Lunner: folketall og statistikk
Lunner har 9 463 innbyggere (2026) på 272,0 km², det vil si 34,8 innbyggere per km². Kommunen er nr. 120 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +4,6 % mellom 2016 og 2026.
- 9 463 innbyggere
- 272,0 km²
- 35 innb./km²
- 376 m
Det viktigste
Blant de 21 kommunene i Akershus er Lunner nr. 18 etter folketall.
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn): 83,8 år i Lunner, mot 83,8 år i gjennomsnitt for Akershus og 83,1 år for hele landet.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 98,9 per 1 000 innb. i Lunner, mot 105,7 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Akershus og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 16,0 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 915 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 38 095 fotballbaner.
- Nærmeste kommune er Jevnaker, 15,2 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Nannestad (16 662 innbyggere), 16 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 660 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Lunner i tall
Alle indikatorer for Lunner
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 4,1 per 1 000 innb. | 8,3 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 174 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 21,6 % | 17,5 % | 23,7 % | nr. 245 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 19,3 % | 21,4 % | 18,7 % | nr. 135 av 351 |
Bolig
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 4 515 | 318 905 | 2 760 619 | nr. 124 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 16,0 % | 8,1 % | 16,4 % | nr. 186 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 26,9 % | 35,8 % | 21,8 % | nr. 109 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 90,0 % | 68,0 % | 89,9 % | nr. 169 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 4,4 % | 28,0 % | 4,4 % | nr. 175 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 131,7 per 1 000 innb. | 26,0 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 193 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 936 | 79 177 | 656 492 | nr. 138 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 98,9 per 1 000 innb. | 105,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 298 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 528 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 71 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 397 | 117 276 | 915 761 | nr. 123 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 147,6 per 1 000 innb. | 156,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 236 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 9,4 per 1 000 innb. | 13,8 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 285 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 68,0 % | 69,4 % | 67,5 % | nr. 157 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,0 % | 1,4 % | 0,9 % | nr. 129 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 587 per 1 000 innb. | 500 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 183 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 28,8 % | 38,2 % | 19,7 % | nr. 70 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 17,0 % | 27,9 % | 15,2 % | nr. 129 av 351 |
Helse
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,8 år | 83,8 år | 82,8 år | nr. 1 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Lunner | Akershus | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 30,0 % | 41,8 % | 27,5 % | nr. 112 av 351 |
Befolkningsutvikling i Lunner
Lunner hadde 9 044 innbyggere i 2016 og 9 463 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 9 062 |
| 2022 | 9 144 |
| 2023 | 9 307 |
| 2024 | 9 357 |
| 2025 | 9 420 |
| 2026 | 9 463 |
Plassering av Lunner
Næringer: Lunner
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske16,0 % ×1,6
- Bygge- og anleggsvirksomhet15,7 % ×1,5
- Varehandel og bilverksteder10,2 % ×0,9
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting9,7 % ×0,8
- Eiendomsdrift9,3 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester8,5 % ×0,9
- Kultur, underholdning og fritid5,6 % ×1,0
- Forretningsmessig tjenesteyting4,9 % ×1,1
Sol og temperaturer: Lunner
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Lunner?
Lunner har 9 463 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 120 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Lunner?
Lunner dekker 272,0 km², med en befolkningstetthet på 35 innbyggere per km².
Øker folketallet i Lunner?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Lunner fra 9 044 til 9 463 innbyggere, altså +4,6 %.
Hvor ligger Lunner?
Lunner ligger i Akershus fylke. Breddegrad 60,253, lengdegrad 10,667.
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn): hva er verdien for Lunner?
For Lunner er indikatoren «Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn)» 83,8 år (2025), som gir plass nr. 1 av 351 kommuner; medianen for landet er 82,8 år.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Lunner?
For Lunner er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 98,9 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 298 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Lunner?
I Lunner produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 915 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Lunner?
De nærmeste kommunene til Lunner er Jevnaker (15 km), Nannestad (16 km), Gran (23 km), Nittedal (23 km), Hurdal (26 km).