Oppdal: folketall og statistikk
Oppdal har 7 421 innbyggere (2026) på 2 201,0 km², det vil si 3,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 139 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +7,8 % mellom 2016 og 2026.
- 7 421 innbyggere
- 2 201,0 km²
- 3 innb./km²
- 640 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Oppdal nr. 14 etter folketall.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 576,2 per 1 000 innb. i Oppdal, mot 105,8 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,6 % i Oppdal, mot 1,0 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 1,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 24,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 43° helning produserer omtrent 825 kWh i året her.
Visste du at …?
- Arealet tilsvarer omtrent 308 263 fotballbaner.
- 5,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Rennebu, 32,5 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Melhus (17 828 innbyggere), 76 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 300 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Oppdal i tall
Alle indikatorer for Oppdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 4,9 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 153 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 23,3 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 190 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 20,6 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 81 av 351 |
Bolig
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 685 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 146 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 7,7 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 302 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 25,5 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 123 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 87,3 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 218 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 7,6 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 110 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 576,2 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 42 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 154 | 55 147 | 656 492 | nr. 120 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 155,5 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 111 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 496 400 kr | – | 500 900 kr | nr. 196 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 425 | 74 237 | 915 761 | nr. 121 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 192,0 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 117 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,9 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 169 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,6 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 73 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 574 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 212 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 17,0 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 221 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 16,1 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 155 av 351 |
Helse
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Oppdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 29,7 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 118 av 351 |
Befolkningsutvikling i Oppdal
Oppdal hadde 6 886 innbyggere i 2016 og 7 421 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 6 981 |
| 2022 | 7 066 |
| 2023 | 7 256 |
| 2024 | 7 389 |
| 2025 | 7 408 |
| 2026 | 7 421 |
Plassering av Oppdal
Næringer: Oppdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske24,1 % ×2,3
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,2 % ×1,4
- Eiendomsdrift11,9 % ×1,1
- Helse- og sosialtjenester8,4 % ×0,9
- Varehandel og bilverksteder8,3 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting8,1 % ×0,7
- Overnatting og servering4,0 % ×1,3
- Industri3,0 % ×0,9
Sol og temperaturer: Oppdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Oppdal?
Oppdal har 7 421 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 139 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Oppdal?
Oppdal dekker 2 201,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².
Øker folketallet i Oppdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Oppdal fra 6 886 til 7 421 innbyggere, altså +7,8 %.
Hvor ligger Oppdal?
Oppdal ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 62,567, lengdegrad 9,600.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Oppdal?
For Oppdal er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 576,2 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 42 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Oppdal?
For Oppdal er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,6 % (2025), som gir plass nr. 268 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Oppdal?
I Oppdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 43° helning omtrent 825 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Oppdal?
De nærmeste kommunene til Oppdal er Rennebu (33 km), Folldal (47 km), Sunndal (50 km), Rindal (55 km), Dovre (60 km).