Kommune · Trøndelag - Trööndelage

Rindal: folketall og statistikk

Rindal har 1 935 innbyggere (2026) på 612,0 km², det vil si 3,2 innbyggere per km². Kommunen er nr. 287 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −5,0 % mellom 2016 og 2026.

  • 1 935 innbyggere
  • 612,0 km²
  • 3 innb./km²
  • 343 m
Kart over beliggenhet: Rindal

Det viktigste

Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Rindal nr. 30 etter folketall.

Andel med innvandrerbakgrunn: 5,3 % i Rindal, mot 15,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 21,8 % for hele landet.

Andel boliger bygd før 1946: 28,6 % i Rindal, mot 13,9 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 15,9 % for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 34,0 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 751 kWh i året her.

Visste du at …?

Rindal i tall

Folketall
1 935
nr. 287 av 357 −5,0 %
Befolkningstetthet
3innb./km²
nr. 268 av 351
Areal
612km²
nr. 175 av 357
Høyde over havet
343m
nr. 110 av 357
Andel med innvandrerbakgrunn
5,3%
nr. 351 av 351
Andel boliger bygd før 1946
28,6%
nr. 15 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år
0,4%
nr. 323 av 351
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere
655per 1 000 innb.
nr. 43 av 351

Alle indikatorer for Rindal

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)2,1 per 1 000 innb.3,2 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 218 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)26,7 %19,6 %23,7 %nr. 83 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)18,8 %19,3 %18,7 %nr. 166 av 351

Bolig

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)1 002252 6032 760 619nr. 296 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)28,6 %13,9 %16,4 %nr. 15 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)13,8 %29,2 %21,8 %nr. 286 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)94,2 %67,6 %89,9 %nr. 69 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)0,6 %25,7 %4,4 %nr. 306 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)492,0 per 1 000 innb.105,8 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 56 av 351

Økonomi

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)32055 147656 492nr. 282 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)165,4 per 1 000 innb.112,7 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 99 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)488 200 kr–500 900 krnr. 231 av 351

Sysselsetting

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)72,3 %68,5 %67,5 %nr. 32 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)0,4 %1,0 %0,9 %nr. 323 av 351

Mobilitet

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)655 per 1 000 innb.516 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 43 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)14,5 %31,4 %19,7 %nr. 257 av 351

Samfunn

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)5,3 %15,7 %15,2 %nr. 351 av 351

Helse

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)83,2 år83,2 år82,8 årnr. 92 av 351

Utdanning

IndikatorRindalTrøndelag - TrööndelageLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)24,6 %37,5 %27,5 %nr. 265 av 351

Befolkningsutvikling i Rindal

1 9191 9642 0102 0552016: 2 0362017: 2 0262018: 2 0392019: 2 0282020: 2 0032021: 1 9892022: 1 9802023: 1 9572024: 1 9582025: 1 9372026: 1 935201620182020202220242026

Rindal hadde 2 036 innbyggere i 2016 og 1 935 i 2026.

ÅrFolketall
20211 989
20221 980
20231 957
20241 958
20251 937
20261 935

Plassering av Rindal

Næringer: Rindal

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Rindal

Solenergiproduksjon per år
751kWh
for 1 kWp med 44° helning
Varmeste måned
12,6°C
juli
Kaldeste måned
−7,4°C
januar
Mest produktive måned
117kWh
mai

jan.: 4 kWhjan.feb.: 22 kWhfeb.mars: 78 kWhmarsapr.: 113 kWhapr.mai: 117 kWhmaijuni: 108 kWhjunijuli: 103 kWhjuliaug.: 89 kWhaug.sep.: 67 kWhsep.okt.: 37 kWhokt.nov.: 13 kWhnov.des.: 1 kWhdes.0 °Cjan.: −7,4 °Cfeb.: −5,8 °Cmars: −3,3 °Capr.: 0,6 °Cmai: 4,9 °Cjuni: 10,0 °Cjuli: 12,6 °Caug.: 11,5 °Csep.: 7,9 °Cokt.: 1,9 °Cnov.: −4,1 °Cdes.: −7,3 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Rindal?

Rindal har 1 935 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 287 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Rindal?

Rindal dekker 612,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².

Øker folketallet i Rindal?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Rindal fra 2 036 til 1 935 innbyggere, altså −5,0 %.

Hvor ligger Rindal?

Rindal ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 63,042, lengdegrad 9,289.

Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Rindal?

For Rindal er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 5,3 % (2025), som gir plass nr. 351 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.

Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Rindal?

For Rindal er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 28,6 % (2026), som gir plass nr. 15 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Rindal?

I Rindal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 751 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Rindal?

De nærmeste kommunene til Rindal er Surnadal (28 km), Heim (29 km), Rennebu (38 km), Orkland (41 km), Aure (42 km).