Kommune · Troms - Romsa - Tromssa

Gratangen - Rivtták: folketall og statistikk

Gratangen - Rivtták har 1 062 innbyggere (2026) på 306,0 km², det vil si 3,5 innbyggere per km². Kommunen er nr. 331 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −6,6 % mellom 2016 og 2026.

  • 1 062 innbyggere
  • 306,0 km²
  • 4 innb./km²
  • 0 m
Kart over beliggenhet: Gratangen - Rivtták

Det viktigste

Blant de 21 kommunene i Troms - Romsa - Tromssa er Gratangen - Rivtták nr. 20 etter folketall.

Andel boliger i boligblokker: 0,0 % i Gratangen - Rivtták, mot 17,2 % i gjennomsnitt for Troms - Romsa - Tromssa og 26,7 % for hele landet.

Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 16,0 % av alle bedrifter i kommunen.

Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 758 kWh i året her.

Visste du at …?

Gratangen - Rivtták i tall

Folketall
1 062
nr. 331 av 357 −6,6 %
Befolkningstetthet
4innb./km²
nr. 256 av 351
Areal
306km²
nr. 258 av 357
Høyde over havet
0m
nr. 344 av 357
Andel boliger i boligblokker
0,0%
nr. 324 av 351
Bedrifter (virksomheter)
152
nr. 342 av 357
Andel innbyggere under 18 år
15,1%
nr. 323 av 351
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år
62,4%
nr. 316 av 351

Alle indikatorer for Gratangen - Rivtták

Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.

Befolkning

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025)8,5 per 1 000 innb.3,6 per 1 000 innb.4,1 per 1 000 innb.nr. 84 av 351
Andel innbyggere 65 år og eldre (2026)28,3 %20,5 %23,7 %nr. 49 av 351
Andel innbyggere under 18 år (2026)15,1 %18,0 %18,7 %nr. 323 av 351

Bolig

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026)76394 6602 760 619nr. 322 av 357
Andel boliger bygd før 1946 (2026)24,7 %8,3 %16,4 %nr. 46 av 351
Andel boliger bygd etter 2000 (2026)10,5 %24,6 %21,8 %nr. 326 av 351
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026)95,9 %75,9 %89,9 %nr. 23 av 351
Andel boliger i boligblokker (2026)0,0 %17,2 %4,4 %nr. 324 av 351
Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026)295,7 per 1 000 innb.78,1 per 1 000 innb.153,1 per 1 000 innb.nr. 102 av 351

Økonomi

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Bedrifter (virksomheter) (2026)15218 618656 492nr. 342 av 357
Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026)143,1 per 1 000 innb.108,7 per 1 000 innb.129,8 per 1 000 innb.nr. 142 av 351
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024)467 900 kr–500 900 krnr. 298 av 351
Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026)19023 737915 761nr. 337 av 357
Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026)178,9 per 1 000 innb.138,6 per 1 000 innb.167,1 per 1 000 innb.nr. 145 av 351
Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026)13,2 per 1 000 innb.12,0 per 1 000 innb.11,9 per 1 000 innb.nr. 103 av 351

Sysselsetting

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025)62,4 %70,1 %67,5 %nr. 316 av 351
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025)1,1 %0,6 %0,9 %nr. 97 av 351

Mobilitet

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025)596 per 1 000 innb.530 per 1 000 innb.591 per 1 000 innb.nr. 158 av 351
Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025)18,3 %20,7 %19,7 %nr. 204 av 351

Samfunn

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Andel med innvandrerbakgrunn (2025)19,3 %16,1 %15,2 %nr. 78 av 351

Helse

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025)82,8 år82,8 år82,8 årnr. 151 av 351

Utdanning

IndikatorGratangen - RivttákTroms - Romsa - TromssaLandetPlasseringPlass
Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025)23,4 %37,2 %27,5 %nr. 299 av 351

Befolkningsutvikling i Gratangen - Rivtták

1 0511 0831 1161 1482016: 1 1372017: 1 1212018: 1 1172019: 1 1052020: 1 0912021: 1 0922022: 1 0702023: 1 0792024: 1 0702025: 1 0622026: 1 062201620182020202220242026

Gratangen - Rivtták hadde 1 137 innbyggere i 2016 og 1 062 i 2026.

ÅrFolketall
20211 092
20221 070
20231 079
20241 070
20251 062
20261 062

Plassering av Gratangen - Rivtták

Næringer: Gratangen - Rivtták

Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.

Sol og temperaturer: Gratangen - Rivtták

Solenergiproduksjon per år
758kWh
for 1 kWp med 45° helning
Varmeste måned
12,1°C
juli
Kaldeste måned
−9,2°C
januar
Mest produktive måned
144kWh
mai

jan.: 0 kWhjan.feb.: 9 kWhfeb.mars: 82 kWhmarsapr.: 128 kWhapr.mai: 144 kWhmaijuni: 113 kWhjunijuli: 106 kWhjuliaug.: 93 kWhaug.sep.: 61 kWhsep.okt.: 22 kWhokt.nov.: 1 kWhnov.des.: 0 kWhdes.0 °Cjan.: −9,2 °Cfeb.: −8,8 °Cmars: −6,8 °Capr.: −2,0 °Cmai: 2,6 °Cjuni: 7,8 °Cjuli: 12,1 °Caug.: 10,7 °Csep.: 6,2 °Cokt.: −0,2 °Cnov.: −4,7 °Cdes.: −7,7 °C
Solenergiproduksjon i måneden (kWh per 1 kWp)Gjennomsnittstemperatur (°C)

Vanlige spørsmål

Hvor mange innbyggere har Gratangen - Rivtták?

Gratangen - Rivtták har 1 062 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 331 av 357 kommuner.

Hvor stort er arealet til Gratangen - Rivtták?

Gratangen - Rivtták dekker 306,0 km², med en befolkningstetthet på 4 innbyggere per km².

Øker folketallet i Gratangen - Rivtták?

Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Gratangen - Rivtták fra 1 137 til 1 062 innbyggere, altså −6,6 %.

Hvor ligger Gratangen - Rivtták?

Gratangen - Rivtták ligger i Troms - Romsa - Tromssa fylke. Breddegrad 68,690, lengdegrad 17,542.

Andel boliger i boligblokker: hva er verdien for Gratangen - Rivtták?

For Gratangen - Rivtták er indikatoren «Andel boliger i boligblokker» 0,0 % (2026), som gir plass nr. 324 av 351 kommuner; medianen for landet er 4,4 %.

Bedrifter (virksomheter): hva er verdien for Gratangen - Rivtták?

For Gratangen - Rivtták er indikatoren «Bedrifter (virksomheter)» 152 (2026), som gir plass nr. 342 av 357 kommuner; medianen for landet er 709.

Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Gratangen - Rivtták?

I Gratangen - Rivtták produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 758 kWh i året.

Hvilke kommuner ligger nærmest Gratangen - Rivtták?

De nærmeste kommunene til Gratangen - Rivtták er Loabák - Lavangen (4,0 km), Ibestad (20 km), Salangen (27 km), Narvik (29 km), Evenes - Evenássi (31 km).