Sør-Aurdal: folketall og statistikk
Sør-Aurdal har 2 841 innbyggere (2026) på 1 068,0 km², det vil si 2,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 238 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −7,1 % mellom 2016 og 2026.
- 2 841 innbyggere
- 1 068,0 km²
- 3 innb./km²
- 629 m
Det viktigste
Blant de 46 kommunene i Innlandet er Sør-Aurdal nr. 32 etter folketall.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 1 284 per 1 000 innb. i Sør-Aurdal, mot 235,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 683 per 1 000 innb. i Sør-Aurdal, mot 633 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Innlandet og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 35,6 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 879 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 94 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 149 580 fotballbaner.
- 6,9 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Nordre Land (6 510 innbyggere), 27 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 516 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Sør-Aurdal i tall
Alle indikatorer for Sør-Aurdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 12,3 per 1 000 innb. | 7,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 48 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,5 % | 24,3 % | 23,7 % | nr. 62 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 16,1 % | 17,8 % | 18,7 % | nr. 297 av 351 |
Bolig
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 841 | 205 974 | 2 760 619 | nr. 224 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 24,8 % | 18,2 % | 16,4 % | nr. 45 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 10,7 % | 20,8 % | 21,8 % | nr. 321 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,4 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 108 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,4 % | 11,0 % | 4,4 % | nr. 272 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 284 per 1 000 innb. | 235,3 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 19 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 586 | 48 243 | 656 492 | nr. 205 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 206,3 per 1 000 innb. | 127,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 37 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 475 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 284 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 750 | 62 253 | 915 761 | nr. 201 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 264,0 per 1 000 innb. | 164,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 24 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 9,5 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 282 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,4 % | 65,7 % | 67,5 % | nr. 106 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,5 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 306 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 683 per 1 000 innb. | 633 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 17 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 15,2 % | 18,8 % | 19,7 % | nr. 247 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 9,6 % | 15,1 % | 15,2 % | nr. 329 av 351 |
Helse
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Sør-Aurdal | Innlandet | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,5 % | 30,3 % | 27,5 % | nr. 295 av 351 |
Befolkningsutvikling i Sør-Aurdal
Sør-Aurdal hadde 3 058 innbyggere i 2016 og 2 841 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 2 904 |
| 2022 | 2 889 |
| 2023 | 2 866 |
| 2024 | 2 836 |
| 2025 | 2 822 |
| 2026 | 2 841 |
Plassering av Sør-Aurdal
Næringer: Sør-Aurdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske35,6 % ×3,5
- Bygge- og anleggsvirksomhet20,8 % ×1,9
- Eiendomsdrift6,4 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester5,7 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,3 % ×0,5
- Industri5,0 % ×1,5
- Varehandel og bilverksteder4,6 % ×0,4
- Forretningsmessig tjenesteyting4,5 % ×1,0
Sol og temperaturer: Sør-Aurdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Sør-Aurdal?
Sør-Aurdal har 2 841 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 238 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Sør-Aurdal?
Sør-Aurdal dekker 1 068,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².
Øker folketallet i Sør-Aurdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Sør-Aurdal fra 3 058 til 2 841 innbyggere, altså −7,1 %.
Hvor ligger Sør-Aurdal?
Sør-Aurdal ligger i Innlandet fylke. Breddegrad 60,696, lengdegrad 9,659.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Sør-Aurdal?
For Sør-Aurdal er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 1 284 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 19 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Sør-Aurdal?
For Sør-Aurdal er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 683 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 17 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Sør-Aurdal?
I Sør-Aurdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 879 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Sør-Aurdal?
De nærmeste kommunene til Sør-Aurdal er Nordre Land (27 km), Etnedal (30 km), Flå (33 km), Søndre Land (34 km), Nesbyen (34 km).