Kommune · Trøndelag - Trööndelage

Rennebu: folketall og statistikk

Rennebu har 2 514 innbyggere (2026) på 924,0 km², det vil si 2,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 254 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −1,9 % mellom 2016 og 2026.

  • 2 514 innbyggere
  • 924,0 km²
  • 3 innb./km²
  • 440 m
Kart over beliggenhet: Rennebu

Det viktigste

Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Rennebu nr. 25 etter folketall.

Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: 21,3 % i Rennebu, mot 37,5 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 38,3 % for hele landet.

Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 873,1 per 1 000 innb. i Rennebu, mot 105,8 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 36,2 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 42° helning produserer omtrent 776 kWh i året her.

Visste du at …?

Rennebu i tall

Folketall
2 514
nr. 254 av 357 −1,9 %
Befolkningstetthet
3innb./km²
nr. 280 av 351
Areal
924km²
nr. 118 av 357
Høyde over havet
440m
nr. 90 av 357
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning
21,3%
nr. 335 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere
873,1per 1 000 innb.
nr. 31 av 351
Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere
230,3per 1 000 innb.
nr. 56 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre
27,4%
nr. 64 av 351

Alle indikatorer for Rennebu

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)0,0 per 1 000 innb.3,2 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 255 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)27,4 %19,6 %23,7 %nr. 64 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)18,7 %19,3 %18,7 %nr. 171 av 351

Bolig

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)1 360252 6032 760 619nr. 261 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)19,4 %13,9 %16,4 %nr. 127 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)16,4 %29,2 %21,8 %nr. 244 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)94,4 %67,6 %89,9 %nr. 67 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)2,1 %25,7 %4,4 %nr. 249 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)873,1 per 1 000 innb.105,8 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 31 av 351

Økonomi

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)46855 147656 492nr. 229 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)186,2 per 1 000 innb.112,7 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 69 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)476 800 kr–500 900 krnr. 279 av 351
Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026)57974 237915 761nr. 228 av 357
Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026)230,3 per 1 000 innb.151,7 per 1 000 innb.167,1 per 1 000 innb.nr. 56 av 351
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026)9,1 per 1 000 innb.12,1 per 1 000 innb.11,9 per 1 000 innb.nr. 296 av 351

Sysselsetting

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)67,8 %68,5 %67,5 %nr. 165 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)1,1 %1,0 %0,9 %nr. 97 av 351

Mobilitet

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)630 per 1 000 innb.516 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 75 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)17,0 %31,4 %19,7 %nr. 221 av 351

Samfunn

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)12,4 %15,7 %15,2 %nr. 274 av 351

Helse

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)83,2 år83,2 år82,8 årnr. 92 av 351

Utdanning

IndikatorRennebuTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)21,3 %37,5 %27,5 %nr. 335 av 351

Befolkningsutvikling i Rennebu

2 4252 4772 5282 5802016: 2 5622017: 2 5562018: 2 5412019: 2 5012020: 2 4862021: 2 4542022: 2 4432023: 2 4812024: 2 4842025: 2 5132026: 2 514201620182020202220242026

Rennebu hadde 2 562 innbyggere i 2016 og 2 514 i 2026.

ÅrFolketall
20212 454
20222 443
20232 481
20242 484
20252 513
20262 514

Plassering av Rennebu

Næringer: Rennebu

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Rennebu

Solenergiproduksjon per år
776kWh
for 1 kWp med 42° helning
Varmeste måned
11,9°C
juli
Kaldeste måned
−7,5°C
januar
Mest produktive måned
120kWh
mai

jan.: 1 kWhjan.feb.: 27 kWhfeb.mars: 83 kWhmarsapr.: 114 kWhapr.mai: 120 kWhmaijuni: 112 kWhjunijuli: 108 kWhjuliaug.: 92 kWhaug.sep.: 70 kWhsep.okt.: 41 kWhokt.nov.: 7 kWhnov.des.: 0 kWhdes.0 °Cjan.: −7,5 °Cfeb.: −6,5 °Cmars: −4,2 °Capr.: 0,1 °Cmai: 4,3 °Cjuni: 9,3 °Cjuli: 11,9 °Caug.: 10,6 °Csep.: 7,1 °Cokt.: 1,4 °Cnov.: −3,7 °Cdes.: −6,9 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Rennebu?

Rennebu har 2 514 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 254 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Rennebu?

Rennebu dekker 924,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².

Øker folketallet i Rennebu?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Rennebu fra 2 562 til 2 514 innbyggere, altså −1,9 %.

Hvor ligger Rennebu?

Rennebu ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 62,831, lengdegrad 9,874.

Andel med universitets- eller høgskoleutdanning: hva er verdien for Rennebu?

For Rennebu er indikatoren «Andel med universitets- eller høgskoleutdanning» 21,3 % (2025), som gir plass nr. 335 av 351 kommuner; medianen for landet er 27,5 %.

Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Rennebu?

For Rennebu er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 873,1 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 31 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Rennebu?

I Rennebu produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 42° helning omtrent 776 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Rennebu?

De nærmeste kommunene til Rennebu er Oppdal (33 km), Midtre Gauldal (33 km), Rindal (38 km), Melhus (43 km), Skaun (51 km).