Våler (Østfold): folketall og statistikk
Våler (Østfold) har 6 229 innbyggere (2026) på 239,0 km², det vil si 26,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 157 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +20,1 % mellom 2016 og 2026.
- 6 229 innbyggere
- 239,0 km²
- 26 innb./km²
- 30 m
Det viktigste
Blant de 12 kommunene i Østfold er Våler (Østfold) nr. 8 etter folketall.
Andel innbyggere under 18 år: 23,8 % i Våler (Østfold), mot 19,1 % i gjennomsnitt for Østfold og 19,6 % for hele landet.
Andel boliger bygd etter 2000: 42,0 % i Våler (Østfold), mot 26,2 % i gjennomsnitt for Østfold og 27,0 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 21,4 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 963 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Østfold for indikatoren «Befolkningsutvikling siste 10 år».
- Nr. 1 i Østfold for indikatoren «Andel innbyggere under 18 år».
- «Andel innbyggere under 18 år»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd etter 2000»: høyere enn i 97 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 95 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 33 473 fotballbaner.
- Nærmeste kommune er Skiptvet, 12,9 km unna.
Våler (Østfold) i tall
Alle indikatorer for Våler (Østfold)
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 6,4 per 1 000 innb. | 7,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 123 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 15,7 % | 21,3 % | 23,7 % | nr. 340 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 23,8 % | 19,1 % | 18,7 % | nr. 7 av 351 |
Bolig
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 630 | 149 193 | 2 760 619 | nr. 186 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 10,5 % | 17,6 % | 16,4 % | nr. 274 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 42,0 % | 26,2 % | 21,8 % | nr. 12 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,5 % | 76,1 % | 89,9 % | nr. 106 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 2,5 % | 19,4 % | 4,4 % | nr. 233 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 67,1 per 1 000 innb. | 62,7 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 268 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 664 | 33 434 | 656 492 | nr. 189 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 106,6 per 1 000 innb. | 105,6 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 270 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 531 400 kr | – | 500 900 kr | nr. 63 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 874 | 45 332 | 915 761 | nr. 184 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 140,3 per 1 000 innb. | 143,3 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 265 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 9,8 per 1 000 innb. | 11,6 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 270 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,2 % | 62,6 % | 67,5 % | nr. 118 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,0 % | 1,5 % | 0,9 % | nr. 129 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 596 per 1 000 innb. | 552 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 158 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 31,2 % | 30,5 % | 19,7 % | nr. 52 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 19,5 % | 22,8 % | 15,2 % | nr. 74 av 351 |
Helse
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,0 år | 82,0 år | 82,8 år | nr. 322 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Våler (Østfold) | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 28,3 % | 30,4 % | 27,5 % | nr. 149 av 351 |
Befolkningsutvikling i Våler (Østfold)
Våler (Østfold) hadde 5 186 innbyggere i 2016 og 6 229 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 5 805 |
| 2022 | 5 913 |
| 2023 | 6 023 |
| 2024 | 6 145 |
| 2025 | 6 162 |
| 2026 | 6 229 |
Plassering av Våler (Østfold)
Næringer: Våler (Østfold)
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske21,4 % ×2,1
- Bygge- og anleggsvirksomhet14,8 % ×1,4
- Varehandel og bilverksteder9,9 % ×0,9
- Helse- og sosialtjenester9,3 % ×1,0
- Eiendomsdrift8,7 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting8,5 % ×0,7
- Transport og lagring4,6 % ×1,0
- Undervisning4,3 % ×1,2
Sol og temperaturer: Våler (Østfold)
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Våler (Østfold)?
Våler (Østfold) har 6 229 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 157 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Våler (Østfold)?
Våler (Østfold) dekker 239,0 km², med en befolkningstetthet på 26 innbyggere per km².
Øker folketallet i Våler (Østfold)?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Våler (Østfold) fra 5 186 til 6 229 innbyggere, altså +20,1 %.
Hvor ligger Våler (Østfold)?
Våler (Østfold) ligger i Østfold fylke. Breddegrad 59,472, lengdegrad 10,917.
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Våler (Østfold)?
For Våler (Østfold) er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 23,8 % (2026), som gir plass nr. 7 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Andel boliger bygd etter 2000: hva er verdien for Våler (Østfold)?
For Våler (Østfold) er indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000» 42,0 % (2026), som gir plass nr. 12 av 351 kommuner; medianen for landet er 21,8 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Våler (Østfold)?
I Våler (Østfold) produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 963 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Våler (Østfold)?
De nærmeste kommunene til Våler (Østfold) er Skiptvet (13 km), Råde (14 km), Moss (15 km), Vestby (15 km), Indre Østfold (19 km).