458 innbyggere i 2016 og 6 424 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 6 360 |
| 2022 | 6 354 |
| 2023 | 6 401 |
| 2024 | 6 562 |
| 2025 | 6 455 |
| 2026 | 6 424 |
Plassering av Nord-Aurdal
Næringer: Nord-Aurdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske20,8 % ×2,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet14,0 % ×1,3
- Eiendomsdrift11,1 % ×1,0
- Varehandel og bilverksteder10,8 % ×1,0
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting7,5 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester6,2 % ×0,7
- Industri3,8 % ×1,1
- Annen tjenesteyting3,8 % ×1,0
Sol og temperaturer: Nord-Aurdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Nord-Aurdal?
Nord-Aurdal har 6 424 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 154 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Nord-Aurdal?
Nord-Aurdal dekker 849,0 km², med en befolkningstetthet på 8 innbyggere per km².
Øker folketallet i Nord-Aurdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Nord-Aurdal fra 6 458 til 6 424 innbyggere, altså −0,5 %.
Hvor ligger Nord-Aurdal?
Nord-Aurdal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,960, lengdegrad 9,264.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nord-Aurdal?
For Nord-Aurdal er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 675 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 23 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nord-Aurdal?
For Nord-Aurdal er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 757,3 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 34 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Nord-Aurdal?
I Nord-Aurdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 46° helning omtrent 917 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Nord-Aurdal?
De nærmeste kommunene til Nord-Aurdal er Etnedal (21 km), Vestre Slidre (22 km), Gol (28 km), Øystre Slidre (31 km), Sør-Aurdal (36 km).