Steigen: folketall og statistikk
Steigen har 2 679 innbyggere (2026) på 964,0 km², det vil si 2,8 innbyggere per km². Kommunen er nr. 246 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +5,3 % mellom 2016 og 2026.
- 2 679 innbyggere
- 964,0 km²
- 3 innb./km²
- 280 m
Det viktigste
Blant de 41 kommunene i Nordland - Nordlánnda er Steigen nr. 18 etter folketall.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,4 % i Steigen, mot 0,7 % i gjennomsnitt for Nordland - Nordlánnda og 1,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 27,5 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 48° helning produserer omtrent 798 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 95 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 135 014 fotballbaner.
- 6,6 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Hábmer - Hamarøy, 38,8 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Vågan (9 905 innbyggere), 60 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 192 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Steigen i tall
Alle indikatorer for Steigen
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 6,7 per 1 000 innb. | 0,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 117 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,1 % | 22,9 % | 23,7 % | nr. 74 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 17,0 % | 18,4 % | 18,7 % | nr. 266 av 351 |
Bolig
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 1 624 | 132 814 | 2 760 619 | nr. 237 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 17,8 % | 11,1 % | 16,4 % | nr. 150 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 19,0 % | 19,9 % | 21,8 % | nr. 206 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 91,9 % | 81,1 % | 89,9 % | nr. 121 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 2,2 % | 12,9 % | 4,4 % | nr. 247 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 210,5 per 1 000 innb. | 119,6 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 134 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 385 | 27 283 | 656 492 | nr. 259 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 143,7 per 1 000 innb. | 112,1 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 139 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 506 100 kr | – | 500 900 kr | nr. 150 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 495 | 33 457 | 915 761 | nr. 257 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 184,8 per 1 000 innb. | 137,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 129 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,6 per 1 000 innb. | 10,8 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 189 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,9 % | 67,7 % | 67,5 % | nr. 94 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,4 % | 0,7 % | 0,9 % | nr. 323 av 351 |
Reiseliv
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender (2025) | 16 856 | – | 112 411 | nr. 86 av 103 |
Mobilitet
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 630 per 1 000 innb. | 565 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 75 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 13,0 % | 21,5 % | 19,7 % | nr. 285 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 16,8 % | 14,0 % | 15,2 % | nr. 136 av 351 |
Helse
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,6 år | 82,6 år | 82,8 år | nr. 221 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Steigen | Nordland - Nordlánnda | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,7 % | 30,9 % | 27,5 % | nr. 169 av 351 |
Befolkningsutvikling i Steigen
Steigen hadde 2 543 innbyggere i 2016 og 2 679 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 2 586 |
| 2022 | 2 591 |
| 2023 | 2 665 |
| 2024 | 2 672 |
| 2025 | 2 662 |
| 2026 | 2 679 |
Plassering av Steigen
Næringer: Steigen
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske27,5 % ×2,7
- Bygge- og anleggsvirksomhet10,2 % ×0,9
- Helse- og sosialtjenester8,9 % ×0,9
- Eiendomsdrift7,6 % ×0,7
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting7,6 % ×0,6
- Varehandel og bilverksteder7,3 % ×0,7
- Overnatting og servering5,5 % ×1,8
- Industri4,2 % ×1,2
Sol og temperaturer: Steigen
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Steigen?
Steigen har 2 679 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 246 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Steigen?
Steigen dekker 964,0 km², med en befolkningstetthet på 3 innbyggere per km².
Øker folketallet i Steigen?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Steigen fra 2 543 til 2 679 innbyggere, altså +5,3 %.
Hvor ligger Steigen?
Steigen ligger i Nordland - Nordlánnda fylke. Breddegrad 67,798, lengdegrad 15,172.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Steigen?
For Steigen er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,4 % (2025), som gir plass nr. 323 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender: hva er verdien for Steigen?
For Steigen er indikatoren «Overnattinger på hoteller, campingplasser og hyttegrender» 16 856 (2025), som gir plass nr. 86 av 103 kommuner; medianen for landet er 112 411.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Steigen?
I Steigen produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 48° helning omtrent 798 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Steigen?
De nærmeste kommunene til Steigen er Hábmer - Hamarøy (39 km), Sørfold - Fuolldá (53 km), Vågan (60 km), Fauske - Fuossko (61 km), Bodø (66 km).