Ullensvang: folketall og statistikk
Ullensvang har 10 929 innbyggere (2026) på 2 962,0 km², det vil si 3,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 107 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,4 % mellom 2016 og 2026.
- 10 929 innbyggere
- 2 962,0 km²
- 4 innb./km²
- 350 m
Det viktigste
Blant de 43 kommunene i Vestland er Ullensvang nr. 13 etter folketall.
Andel boliger bygd før 1946: 28,0 % i Ullensvang, mot 16,7 % i gjennomsnitt for Vestland og 15,9 % for hele landet.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: 71,8 % i Ullensvang, mot 70,3 % i gjennomsnitt for Vestland og 68,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 25,0 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 40° helning produserer omtrent 760 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel boliger bygd før 1946»: høyere enn i 95 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 414 846 fotballbaner.
- 5,0 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Kvinnherad, 32,4 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Bjørnafjorden (26 753 innbyggere), 49 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 040 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Ullensvang i tall
Alle indikatorer for Ullensvang
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 0,8 per 1 000 innb. | 2,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 242 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 25,6 % | 19,3 % | 23,7 % | nr. 109 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,1 % | 20,0 % | 18,7 % | nr. 214 av 351 |
Bolig
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 6 693 | 330 715 | 2 760 619 | nr. 94 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 28,0 % | 16,7 % | 16,4 % | nr. 19 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 10,2 % | 26,5 % | 21,8 % | nr. 327 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 80,2 % | 70,1 % | 89,9 % | nr. 277 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 12,4 % | 25,5 % | 4,4 % | nr. 76 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 215,8 per 1 000 innb. | 65,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 130 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 643 | 73 282 | 656 492 | nr. 84 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 150,3 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 127 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 546 800 kr | – | 500 900 kr | nr. 39 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 925 | 101 284 | 915 761 | nr. 95 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 176,1 per 1 000 innb. | 153,8 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 151 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 10,5 per 1 000 innb. | 13,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 246 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,8 % | 70,3 % | 67,5 % | nr. 37 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 561 per 1 000 innb. | 487 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 244 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 19,5 % | 39,6 % | 19,7 % | nr. 180 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 16,9 % | 17,3 % | 15,2 % | nr. 132 av 351 |
Helse
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,7 år | 83,7 år | 82,8 år | nr. 22 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Ullensvang | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 28,1 % | 37,7 % | 27,5 % | nr. 156 av 351 |
Befolkningsutvikling i Ullensvang
Ullensvang hadde 11 435 innbyggere i 2016 og 10 929 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 11 002 |
| 2022 | 10 881 |
| 2023 | 11 148 |
| 2024 | 11 017 |
| 2025 | 10 981 |
| 2026 | 10 929 |
Plassering av Ullensvang
Næringer: Ullensvang
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske25,0 % ×2,4
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,8 % ×1,2
- Eiendomsdrift8,8 % ×0,8
- Varehandel og bilverksteder6,7 % ×0,6
- Helse- og sosialtjenester6,6 % ×0,7
- Industri6,4 % ×1,9
- Overnatting og servering5,8 % ×1,9
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting5,7 % ×0,5
Sol og temperaturer: Ullensvang
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Ullensvang?
Ullensvang har 10 929 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 107 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Ullensvang?
Ullensvang dekker 2 962,0 km², med en befolkningstetthet på 4 innbyggere per km².
Øker folketallet i Ullensvang?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Ullensvang fra 11 435 til 10 929 innbyggere, altså −4,4 %.
Hvor ligger Ullensvang?
Ullensvang ligger i Vestland fylke. Breddegrad 60,067, lengdegrad 6,550.
Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Ullensvang?
For Ullensvang er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 28,0 % (2026), som gir plass nr. 19 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Ullensvang?
For Ullensvang er indikatoren «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år» 71,8 % (2025), som gir plass nr. 37 av 351 kommuner; medianen for landet er 67,5 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Ullensvang?
I Ullensvang produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 40° helning omtrent 760 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Ullensvang?
De nærmeste kommunene til Ullensvang er Kvinnherad (32 km), Kvam (41 km), Sauda (43 km), Bjørnafjorden (49 km), Etne (51 km).