Drangedal: folketall og statistikk
Drangedal har 4 056 innbyggere (2026) på 995,0 km², det vil si 4,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 202 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −1,9 % mellom 2016 og 2026.
- 4 056 innbyggere
- 995,0 km²
- 4 innb./km²
- 66 m
Det viktigste
Blant de 17 kommunene i Telemark er Drangedal nr. 9 etter folketall.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: 22,3 % i Drangedal, mot 31,0 % i gjennomsnitt for Telemark og 38,3 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 31,3 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 38° helning produserer omtrent 819 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 139 356 fotballbaner.
- 4,5 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Nome (6 529 innbyggere), 20 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 276 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Drangedal i tall
Alle indikatorer for Drangedal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 3,5 per 1 000 innb. | 2,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 186 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 24,0 % | 23,0 % | 23,7 % | nr. 161 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,2 % | 18,5 % | 18,7 % | nr. 206 av 351 |
Bolig
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 247 | 92 912 | 2 760 619 | nr. 205 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 26,1 % | 21,2 % | 16,4 % | nr. 35 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 17,6 % | 19,0 % | 21,8 % | nr. 224 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 90,6 % | 80,1 % | 89,9 % | nr. 156 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,5 % | 13,5 % | 4,4 % | nr. 266 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 366,9 per 1 000 innb. | 185,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 79 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 570 | 20 968 | 656 492 | nr. 207 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 140,5 per 1 000 innb. | 117,8 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 148 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 459 400 kr | – | 500 900 kr | nr. 317 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 726 | 28 285 | 915 761 | nr. 207 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 179,0 per 1 000 innb. | 159,0 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 144 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 10,1 per 1 000 innb. | 11,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 260 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 62,7 % | 64,3 % | 67,5 % | nr. 311 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 1,2 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 616 per 1 000 innb. | 567 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 108 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 14,6 % | 27,0 % | 19,7 % | nr. 255 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,0 % | 17,7 % | 15,2 % | nr. 226 av 351 |
Helse
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Drangedal | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 22,3 % | 31,0 % | 27,5 % | nr. 319 av 351 |
Befolkningsutvikling i Drangedal
Drangedal hadde 4 136 innbyggere i 2016 og 4 056 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 4 071 |
| 2022 | 4 093 |
| 2023 | 4 091 |
| 2024 | 4 086 |
| 2025 | 4 067 |
| 2026 | 4 056 |
Plassering av Drangedal
Næringer: Drangedal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske31,3 % ×3,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet16,6 % ×1,5
- Varehandel og bilverksteder9,0 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester7,6 % ×0,8
- Eiendomsdrift6,7 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,0 % ×0,4
- Annen tjenesteyting3,7 % ×0,9
- Kultur, underholdning og fritid3,4 % ×0,6
Sol og temperaturer: Drangedal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Drangedal?
Drangedal har 4 056 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 202 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Drangedal?
Drangedal dekker 995,0 km², med en befolkningstetthet på 4 innbyggere per km².
Øker folketallet i Drangedal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Drangedal fra 4 136 til 4 056 innbyggere, altså −1,9 %.
Hvor ligger Drangedal?
Drangedal ligger i Telemark fylke. Breddegrad 59,123, lengdegrad 8,982.
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt): hva er verdien for Drangedal?
For Drangedal er indikatoren «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)» 459 400 kr (2024), som gir plass nr. 317 av 351 kommuner; medianen for landet er 500 900 kr.
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: hva er verdien for Drangedal?
For Drangedal er indikatoren «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning» 22,3 % (2025), som gir plass nr. 319 av 351 kommuner; medianen for landet er 27,5 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Drangedal?
I Drangedal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 38° helning omtrent 819 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Drangedal?
De nærmeste kommunene til Drangedal er Nome (20 km), Gjerstad (26 km), Nissedal (27 km), Kragerø (34 km), Skien (34 km).