Bremanger: folketall og statistikk
Bremanger har 3 381 innbyggere (2026) på 786,0 km², det vil si 4,3 innbyggere per km². Kommunen er nr. 218 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −12,1 % mellom 2016 og 2026.
- 3 381 innbyggere
- 786,0 km²
- 4 innb./km²
- 660 m
Det viktigste
Blant de 43 kommunene i Vestland er Bremanger nr. 26 etter folketall.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,5 % i Bremanger, mot 1,0 % i gjennomsnitt for Vestland og 1,2 % for hele landet.
Andel boliger bygd før 1946: 25,3 % i Bremanger, mot 16,7 % i gjennomsnitt for Vestland og 15,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 29,6 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 40° helning produserer omtrent 711 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 92 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 110 084 fotballbaner.
- 4,3 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Kinn (17 356 innbyggere), 31 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 844 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Bremanger i tall
Alle indikatorer for Bremanger
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 9,8 per 1 000 innb. | 2,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 74 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,7 % | 19,3 % | 23,7 % | nr. 57 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,1 % | 20,0 % | 18,7 % | nr. 261 av 351 |
Bolig
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 114 | 330 715 | 2 760 619 | nr. 209 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 25,3 % | 16,7 % | 16,4 % | nr. 40 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 15,3 % | 26,5 % | 21,8 % | nr. 260 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,1 % | 70,1 % | 89,9 % | nr. 120 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 3,7 % | 25,5 % | 4,4 % | nr. 192 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 138,4 per 1 000 innb. | 65,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 188 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 420 | 73 282 | 656 492 | nr. 248 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 124,2 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 191 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 498 600 kr | – | 500 900 kr | nr. 184 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 503 | 101 284 | 915 761 | nr. 253 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 148,8 per 1 000 innb. | 153,8 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 232 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 9,8 per 1 000 innb. | 13,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 270 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,8 % | 70,3 % | 67,5 % | nr. 95 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,5 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 306 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 554 per 1 000 innb. | 487 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 256 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 20,0 % | 39,6 % | 19,7 % | nr. 171 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 17,1 % | 17,3 % | 15,2 % | nr. 126 av 351 |
Helse
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,7 år | 83,7 år | 82,8 år | nr. 22 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Bremanger | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,9 % | 37,7 % | 27,5 % | nr. 284 av 351 |
Befolkningsutvikling i Bremanger
Bremanger hadde 3 846 innbyggere i 2016 og 3 381 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 3 597 |
| 2022 | 3 521 |
| 2023 | 3 482 |
| 2024 | 3 392 |
| 2025 | 3 361 |
| 2026 | 3 381 |
Plassering av Bremanger
Næringer: Bremanger
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske29,6 % ×2,9
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,6 % ×1,1
- Helse- og sosialtjenester11,6 % ×1,2
- Eiendomsdrift8,4 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder5,8 % ×0,5
- Industri4,3 % ×1,3
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting3,6 % ×0,3
- Forretningsmessig tjenesteyting3,4 % ×0,7
Sol og temperaturer: Bremanger
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Bremanger?
Bremanger har 3 381 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 218 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Bremanger?
Bremanger dekker 786,0 km², med en befolkningstetthet på 4 innbyggere per km².
Øker folketallet i Bremanger?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Bremanger fra 3 846 til 3 381 innbyggere, altså −12,1 %.
Hvor ligger Bremanger?
Bremanger ligger i Vestland fylke. Breddegrad 61,809, lengdegrad 5,421.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Bremanger?
For Bremanger er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,5 % (2025), som gir plass nr. 306 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Bremanger?
For Bremanger er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 25,3 % (2026), som gir plass nr. 40 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Bremanger?
I Bremanger produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 40° helning omtrent 711 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Bremanger?
De nærmeste kommunene til Bremanger er Kinn (31 km), Vanylven (33 km), Stad (34 km), Gloppen (40 km), Askvoll (46 km).