Sande: folketall og statistikk
Sande har 2 437 innbyggere (2026) på 90,0 km², det vil si 27,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 261 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,8 % mellom 2016 og 2026.
- 2 437 innbyggere
- 90,0 km²
- 27 innb./km²
- 80 m
Det viktigste
Blant de 27 kommunene i Møre og Romsdal er Sande nr. 26 etter folketall.
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere: 5,7 per 1 000 innb. i Sande, mot 10,5 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 13,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel med innvandrerbakgrunn: 24,3 % i Sande, mot 16,7 % i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 21,8 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 17,6 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 42° helning produserer omtrent 690 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 12 605 fotballbaner.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Herøy (Møre og Romsdal) (9 003 innbyggere), 12 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 760 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Sande i tall
Alle indikatorer for Sande
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 1,2 per 1 000 innb. | 2,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 233 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,7 % | 21,9 % | 23,7 % | nr. 105 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,7 % | 19,7 % | 18,7 % | nr. 236 av 351 |
Bolig
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 275 | 138 587 | 2 760 619 | nr. 276 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 18,3 % | 15,2 % | 16,4 % | nr. 144 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 19,2 % | 24,0 % | 21,8 % | nr. 200 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,9 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 96 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 2,1 % | 11,2 % | 4,4 % | nr. 249 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 74,7 per 1 000 innb. | 66,5 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 257 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 252 | 30 396 | 656 492 | nr. 310 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 103,4 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 280 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 493 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 211 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 302 | 38 655 | 915 761 | nr. 306 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 123,9 per 1 000 innb. | 141,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 319 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 5,7 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 346 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 66,8 % | 68,8 % | 67,5 % | nr. 197 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 574 per 1 000 innb. | 582 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 212 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 22,5 % | 27,5 % | 19,7 % | nr. 131 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 24,3 % | 16,7 % | 15,2 % | nr. 38 av 351 |
Helse
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,6 år | 83,6 år | 82,8 år | nr. 64 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Sande | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,4 % | 32,4 % | 27,5 % | nr. 299 av 351 |
Befolkningsutvikling i Sande
Sande hadde 2 559 innbyggere i 2016 og 2 437 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 2 445 |
| 2022 | 2 422 |
| 2023 | 2 442 |
| 2024 | 2 438 |
| 2025 | 2 435 |
| 2026 | 2 437 |
Plassering av Sande
Næringer: Sande
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske17,6 % ×1,7
- Industri11,2 % ×3,3
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,2 % ×1,0
- Eiendomsdrift11,2 % ×1,0
- Helse- og sosialtjenester10,0 % ×1,0
- Varehandel og bilverksteder6,4 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting6,4 % ×0,5
- Kultur, underholdning og fritid4,8 % ×0,9
Sol og temperaturer: Sande
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Sande?
Sande har 2 437 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 261 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Sande?
Sande dekker 90,0 km², med en befolkningstetthet på 27 innbyggere per km².
Øker folketallet i Sande?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Sande fra 2 559 til 2 437 innbyggere, altså −4,8 %.
Hvor ligger Sande?
Sande ligger i Møre og Romsdal fylke. Breddegrad 62,258, lengdegrad 5,431.
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Sande?
For Sande er indikatoren «Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere» 5,7 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 346 av 351 kommuner; medianen for landet er 11,9 per 1 000 innb..
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Sande?
For Sande er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 24,3 % (2025), som gir plass nr. 38 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Sande?
I Sande produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 42° helning omtrent 690 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Sande?
De nærmeste kommunene til Sande er Herøy (Møre og Romsdal) (12 km), Vanylven (19 km), Ulstein (24 km), Hareid (32 km), Volda (35 km).