Sula: folketall og statistikk
Sula har 9 798 innbyggere (2026) på 57,0 km², det vil si 172 innbyggere per km². Kommunen er nr. 117 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +9,5 % mellom 2016 og 2026.
- 9 798 innbyggere
- 57,0 km²
- 172 innb./km²
- 434 m
Det viktigste
Blant de 27 kommunene i Møre og Romsdal er Sula nr. 7 etter folketall.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 79,9 per 1 000 innb. i Sula, mot 111,3 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel innbyggere under 18 år: 23,5 % i Sula, mot 19,7 % i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 19,6 % for hele landet.
Største næring: Bygge- og anleggsvirksomhet, som står for 15,4 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 41° helning produserer omtrent 642 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Møre og Romsdal for indikatoren «Andel innbyggere under 18 år».
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel innbyggere under 18 år»: høyere enn i 97 % av kommunene.
- «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 95 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 7 983 fotballbaner.
- 9,3 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Ålesund (59 663 innbyggere), 5,8 km unna.
Sula i tall
Alle indikatorer for Sula
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 0,3 per 1 000 innb. | 2,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 252 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 18,1 % | 21,9 % | 23,7 % | nr. 315 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 23,5 % | 19,7 % | 18,7 % | nr. 9 av 351 |
Bolig
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 4 204 | 138 587 | 2 760 619 | nr. 128 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 11,1 % | 15,2 % | 16,4 % | nr. 264 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 37,7 % | 24,0 % | 21,8 % | nr. 32 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 90,8 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 152 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 5,0 % | 11,2 % | 4,4 % | nr. 154 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 13,1 per 1 000 innb. | 66,5 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 332 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 783 | 30 396 | 656 492 | nr. 165 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 79,9 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 347 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 523 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 89 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 059 | 38 655 | 915 761 | nr. 155 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 108,1 per 1 000 innb. | 141,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 345 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 9,6 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 279 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,6 % | 68,8 % | 67,5 % | nr. 43 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,7 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 238 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 558 per 1 000 innb. | 582 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 251 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 31,9 % | 27,5 % | 19,7 % | nr. 48 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 16,0 % | 16,7 % | 15,2 % | nr. 159 av 351 |
Helse
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,6 år | 83,6 år | 82,8 år | nr. 64 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Sula | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 31,0 % | 32,4 % | 27,5 % | nr. 90 av 351 |
Befolkningsutvikling i Sula
Sula hadde 8 952 innbyggere i 2016 og 9 798 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 9 409 |
| 2022 | 9 547 |
| 2023 | 9 636 |
| 2024 | 9 720 |
| 2025 | 9 759 |
| 2026 | 9 798 |
Plassering av Sula
Næringer: Sula
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,4 % ×1,4
- Varehandel og bilverksteder15,2 % ×1,4
- Eiendomsdrift13,3 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting10,3 % ×0,9
- Industri8,8 % ×2,6
- Helse- og sosialtjenester7,2 % ×0,8
- Jordbruk, skogbruk og fiske4,9 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting4,8 % ×1,0
Sol og temperaturer: Sula
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Sula?
Sula har 9 798 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 117 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Sula?
Sula dekker 57,0 km², med en befolkningstetthet på 172 innbyggere per km².
Øker folketallet i Sula?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Sula fra 8 952 til 9 798 innbyggere, altså +9,5 %.
Hvor ligger Sula?
Sula ligger i Møre og Romsdal fylke. Breddegrad 62,425, lengdegrad 6,206.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Sula?
For Sula er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 79,9 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 347 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Andel innbyggere under 18 år: hva er verdien for Sula?
For Sula er indikatoren «Andel innbyggere under 18 år» 23,5 % (2026), som gir plass nr. 9 av 351 kommuner; medianen for landet er 18,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Sula?
I Sula produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 41° helning omtrent 642 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Sula?
De nærmeste kommunene til Sula er Ålesund (5,8 km), Hareid (13 km), Giske (16 km), Haram (18 km), Ulstein (20 km).