Verdal: folketall og statistikk
Verdal har 15 435 innbyggere (2026) på 1 475,0 km², det vil si 10,5 innbyggere per km². Kommunen er nr. 81 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +3,7 % mellom 2016 og 2026.
- 15 435 innbyggere
- 1 475,0 km²
- 10 innb./km²
- 10 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Verdal nr. 7 etter folketall.
Andel med innvandrerbakgrunn: 10,6 % i Verdal, mot 15,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 21,8 % for hele landet.
Andel boliger i boligblokker: 19,1 % i Verdal, mot 25,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 26,7 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 24,0 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 736 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 90 % av kommunene.
- «Andel boliger i boligblokker»: høyere enn i 90 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 206 583 fotballbaner.
- Nærmeste kommune er Levanger - Levangke, 10,3 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Steinkjer - Stïentje (24 007 innbyggere), 25 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 944 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Verdal i tall
Alle indikatorer for Verdal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 1,1 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 235 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 22,6 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 213 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 19,4 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 127 av 351 |
Bolig
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 7 474 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 82 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 7,5 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 304 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 28,8 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 80 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 78,2 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 293 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 19,1 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 36 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 87,8 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 244 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 662 | 55 147 | 656 492 | nr. 83 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 107,7 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 266 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 501 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 173 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 66,0 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 228 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,1 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 97 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 48 619 | – | 112 411 | nr. 76 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 619 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 100 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 21,0 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 148 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 10,6 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 315 av 351 |
Helse
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Verdal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 26,3 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 211 av 351 |
Befolkningsutvikling i Verdal
Verdal hadde 14 885 innbyggere i 2016 og 15 435 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 14 986 |
| 2022 | 14 955 |
| 2023 | 15 002 |
| 2024 | 15 193 |
| 2025 | 15 412 |
| 2026 | 15 435 |
Plassering av Verdal
Næringer: Verdal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske24,0 % ×2,3
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,3 % ×1,1
- Eiendomsdrift10,8 % ×1,0
- Varehandel og bilverksteder10,5 % ×0,9
- Helse- og sosialtjenester6,7 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting6,0 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting4,7 % ×1,0
- Industri4,6 % ×1,4
Sol og temperaturer: Verdal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Verdal?
Verdal har 15 435 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 81 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Verdal?
Verdal dekker 1 475,0 km², med en befolkningstetthet på 10 innbyggere per km².
Øker folketallet i Verdal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Verdal fra 14 885 til 15 435 innbyggere, altså +3,7 %.
Hvor ligger Verdal?
Verdal ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 63,792, lengdegrad 11,482.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Verdal?
For Verdal er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 10,6 % (2025), som gir plass nr. 315 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Verdal?
For Verdal er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 19,1 % (2026), som gir plass nr. 36 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Verdal?
I Verdal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 736 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Verdal?
De nærmeste kommunene til Verdal er Levanger - Levangke (10 km), Inderøy (18 km), Steinkjer - Stïentje (25 km), Stjørdal (38 km), Frosta (41 km).