Tydal: folketall og statistikk
Tydal har 773 innbyggere (2026) på 1 217,0 km², det vil si 0,6 innbyggere per km². Kommunen er nr. 346 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −9,2 % mellom 2016 og 2026.
- 773 innbyggere
- 1 217,0 km²
- 1 innb./km²
- 755 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Tydal nr. 36 etter folketall.
Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Tydal, mot 25,7 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 26,7 % for hele landet.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,0 % i Tydal, mot 1,0 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 1,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 27,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 821 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Høyde over havet».
- Nr. 1 i Trøndelag - Trööndelage for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- «Andel boliger i boligblokker»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 170 448 fotballbaner.
- 30,8 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
Tydal i tall
Alle indikatorer for Tydal
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −9,1 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 334 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 32,5 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 9 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 15,7 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 306 av 351 |
Bolig
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 493 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 346 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 14,6 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 209 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 15,8 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 249 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 94,9 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 47 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 0,0 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 324 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 2 057 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 5 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 201 | 55 147 | 656 492 | nr. 329 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 260,0 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 3 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 491 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 220 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 226 | 74 237 | 915 761 | nr. 333 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 292,4 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 11 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 16,8 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 31 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 65,1 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 252 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,0 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 350 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 618 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 101 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 15,3 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 246 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 9,4 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 333 av 351 |
Helse
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Tydal | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 25,8 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 227 av 351 |
Befolkningsutvikling i Tydal
Tydal hadde 851 innbyggere i 2016 og 773 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 759 |
| 2022 | 750 |
| 2023 | 753 |
| 2024 | 773 |
| 2025 | 786 |
| 2026 | 773 |
Plassering av Tydal
Næringer: Tydal
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske27,9 % ×2,7
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,4 % ×1,1
- Kultur, underholdning og fritid7,5 % ×1,4
- Eiendomsdrift7,0 % ×0,6
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting6,5 % ×0,6
- Industri5,5 % ×1,6
- Forretningsmessig tjenesteyting5,5 % ×1,2
- Helse- og sosialtjenester5,5 % ×0,6
Sol og temperaturer: Tydal
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Tydal?
Tydal har 773 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 346 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Tydal?
Tydal dekker 1 217,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Tydal?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Tydal fra 851 til 773 innbyggere, altså −9,2 %.
Hvor ligger Tydal?
Tydal ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 63,018, lengdegrad 11,815.
Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Tydal?
For Tydal er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Tydal?
For Tydal er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,0 % (2025), som gir plass nr. 350 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Tydal?
I Tydal produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 821 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Tydal?
De nærmeste kommunene til Tydal er Holtålen (32 km), Selbu (39 km), Meråker (47 km), Røros - Rosse (54 km), Stjørdal (60 km).