Nore og Uvdal: folketall og statistikk
Nore og Uvdal har 2 459 innbyggere (2026) på 2 266,0 km², det vil si 1,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 260 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −3,5 % mellom 2016 og 2026.
- 2 459 innbyggere
- 2 266,0 km²
- 1 innb./km²
- 673 m
Det viktigste
Blant de 18 kommunene i Buskerud er Nore og Uvdal nr. 15 etter folketall.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 259,0 per 1 000 innb. i Nore og Uvdal, mot 122,1 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Buskerud og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: 1 711 per 1 000 innb. i Nore og Uvdal, mot 179,8 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Buskerud og 80,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 31,5 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 43° helning produserer omtrent 884 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Buskerud for indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere».
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 317 367 fotballbaner.
- 16,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Nesbyen, 32,3 km unna.
Nore og Uvdal i tall
Alle indikatorer for Nore og Uvdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 1,2 per 1 000 innb. | 6,4 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 233 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,2 % | 20,5 % | 23,7 % | nr. 72 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 15,9 % | 19,1 % | 18,7 % | nr. 301 av 351 |
Bolig
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 588 | 132 645 | 2 760 619 | nr. 242 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 29,6 % | 16,4 % | 16,4 % | nr. 12 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 13,0 % | 25,9 % | 21,8 % | nr. 295 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 94,5 % | 74,5 % | 89,9 % | nr. 60 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,1 % | 20,5 % | 4,4 % | nr. 321 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 1 711 per 1 000 innb. | 179,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 7 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 637 | 33 324 | 656 492 | nr. 195 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 259,0 per 1 000 innb. | 122,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 4 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 492 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 217 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 792 | 45 107 | 915 761 | nr. 196 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 322,1 per 1 000 innb. | 165,3 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 5 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 16,7 per 1 000 innb. | 12,6 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 32 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,6 % | 66,8 % | 67,5 % | nr. 43 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,0 % | 1,3 % | 0,9 % | nr. 129 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 704 per 1 000 innb. | 547 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 8 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 10,7 % | 27,6 % | 19,7 % | nr. 317 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 15,6 % | 25,8 % | 15,2 % | nr. 164 av 351 |
Helse
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,7 år | 82,7 år | 82,8 år | nr. 203 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Nore og Uvdal | Buskerud | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 23,7 % | 33,7 % | 27,5 % | nr. 289 av 351 |
Befolkningsutvikling i Nore og Uvdal
Nore og Uvdal hadde 2 548 innbyggere i 2016 og 2 459 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 2 412 |
| 2022 | 2 455 |
| 2023 | 2 486 |
| 2024 | 2 486 |
| 2025 | 2 466 |
| 2026 | 2 459 |
Plassering av Nore og Uvdal
Næringer: Nore og Uvdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske31,5 % ×3,1
- Bygge- og anleggsvirksomhet19,9 % ×1,8
- Varehandel og bilverksteder7,3 % ×0,7
- Eiendomsdrift7,2 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,2 % ×0,4
- Forretningsmessig tjenesteyting4,3 % ×0,9
- Industri4,1 % ×1,2
- Overnatting og servering3,7 % ×1,2
Sol og temperaturer: Nore og Uvdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Nore og Uvdal?
Nore og Uvdal har 2 459 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 260 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Nore og Uvdal?
Nore og Uvdal dekker 2 266,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Nore og Uvdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Nore og Uvdal fra 2 548 til 2 459 innbyggere, altså −3,5 %.
Hvor ligger Nore og Uvdal?
Nore og Uvdal ligger i Buskerud fylke. Breddegrad 60,307, lengdegrad 8,806.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nore og Uvdal?
For Nore og Uvdal er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 259,0 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 4 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Nore og Uvdal?
For Nore og Uvdal er indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere» 1 711 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 7 av 351 kommuner; medianen for landet er 153,1 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Nore og Uvdal?
I Nore og Uvdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 43° helning omtrent 884 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Nore og Uvdal?
De nærmeste kommunene til Nore og Uvdal er Nesbyen (32 km), Tinn (36 km), Flå (39 km), Ål (43 km), Hol (44 km).