Beiarn: folketall og statistikk
Beiarn har 1 032 innbyggere (2026) på 1 178,0 km², det vil si 0,9 innbyggere per km². Kommunen er nr. 333 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet er stabilt: −0,2 % mellom 2016 og 2026.
- 1 032 innbyggere
- 1 178,0 km²
- 1 innb./km²
- 500 m
Det viktigste
Blant de 41 kommunene i Nordland - Nordlánnda er Beiarn nr. 36 etter folketall.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 97,2 % i Beiarn, mot 81,1 % i gjennomsnitt for Nordland - Nordlánnda og 67,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 28,8 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 46° helning produserer omtrent 834 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Nordland - Nordlánnda for indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus».
- Nr. 1 i Nordland - Nordlánnda for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: høyere enn i 98 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 164 986 fotballbaner.
- 20,6 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
Beiarn i tall
Alle indikatorer for Beiarn
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −15,5 per 1 000 innb. | 0,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 341 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 32,7 % | 22,9 % | 23,7 % | nr. 7 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 15,7 % | 18,4 % | 18,7 % | nr. 306 av 351 |
Bolig
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 685 | 132 814 | 2 760 619 | nr. 336 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 19,4 % | 11,1 % | 16,4 % | nr. 127 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 14,9 % | 19,9 % | 21,8 % | nr. 266 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 97,2 % | 81,1 % | 89,9 % | nr. 6 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,3 % | 12,9 % | 4,4 % | nr. 274 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 558,1 per 1 000 innb. | 119,6 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 44 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 170 | 27 283 | 656 492 | nr. 339 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 164,7 per 1 000 innb. | 112,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 101 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 416 000 kr | – | 500 900 kr | nr. 351 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 185 | 33 457 | 915 761 | nr. 339 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 179,3 per 1 000 innb. | 137,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 141 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 8,7 per 1 000 innb. | 10,8 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 309 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 62,5 % | 67,7 % | 67,5 % | nr. 314 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 0,7 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 621 per 1 000 innb. | 565 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 94 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 10,1 % | 21,5 % | 19,7 % | nr. 321 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 10,6 % | 14,0 % | 15,2 % | nr. 315 av 351 |
Helse
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,6 år | 82,6 år | 82,8 år | nr. 221 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Beiarn | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 20,7 % | 30,9 % | 27,5 % | nr. 344 av 351 |
Befolkningsutvikling i Beiarn
Beiarn hadde 1 034 innbyggere i 2016 og 1 032 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 999 |
| 2022 | 1 012 |
| 2023 | 1 027 |
| 2024 | 1 062 |
| 2025 | 1 059 |
| 2026 | 1 032 |
Plassering av Beiarn
Næringer: Beiarn
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske28,8 % ×2,8
- Eiendomsdrift10,0 % ×0,9
- Helse- og sosialtjenester9,4 % ×1,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet8,2 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,5 % ×0,6
- Industri4,1 % ×1,2
- Transport og lagring4,1 % ×0,9
- Forretningsmessig tjenesteyting4,1 % ×0,9
Sol og temperaturer: Beiarn
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Beiarn?
Beiarn har 1 032 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 333 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Beiarn?
Beiarn dekker 1 178,0 km², med en befolkningstetthet på 1 innbyggere per km².
Øker folketallet i Beiarn?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Beiarn fra 1 034 til 1 032 innbyggere, altså −0,2 %.
Hvor ligger Beiarn?
Beiarn ligger i Nordland - Nordlánnda fylke. Breddegrad 66,917, lengdegrad 14,675.
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt): hva er verdien for Beiarn?
For Beiarn er indikatoren «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)» 416 000 kr (2024), som gir plass nr. 351 av 351 kommuner; medianen for landet er 500 900 kr.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Beiarn?
For Beiarn er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 97,2 % (2026), som gir plass nr. 6 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Beiarn?
I Beiarn produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 46° helning omtrent 834 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Beiarn?
De nærmeste kommunene til Beiarn er Gildeskål (31 km), Saltdal (39 km), Bodø (43 km), Meløy (46 km), Fauske - Fuossko (49 km).