Hvaler: folketall og statistikk
Hvaler har 4 714 innbyggere (2026) på 90,0 km², det vil si 52,4 innbyggere per km². Kommunen er nr. 188 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +4,5 % mellom 2016 og 2026.
- 4 714 innbyggere
- 90,0 km²
- 52 innb./km²
- 22 m
Det viktigste
Blant de 12 kommunene i Østfold er Hvaler nr. 9 etter folketall.
Andel innbyggere 65 år og eldre: 34,3 % i Hvaler, mot 21,3 % i gjennomsnitt for Østfold og 19,2 % for hele landet.
Andel med innvandrerbakgrunn: 7,6 % i Hvaler, mot 22,8 % i gjennomsnitt for Østfold og 21,8 % for hele landet.
Største næring: Bygge- og anleggsvirksomhet, som står for 12,7 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 45° helning produserer omtrent 1 026 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Østfold for indikatoren «Andel innbyggere 65 år og eldre».
- Nr. 1 i Østfold for indikatoren «Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere».
- «Andel innbyggere 65 år og eldre»: høyere enn i 99 % av kommunene.
- «Andel med innvandrerbakgrunn»: lavere enn i 99 % av kommunene.
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: lavere enn i 98 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 12 605 fotballbaner.
- 2,8 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
Hvaler i tall
Alle indikatorer for Hvaler
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −8,1 per 1 000 innb. | 7,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 332 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 34,3 % | 21,3 % | 23,7 % | nr. 3 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 14,3 % | 19,1 % | 18,7 % | nr. 335 av 351 |
Bolig
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 2 587 | 149 193 | 2 760 619 | nr. 190 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 19,7 % | 17,6 % | 16,4 % | nr. 122 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 40,0 % | 26,2 % | 21,8 % | nr. 17 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 90,8 % | 76,1 % | 89,9 % | nr. 152 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 4,1 % | 19,4 % | 4,4 % | nr. 182 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 910,5 per 1 000 innb. | 62,7 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 29 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 666 | 33 434 | 656 492 | nr. 188 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 141,3 per 1 000 innb. | 105,6 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 147 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 509 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 142 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 906 | 45 332 | 915 761 | nr. 179 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 192,2 per 1 000 innb. | 143,3 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 116 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 10,8 per 1 000 innb. | 11,6 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 231 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 58,6 % | 62,6 % | 67,5 % | nr. 345 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,2 % | 1,5 % | 0,9 % | nr. 72 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 584 per 1 000 innb. | 552 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 188 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 37,4 % | 30,5 % | 19,7 % | nr. 25 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 7,6 % | 22,8 % | 15,2 % | nr. 348 av 351 |
Helse
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 82,0 år | 82,0 år | 82,8 år | nr. 322 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Hvaler | Østfold | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 32,5 % | 30,4 % | 27,5 % | nr. 71 av 351 |
Befolkningsutvikling i Hvaler
Hvaler hadde 4 511 innbyggere i 2016 og 4 714 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 4 694 |
| 2022 | 4 741 |
| 2023 | 4 762 |
| 2024 | 4 787 |
| 2025 | 4 777 |
| 2026 | 4 714 |
Plassering av Hvaler
Næringer: Hvaler
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,7 % ×1,2
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting12,4 % ×1,1
- Jordbruk, skogbruk og fiske11,2 % ×1,1
- Varehandel og bilverksteder8,9 % ×0,8
- Eiendomsdrift8,4 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester8,1 % ×0,9
- Forretningsmessig tjenesteyting5,4 % ×1,2
- Kultur, underholdning og fritid5,2 % ×1,0
Sol og temperaturer: Hvaler
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Hvaler?
Hvaler har 4 714 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 188 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Hvaler?
Hvaler dekker 90,0 km², med en befolkningstetthet på 52 innbyggere per km².
Øker folketallet i Hvaler?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Hvaler fra 4 511 til 4 714 innbyggere, altså +4,5 %.
Hvor ligger Hvaler?
Hvaler ligger i Østfold fylke. Breddegrad 59,050, lengdegrad 11,000.
Andel innbyggere 65 år og eldre: hva er verdien for Hvaler?
For Hvaler er indikatoren «Andel innbyggere 65 år og eldre» 34,3 % (2026), som gir plass nr. 3 av 351 kommuner; medianen for landet er 23,7 %.
Andel med innvandrerbakgrunn: hva er verdien for Hvaler?
For Hvaler er indikatoren «Andel med innvandrerbakgrunn» 7,6 % (2025), som gir plass nr. 348 av 351 kommuner; medianen for landet er 15,2 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Hvaler?
I Hvaler produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 45° helning omtrent 1 026 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Hvaler?
De nærmeste kommunene til Hvaler er Fredrikstad (19 km), Halden (29 km), Sarpsborg (29 km), Råde (34 km), Færder (39 km).