Malvik: folketall og statistikk
Malvik har 14 961 innbyggere (2026) på 162,0 km², det vil si 92,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 83 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +8,9 % mellom 2016 og 2026.
- 14 961 innbyggere
- 162,0 km²
- 92 innb./km²
- 211 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Malvik nr. 9 etter folketall.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: 75,2 per 1 000 innb. i Malvik, mot 112,7 per 1 000 innb. i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 116,7 per 1 000 innb. for hele landet.
Andel elbiler av personbilene i egentransport: 43,0 % i Malvik, mot 31,4 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 32,8 % for hele landet.
Største næring: Bygge- og anleggsvirksomhet, som står for 13,4 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 753 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)».
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Andel elbiler av personbilene i egentransport».
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel elbiler av personbilene i egentransport»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: lavere enn i 96 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 22 689 fotballbaner.
- 5,0 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Malvik i tall
Alle indikatorer for Malvik
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −7,1 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 327 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 16,0 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 336 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 23,2 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 17 av 351 |
Bolig
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 6 239 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 99 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 6,5 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 311 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 35,0 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 42 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 81,7 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 266 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 15,8 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 55 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 26,4 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 310 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 125 | 55 147 | 656 492 | nr. 123 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 75,2 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 350 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 560 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 17 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 802 | 74 237 | 915 761 | nr. 101 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 120,4 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 328 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 13,8 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 79 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,1 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 89 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,1 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 97 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 551 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 264 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 43,0 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 8 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,1 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 220 av 351 |
Helse
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Malvik | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 39,8 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 21 av 351 |
Befolkningsutvikling i Malvik
Malvik hadde 13 738 innbyggere i 2016 og 14 961 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 14 334 |
| 2022 | 14 425 |
| 2023 | 14 662 |
| 2024 | 14 783 |
| 2025 | 15 023 |
| 2026 | 14 961 |
Plassering av Malvik
Næringer: Malvik
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Bygge- og anleggsvirksomhet13,4 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting11,7 % ×1,0
- Helse- og sosialtjenester10,4 % ×1,1
- Varehandel og bilverksteder10,2 % ×0,9
- Eiendomsdrift8,7 % ×0,8
- Jordbruk, skogbruk og fiske8,1 % ×0,8
- Transport og lagring7,2 % ×1,6
- Kultur, underholdning og fritid6,0 % ×1,1
Sol og temperaturer: Malvik
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Malvik?
Malvik har 14 961 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 83 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Malvik?
Malvik dekker 162,0 km², med en befolkningstetthet på 92 innbyggere per km².
Øker folketallet i Malvik?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Malvik fra 13 738 til 14 961 innbyggere, altså +8,9 %.
Hvor ligger Malvik?
Malvik ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 63,373, lengdegrad 10,751.
Bedrifter per 1 000 innbyggere: hva er verdien for Malvik?
For Malvik er indikatoren «Bedrifter per 1 000 innbyggere» 75,2 per 1 000 innb. (2026), som gir plass nr. 350 av 351 kommuner; medianen for landet er 129,8 per 1 000 innb..
Andel elbiler av personbilene i egentransport: hva er verdien for Malvik?
For Malvik er indikatoren «Andel elbiler av personbilene i egentransport» 43,0 % (2025), som gir plass nr. 8 av 351 kommuner; medianen for landet er 19,7 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Malvik?
I Malvik produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 753 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Malvik?
De nærmeste kommunene til Malvik er Trondheim - Tråante (19 km), Stjørdal (24 km), Frosta (26 km), Selbu (27 km), Melhus (32 km).