Nissedal: folketall og statistikk
Nissedal har 1 509 innbyggere (2026) på 786,0 km², det vil si 1,9 innbyggere per km². Kommunen er nr. 304 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +4,6 % mellom 2016 og 2026.
- 1 509 innbyggere
- 786,0 km²
- 2 innb./km²
- 246 m
Det viktigste
Blant de 17 kommunene i Telemark er Nissedal nr. 16 etter folketall.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 1 693 per 1 000 innb. i Nissedal, mot 185,4 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Telemark og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 226,0 per 1 000 innb. i Nissedal, mot 117,8 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Telemark og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 25,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 43° helning produserer omtrent 921 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Telemark for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- «Nettoflytting per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 110 084 fotballbaner.
- 9,7 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Drangedal (4 056 innbyggere), 27 km unna.
Nissedal i tall
Alle indikatorer for Nissedal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 19,9 per 1 000 innb. | 2,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 21 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,6 % | 23,0 % | 23,7 % | nr. 59 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 20,3 % | 18,5 % | 18,7 % | nr. 94 av 351 |
Bolig
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 850 | 92 912 | 2 760 619 | nr. 315 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 26,8 % | 21,2 % | 16,4 % | nr. 29 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 19,2 % | 19,0 % | 21,8 % | nr. 200 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 94,2 % | 80,1 % | 89,9 % | nr. 69 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,8 % | 13,5 % | 4,4 % | nr. 295 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 693 per 1 000 innb. | 185,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 8 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 341 | 20 968 | 656 492 | nr. 272 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 226,0 per 1 000 innb. | 117,8 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 17 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 479 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 269 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 399 | 28 285 | 915 761 | nr. 280 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 264,4 per 1 000 innb. | 159,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 22 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 15,2 per 1 000 innb. | 11,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 48 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 63,7 % | 64,3 % | 67,5 % | nr. 289 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 1,2 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 612 per 1 000 innb. | 567 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 115 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 14,4 % | 27,0 % | 19,7 % | nr. 262 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 15,1 % | 17,7 % | 15,2 % | nr. 180 av 351 |
Helse
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Nissedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,5 % | 31,0 % | 27,5 % | nr. 175 av 351 |
Befolkningsutvikling i Nissedal
Nissedal hadde 1 443 innbyggere i 2016 og 1 509 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 430 |
| 2022 | 1 414 |
| 2023 | 1 442 |
| 2024 | 1 471 |
| 2025 | 1 486 |
| 2026 | 1 509 |
Plassering av Nissedal
Næringer: Nissedal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske25,1 % ×2,4
- Bygge- og anleggsvirksomhet21,2 % ×2,0
- Helse- og sosialtjenester6,5 % ×0,7
- Varehandel og bilverksteder6,2 % ×0,6
- Eiendomsdrift6,2 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,9 % ×0,5
- Industri4,4 % ×1,3
- Overnatting og servering3,8 % ×1,2
Sol og temperaturer: Nissedal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Nissedal?
Nissedal har 1 509 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 304 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Nissedal?
Nissedal dekker 786,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Nissedal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Nissedal fra 1 443 til 1 509 innbyggere, altså +4,6 %.
Hvor ligger Nissedal?
Nissedal ligger i Telemark fylke. Breddegrad 59,076, lengdegrad 8,518.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nissedal?
For Nissedal er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 1 693 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 8 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nissedal?
For Nissedal er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 226,0 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 17 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Nissedal?
I Nissedal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 43° helning omtrent 921 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Nissedal?
De nærmeste kommunene til Nissedal er Drangedal (27 km), Fyresdal (30 km), Kviteseid (30 km), Gjerstad (32 km), Åmli (35 km).