Lurøy: folketall og statistikk
Lurøy har 1 953 innbyggere (2026) på 258,0 km², det vil si 7,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 285 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +1,6 % mellom 2016 og 2026.
- 1 953 innbyggere
- 258,0 km²
- 8 innb./km²
- 460 m
Det viktigste
Blant de 41 kommunene i Nordland - Nordlánnda er Lurøy nr. 24 etter folketall.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: 448 per 1 000 innb. i Lurøy, mot 565 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Nordland - Nordlánnda og 505 per 1 000 innb. for hele landet.
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere: 20,0 per 1 000 innb. i Lurøy, mot 10,8 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Nordland - Nordlánnda og 13,4 per 1 000 innb. for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 29,1 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 48° helning produserer omtrent 855 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 97 % av kommunene.
- «Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 96 % av kommunene.
- «Andel boliger i boligblokker»: lavere enn i 92 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 36 134 fotballbaner.
- 2,4 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Nesna, 21,0 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Meløy (6 074 innbyggere), 54 km unna.
Lurøy i tall
Alle indikatorer for Lurøy
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 8,2 per 1 000 innb. | 0,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 89 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,5 % | 22,9 % | 23,7 % | nr. 112 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,0 % | 18,4 % | 18,7 % | nr. 266 av 351 |
Bolig
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 235 | 132 814 | 2 760 619 | nr. 278 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 9,5 % | 11,1 % | 16,4 % | nr. 283 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 29,5 % | 19,9 % | 21,8 % | nr. 74 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,2 % | 81,1 % | 89,9 % | nr. 118 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,1 % | 12,9 % | 4,4 % | nr. 321 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 312,3 per 1 000 innb. | 119,6 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 97 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 349 | 27 283 | 656 492 | nr. 269 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 178,7 per 1 000 innb. | 112,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 80 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 512 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 131 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 392 | 33 457 | 915 761 | nr. 282 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 200,7 per 1 000 innb. | 137,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 100 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 20,0 per 1 000 innb. | 10,8 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 14 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,3 % | 67,7 % | 67,5 % | nr. 113 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,0 % | 0,7 % | 0,9 % | nr. 129 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 448 per 1 000 innb. | 565 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 340 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 13,2 % | 21,5 % | 19,7 % | nr. 282 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 17,2 % | 14,0 % | 15,2 % | nr. 122 av 351 |
Helse
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,6 år | 82,6 år | 82,8 år | nr. 221 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Lurøy | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 24,9 % | 30,9 % | 27,5 % | nr. 259 av 351 |
Befolkningsutvikling i Lurøy
Lurøy hadde 1 923 innbyggere i 2016 og 1 953 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 876 |
| 2022 | 1 869 |
| 2023 | 1 852 |
| 2024 | 1 886 |
| 2025 | 1 948 |
| 2026 | 1 953 |
Plassering av Lurøy
Næringer: Lurøy
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske29,1 % ×2,8
- Eiendomsdrift9,2 % ×0,8
- Bygge- og anleggsvirksomhet8,9 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,7 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester6,7 % ×0,7
- Forretningsmessig tjenesteyting5,8 % ×1,3
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,5 % ×0,5
- Industri5,2 % ×1,5
Sol og temperaturer: Lurøy
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Lurøy?
Lurøy har 1 953 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 285 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Lurøy?
Lurøy dekker 258,0 km², med en befolkningstetthet på 8 innbyggere per km².
Øker folketallet i Lurøy?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Lurøy fra 1 923 til 1 953 innbyggere, altså +1,6 %.
Hvor ligger Lurøy?
Lurøy ligger i Nordland - Nordlánnda fylke. Breddegrad 66,432, lengdegrad 12,855.
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Lurøy?
For Lurøy er indikatoren «Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere» 448 per 1 000 innb. (2025), som gir plass nr. 340 av 351 kommuner; medianen for landet er 591 per 1 000 innb..
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Lurøy?
For Lurøy er indikatoren «Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere» 20,0 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 14 av 351 kommuner; medianen for landet er 11,9 per 1 000 innb..
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Lurøy?
I Lurøy produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 48° helning omtrent 855 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Lurøy?
De nærmeste kommunene til Lurøy er Nesna (21 km), Rødøy (28 km), Træna (38 km), Leirfjord (38 km), Dønna (42 km).