Skien: folketall og statistikk
Skien har 56 906 innbyggere (2026) på 719,0 km², det vil si 79,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 18 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +5,5 % mellom 2016 og 2026.
- 56 906 innbyggere
- 719,0 km²
- 79 innb./km²
- 88 m
Det viktigste
Blant de 17 kommunene i Telemark er Skien nr. 1 etter folketall.
Største næring: Varehandel og bilverksteder, som står for 15,2 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 1 008 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Telemark for indikatoren «Folketall».
- Nr. 1 i Telemark for indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn».
- «Boliger i alt (bebodde og ubebodde)»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- «Bedrifter (virksomheter)»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: lavere enn i 91 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 100 700 fotballbaner.
- 4,3 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Skien i tall
Alle indikatorer for Skien
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 2,0 per 1 000 innb. | 2,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 220 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 21,6 % | 23,0 % | 23,7 % | nr. 245 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 19,1 % | 18,5 % | 18,7 % | nr. 145 av 351 |
Bolig
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 27 516 | 92 912 | 2 760 619 | nr. 18 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 21,0 % | 21,2 % | 16,4 % | nr. 99 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 19,1 % | 19,0 % | 21,8 % | nr. 204 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 74,8 % | 80,1 % | 89,9 % | nr. 322 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 21,5 % | 13,5 % | 4,4 % | nr. 23 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 17,3 per 1 000 innb. | 185,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 326 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 5 601 | 20 968 | 656 492 | nr. 18 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 98,4 per 1 000 innb. | 117,8 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 306 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 497 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 193 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 64,2 % | 64,3 % | 67,5 % | nr. 278 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,3 % | 1,2 % | 0,9 % | nr. 43 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 94 400 | – | 112 411 | nr. 61 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 546 per 1 000 innb. | 567 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 274 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 30,7 % | 27,0 % | 19,7 % | nr. 55 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 21,0 % | 17,7 % | 15,2 % | nr. 56 av 351 |
Helse
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,2 år | 82,2 år | 82,8 år | nr. 259 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Skien | Telemark | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 32,5 % | 31,0 % | 27,5 % | nr. 71 av 351 |
Befolkningsutvikling i Skien
Skien hadde 53 952 innbyggere i 2016 og 56 906 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 55 144 |
| 2022 | 55 513 |
| 2023 | 55 924 |
| 2024 | 56 619 |
| 2025 | 56 866 |
| 2026 | 56 906 |
Plassering av Skien
Næringer: Skien
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Varehandel og bilverksteder15,2 % ×1,4
- Eiendomsdrift12,2 % ×1,1
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,1 % ×1,1
- Helse- og sosialtjenester11,0 % ×1,1
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting10,8 % ×0,9
- Jordbruk, skogbruk og fiske6,5 % ×0,6
- Forretningsmessig tjenesteyting4,5 % ×1,0
- Annen tjenesteyting4,4 % ×1,1
Sol og temperaturer: Skien
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Skien?
Skien har 56 906 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 18 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Skien?
Skien dekker 719,0 km², med en befolkningstetthet på 79 innbyggere per km².
Øker folketallet i Skien?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Skien fra 53 952 til 56 906 innbyggere, altså +5,5 %.
Hvor ligger Skien?
Skien ligger i Telemark fylke. Breddegrad 59,208, lengdegrad 9,553.
Boliger i alt (bebodde og ubebodde): hva er verdien for Skien?
For Skien er indikatoren «Boliger i alt (bebodde og ubebodde)» 27 516 (2026), som gir plass nr. 18 av 357 kommuner; medianen for landet er 2 949.
Bedrifter (virksomheter): hva er verdien for Skien?
For Skien er indikatoren «Bedrifter (virksomheter)» 5 601 (2026), som gir plass nr. 18 av 357 kommuner; medianen for landet er 709.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Skien?
I Skien produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 1 008 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Skien?
De nærmeste kommunene til Skien er Porsgrunn (9,4 km), Siljan (13 km), Bamble (21 km), Nome (26 km), Larvik (32 km).