Aure: folketall og statistikk
Aure har 3 371 innbyggere (2026) på 622,0 km², det vil si 5,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 219 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,7 % mellom 2016 og 2026.
- 3 371 innbyggere
- 622,0 km²
- 5 innb./km²
- 540 m
Det viktigste
Blant de 27 kommunene i Møre og Romsdal er Aure nr. 21 etter folketall.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: −5,0 per 1 000 innb. i Aure, mot 2,1 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 4,0 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel boliger bygd før 1946: 24,4 % i Aure, mot 15,2 % i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 15,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 32,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 737 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Møre og Romsdal for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- Arealet tilsvarer omtrent 87 115 fotballbaner.
- 3,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Heim (6 075 innbyggere), 24 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 948 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Aure i tall
Alle indikatorer for Aure
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −5,0 per 1 000 innb. | 2,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 311 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 28,1 % | 21,9 % | 23,7 % | nr. 51 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 16,6 % | 19,7 % | 18,7 % | nr. 282 av 351 |
Bolig
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 033 | 138 587 | 2 760 619 | nr. 213 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 24,4 % | 15,2 % | 16,4 % | nr. 51 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 19,3 % | 24,0 % | 21,8 % | nr. 199 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 93,0 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 94 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,5 % | 11,2 % | 4,4 % | nr. 266 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 414,7 per 1 000 innb. | 66,5 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 69 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 569 | 30 396 | 656 492 | nr. 208 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 168,8 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 95 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 502 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 169 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 700 | 38 655 | 915 761 | nr. 208 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 207,7 per 1 000 innb. | 141,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 87 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 12,8 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 125 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 67,8 % | 68,8 % | 67,5 % | nr. 165 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 628 per 1 000 innb. | 582 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 80 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 17,1 % | 27,5 % | 19,7 % | nr. 219 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,9 % | 16,7 % | 15,2 % | nr. 190 av 351 |
Helse
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,6 år | 83,6 år | 82,8 år | nr. 64 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Aure | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,1 % | 32,4 % | 27,5 % | nr. 255 av 351 |
Befolkningsutvikling i Aure
Aure hadde 3 536 innbyggere i 2016 og 3 371 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 3 468 |
| 2022 | 3 384 |
| 2023 | 3 381 |
| 2024 | 3 408 |
| 2025 | 3 394 |
| 2026 | 3 371 |
Plassering av Aure
Næringer: Aure
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske32,1 % ×3,1
- Bygge- og anleggsvirksomhet14,5 % ×1,4
- Eiendomsdrift8,4 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting7,2 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester6,8 % ×0,7
- Varehandel og bilverksteder6,1 % ×0,5
- Industri5,6 % ×1,6
- Forretningsmessig tjenesteyting4,1 % ×0,9
Sol og temperaturer: Aure
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Aure?
Aure har 3 371 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 219 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Aure?
Aure dekker 622,0 km², med en befolkningstetthet på 5 innbyggere per km².
Øker folketallet i Aure?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Aure fra 3 536 til 3 371 innbyggere, altså −4,7 %.
Hvor ligger Aure?
Aure ligger i Møre og Romsdal fylke. Breddegrad 63,269, lengdegrad 8,608.
Nettoflytting per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Aure?
For Aure er indikatoren «Nettoflytting per 1 000 innbyggere» −5,0 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 311 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,1 per 1 000 innb..
Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Aure?
For Aure er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 24,4 % (2026), som gir plass nr. 51 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Aure?
I Aure produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 737 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Aure?
De nærmeste kommunene til Aure er Heim (24 km), Smøla (32 km), Hitra (33 km), Surnadal (37 km), Rindal (42 km).